Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Poradnik: Zagadnienia techniczne | Ludzie | Światło | 15.09.2021 | Początkujący | Kolor tła:

Fotografia Beauty – połączenie sztuki makijażu z doskonałym warsztatem fotograficznym

Anna Stella Trojanowska

Czy wiesz wszystko o przygotowaniu się do sesji zdjęciowej? Pójście na żywioł czy tzw. spontan to mało profesjonalne podejście. Sam wybór modelki i określenie klimatu sesji bez wnikania w miejsce, stylizacje czy światło – to stanowczo za mało. Zachęcam każdego fotografa do dbania o całokształt sesji i świadomego tworzenia kadrów. Fotografia beauty to doskonała okazja do sprawdzenia się w dbałości o detale zarówno przy organizacji, jak i podczas samej sesji.

Z artykułu dowiecie się:

  • co to takiego fotografia beauty,
  • gdzie wykorzystywane są zdjęcia beauty,
  • jaki sprzęt będzie pomocny przy takiej fotografii,
  • jak przygotować się do sesji zdjęciowej.
Dodaj do schowka

BEAUTY – PIĘKNO

Fotografia beauty – kunszt wizażystów oraz stylistów fryzur. Składają się na nią: perfekcyjny makijaż, dopracowana fryzura, światło podkreślające walory, a wisienką na torcie jest precyzyjny retusz.

Osobiście uważam beauty za kreację piękna, w której twarz odgrywa główną rolę i ukazywana jest w sposób reklamowy.

Gdzie znajdziesz beauty?

Zdjęcia beauty wykorzystywane są przy reklamach kosmetyków do makijażu, włosów czy prezentacji biżuterii. Osobiście często wykonuję edytoriale beauty przy współpracy z wizażystkami, które chcą pokazać swój talent i pomysł na makijaż. Artystyczny make-up czy charakteryzacja to dla nich odskocznia od makijaży okolicznościowych, które zazwyczaj wykonują na co dzień. Fotografie, które tworzymy podczas takiej sesji, często zamieszczane są w magazynach o tematyce makijażowej, np. „Make-up Trendy”.

Sprzęt

Do tego typu fotografii rekomenduję aparaty pełnoklatkowe. Pozwalają one na uzyskanie wysokiej jakości obrazu, co przy dużych zbliżeniach i detalach jest szczególnie ważne.

Obiektywy najczęściej wykorzystywane przy takich sesjach są o ogniskowych z przedziału 85–135 mm – dzięki nim twarz i fryzura nie będą zniekształcone.

Z modyfikatorów, jako główne źródło światła, używany jest najczęściej beauty dish. Daje on połączenie ostrego i kontrastowego światła z lekko zarysowanymi cieniami.

Podczas sesji warto korzystać z podglądu fotografii na monitorze. Jest to bardzo pomocne, ponieważ nie wszystko jesteśmy w stanie zauważyć podczas fotografowania, tym bardziej gdy w grę wchodzą detale makijażu, pojedyncze włosy itd.

Polecam również korzystanie ze wzornika barw. Dzięki niemu oraz prawidłowo skonfigurowanemu monitorowi graficznemu kolory na monitorze są dokładnie takie jak w rzeczywistości. Uzyskanie poprawnych barw od pierwszego ujęcia skraca czas konieczny na późniejszą korektę kolorystyczną.

Moodboard

Stwórz tablicę inspiracji składającą się z obrazów, fotografii i konkretnych palet kolorystycznych. Ustal rodzaj makijażu, fryzurę, stylizację i dodatki. To wszystko ułatwi wizualizację koncepcji tobie, ale i całej ekipie, z którą będziesz współpracować.

Gdzie wyszukiwać modelki?

Jeżeli są to twoje początki z fotografią, to najłatwiej ci będzie znaleźć modelkę do sesji wśród znajomych. Dodatkowo będziesz mógł skupić się na fotografii, świetle, modelce bez większego stresu jak w przypadku współpracy z osobą zupełnie nieznaną.

Inna możliwość to skorzystanie z portali modelingowych, jak Maxmodels czy MegaModels. Maxmodels to serwis społecznościowy, w którym ludzie z branży modelingu oraz osoby zajmujące się fotografią mogą zaprezentować swoje portfolio. Wyszukasz tutaj do współpracy: fotografów, modeli, wizażystów, fryzjerów, projektantów, stylistów, a nawet retuszerów. MegaModels to podobny portal, w którym publikują swoje prace zarówno profesjonalni, jak i początkujący użytkownicy.

Prócz portali istnieje również dużo grup na Facebooku dla fotografów, jak i dla modeli. Grupy te mogą dotyczyć konkretnego miasta, wybranej dziedziny fotografii, osób zainteresowanych współpracą niekomercyjną/komercyjną. Znajdziesz na pewno swoje ulubione grupy, wyszukując po słowach kluczowych: „fotograf”, „modelki”, „sesje fotograficzne” itp.

Może cię to zdziwi, a może już nie, ale dobrym miejscem na wychwycenie modelki może okazać się również Instagram. Możesz szukać po hashtagach czy na profilach innych fotografów. Ogłoszenie wystawione na InstaStory również może przyciągnąć piękne, naturalne kobiety. Warto pamiętać, ze Instagram to nie portfolio, a ilość filtrów tam używanych może przekłamywać prawdziwy wygląd danej osoby. Przed sesją zawsze poproś o zdjęcie bez makijażu i bez obróbki lub spotkaj się z wybraną modelką/modelem. Jeżeli masz konkretny pomysł na sesję i potrzebujesz modelek spełniających określone kryteria, to dobrym rozwiązaniem może być również współpraca z agencją modelek i modeli. Ta opcja jest dla fotografów, którzy posiadają już bogate portfolio. Istnieje szansa, że agencja zgodzi się na sesję, jeżeli spodobają jej się pomysł i poziom twoich prac. Jest też możliwa współpraca płatna – wtedy płacisz agencji za możliwość pracy z daną modelką. Warto próbować i pisać do różnych agencji. Często jest tak, że modelki, które są na kontraktach lub niedawno dołączyły do agencji, potrzebują nowych zdjęć do portfolio.

Współpraca z ekipą

Zazwyczaj, jeżeli nie znam modelki, z którą będę współpracować, to organizuję krótkie spotkanie w celu zobaczenia jej na żywo, omówienia sesji, stylizacji i wszystkich szczegółów. Takie spotkanie ociepli kontakt i potem łatwiej będzie o dobrą, luźną atmosferę. Ponadto polecam, aby fotografowie byli obecni podczas przygotowywania modelki (wykonanie makijażu, fryzury). Warto o tym pamiętać nie tylko ze względu na szansę poznania nowej osoby, ale i z uwagi na koordynację tego, jak przebiega makijaż i czy nie trzeba wprowadzić jakichś zmian.

Podczas sesji zdjęciowej słuchaj modelki oraz jej sugestii, a gdy trzeba – pomagaj w pozowaniu, podpowiadaj. Kobiety zazwyczaj wiedzą, w jakiej pozie prezentują się atrakcyjnie czy który ich profil wygląda lepiej. Przyjmij ich wskazówki i zadecyduj, czy jest to satysfakcjonujący efekt, czy może trzeba coś zmodyfikować. Przy pracy fotografa ważna jest obserwacja, uważność – również ta związana z samopoczuciem osób znajdujących się na planie. Czy wszyscy wiedzą, za co odpowiadają? Czy każdy ma wszystko, czego potrzebuje? Czy czują się dobrze fizycznie i psychicznie?

Żeby praca przy sesji była jeszcze przyjemniejsza, zawsze towarzyszy mi przy niej muzyka – nie za głośna oraz nie za mroczna. ;) Ważne, aby było to dosyć neutralne tło muzyczne, które rozluźni i umili atmosferę.

Jeżeli to ty organizujesz sesję, opisz pomysły, elementy, które są stałe, oraz te, przy których oczekujesz kreatywności od zespołu. Zadbaj o to, aby każda osoba otrzymała informację, za co odpowiada. Jeżeli jest możliwość, niech cały zespół uczestniczy przy sesji do końca. I na koniec wskazówka: zaufaj tym, którzy wiedzą lepiej. :)

Wybór miejsca do sesji

Sesje beauty najczęściej wykonywane są w studiu fotograficznym. Masz tam dostęp do różnych modyfikatorów oraz teł i jest po prostu wygodnie. Jeżeli akurat nie masz takiej możliwości, możesz również wykonać zdjęcia w mieszkaniu. Tutaj liczy się pomysłowość, kreatywność i wyczucie estetyki. Mając nawet tylko jedną lampę i białą ścianę, możesz wykonać satysfakcjonujące fotografie.

Inną propozycją jest wykonanie zdjęć w wybranym salonie beauty. Eleganckie wnętrze może urozmaicić daną sesję i stworzyć określony nastrój.

Jeżeli lubisz fotografować w plenerze, może się to okazać dobrym rozwiązaniem… o ile pasuje do pomysłu. Po opanowaniu pracy z aparatem i światłem zastanym warto eksperymentować z lampami w plenerze. Wykorzystywanie do tego celu reporterskich lamp to najpopularniejsze rozwiązanie wśród fotografów. Często służą one jednak tylko za światło dopełniające, a praca z nimi w słoneczny dzień bywa ograniczająca. Obecnie na rynku jest wiele lamp mających kompaktową budowę, niezależne źródło zasilania oraz (co najważniejsze) zdecydowanie większą moc błysku i możliwość modyfikacji światła.

Modelka

Beauty to zdjęcia, które kojarzą się z idealną skórą, dlatego też zadbana cera jest tutaj niezbędna. Modelki wybierane do sesji powinny posiadać gładką skórę i piękne włosy. Zupełny brak niedoskonałości nie jest konieczny (można je łatwo usunąć przy retuszu). Przy wyborze zwróć uwagę raczej na ogólny rodzaj i stan cery – wielkość porów, a nawet owłosienie, meszek na twarzy modelki. Ponadto w beauty królują twarze symetryczne z małymi noskami, dużymi oczami i ustami o pięknym, pełnym kształcie.

 

Makijaż, stylizacja fryzury…

Profesjonalny makijaż to podstawa przy każdych zdjęciach – nie tylko beauty. Do makijażu codziennego używane są inne kosmetyki niż do sesji zdjęciowych. Makijaż wykonywany do zdjęć jest zazwyczaj jeszcze dokładniejszy i mocniejszy.

Na co szczególnie zwracać uwagę?

Odcień twarzy, szyi i dłoni powinien być wyrównany, a ilość każdego produktu idealnie dobrana. Jeżeli do makijażu wykorzystywany będzie np. brokat, to ustal z wizażystą, w którym dokładnie miejscu (twarz, ramiona) będzie się znajdował i jaki efekt chcecie uzyskać, ponieważ od tego będzie zależeć specyfikacja oświetlenia czy ustawienie modelki.

Dopełnieniem makijażu jest fryzura. Kobiety często zmieniają kolor i długość włosów, upewnij się więc, jak aktualnie wygląda wybrana modelka. Jako fotograf zawsze ustalaj z ekipą, jaki ma być efekt końcowy. Może dla uzyskania spektakularnego efektu należy przedłużyć lub pofarbować włosy?

Pamiętaj, że fryzura powinna być częścią stylizacji, a nie oddzielną twórczością. Obiektyw może „zabierać” objętość fryzurze, dlatego przerysowane stylizacje włosów to często klucz do idealnej charakteryzacji.

Na koniec, nie zapomnij również o dłoniach – a zwłaszcza o stylizacji paznokci modelki. To bardzo ważne, aby były zadbane, a kolor nie odciągał uwagi i był spójny z całością.

 

Sesja zdjęciowa – oświetlenie

Jeżeli oświetlisz modelkę samą lampą, bez modyfikatora, to uzyskasz ostre światło, które podkreśli chropowatość skóry i spowoduję ostre cienie. Z takiego efektu nie będziesz raczej zadowolony. Jeżeli użyjesz modyfikatora, który zmiękczy światło, np. softboxu, to osiągniesz o wiele lepszy efekt. Skóra zyska gładszą fakturę, a cienie będą łagodniejsze, delikatne. Beauty dish, mimo iż powoduje ostre światło, to sprawia, że przejścia pomiędzy cieniem i światłem są znacznie bardziej miękkie niż przy standardowej czaszy. Wydobywa i podkreśla na zdjęciach fakturę skóry (co niektórzy uważają za wadę).

Beauty dish często stosuje się z plastrem miodu (gridem), aby zyskać większą kontrolę nad kierunkiem światła.

Należy jednak pamiętać, że grid powoduje straty w ilości padającego światła.

Przy sesjach często korzystam z lampy o mocy 600 Ws, jednak 1000 Ws i więcej może sprawdzić się jeszcze lepiej. Najczęściej wybierane tła do tego typu zdjęć są białe lub szare, ale zachęcam również do korzystania z kolorowych.

PRZYKŁAD PRACY W STUDIU

Do realizacji takiej sesji będziesz potrzebować przede wszystkim lampy UV. Możesz również zakupić żarówki czy listwy led. Do realizacji użyłam dwóch profesjonalnych i bezpiecznych lamp ultrafioletowych. Obie stały po bokach i ustawione były pod kątem 45 stopni. Dla urozmaicenia oświetlenia użyłam dodatkowo jeszcze 2 lamp z kolorowym filtrem. Jedna oświetlała tło, druga modelkę. Pamiętaj, aby przy realizacji takich zdjęć w pomieszczeniu było ciemno, a zdjęć nie wykonywać na białej, tylko na ciemnej ścianie. Jako tła użyłam czarnego materiału.

Parametry ekspozycji: 85 mm | F/3.2, 1/160s, ISO 400 Parametry ekspozycji: 85 mm | F/3.2, 1/160s, ISO 400  

Tekst i zdjęcia: Anna Stella Trojanowska
Redakcja i korekta: Wojciech Górnaś

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

rozwiń

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

kuzar

Fragment ciała2024-03-26 10:13:43 kuzar

Dziękuję z całego serca za to szczególne wyróżnienie, jest dla mnie bardzo ważne. Jestem…

yveta

Fragment ciała2024-03-21 17:05:40 yveta

Dziękuję serdecznie za wyróżnienie. Podziwiam Twoje prace i bardzo się ciesze ze mój pomysł…

stefan

Jan Ulicki2024-03-15 15:45:50 stefan

Po co zwiększać tak bardzo nasycenie? Z dobrych, a nawet bardzo dobrych kadrów wychodzi…

Skibek

Fragment ciała2024-03-07 16:55:13 Skibek

Łoooo, Paaaanie! Dobre prace w tym miesiącu. Coś czuję, że juror będzie miał ciężki orzech…