Edycja zdjęć. Fotografia czarno-biała
Pierwsza część wideoporadnika Edycja zdjęć została poświęcona obróbce graficznej fotografii czarno-białych. Krystian Bielatowicz poleca trzy programy: Adobe Photoshop, Adobe Lightroom oraz Nikon Capture NX. Zdradza też, czym się kieruje podczas wyboru aplikacji, m.in. zwraca uwagę na możliwość punktowej korekty ekspozycji, dzięki której można wpłynąć na wygląd niewielkich obszarów obrazu.
Na przykładzie kilku fotografii autor omawia obróbkę zdjęcia od surowego pliku źródłowego (oczywiście RAW) do obrazu przygotowanego do publikacji. Podkreśla znaczenie realizacji własnej wizji. Pokazuje, jak wyprostować krzywy horyzont, wyrównać ekspozycję fotografii czy w subtelny sposób zwrócić uwagę widza na najważniejsze elementy obrazu. Uczy, jak delikatne nawet wykadrowanie ujęcia może zdecydować o tym, czy zdjęcie jest dobre, czy nie. Radzi, jak pozbyć się śladów zanieczyszczeń matrycy światłoczułej, które czasem są widoczne na zdjęciach.
Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz podobne poradniki
Edycja zdjęć. Fotografia kolorowa.

Jak zrobiłem to zdjęcie – Jacek Poremba, czyli portret osobisty

Jak zrobiłem to zdjęcie – Bogdan Krężel, czyli potknięcia przekute w sukces

Praktyczne zalety aparatów z dużą matrycą

Komentarze

Zarchiwizowana dyskusja: "Edycja zdjęć. Fotografia czarno-biała"
Należy namalować maskę, albo po prostu zaznaczyć wybrany obszar zaznaczeniem, lassem, lub podobnym narzędziem, następnie na nowej warstwie manipulować ekspozycją.
może moje pytania są głupie ale nie użuwałem photoshopa wcześniej :)
Pozdrawiam.
Pozdrawiam Rafał
Ten tutorial jest dla mnie wręcz olśnieniem, bo oglądając fotografie mistrzów czułem, że postprodukcja ma nie małe znaczenie, ale zawsze dążyłem (zapewne nieosiągalnie) do uzyskania ostatecznej fotografii już w aparacie. Dodam tylko, że jestem początkujący i w moim przypadku liczba przyciśnięć przycisku z ikonką kosza jest niemal równa liczbie wciśnięć spustu.
Zadziwia mnie jeszcze pozytywnie u autora chęć dzielenia się wiedzą, co chyba nie jest zbyt popularne, szczególnie na tematy z pozoru oczywiste.
Pozdrawiam.
Dopiero po obejrzeniu materiału zacząłem interesować się obróbka zdjęć w programach graficznych. W materiale z tej strony podobało mi się przede wszystkim zwrócenie uwagi na aspekty najważniejsze do wyeksponowania tematu zdjęcia, czy przez lekkie zabiegi zmiany ekspozycji, dodania kontrastu czy przez użycie wysokiego lub niskiego klucza.



Pracy w programach edytujących dopiero się uczę dlatego miałem oczekiwania "na wyrost"(obsługa jednego z programów edytujących nie zaszkodziłaby ale na pewno zajęła o wiele więcej czasu), jednak mimo wszystko cieszę się, że są tacy ludzie, którzy dzielą się swoją pasją, doświadczeniem i wiedzą. Pozdrawiam autora publikacji i dziękuję.


Jak dla mnie temat wcale nie przedstawiony.
Wynika z niego że nawet beznadziejne zdjęcia można tak wymuskać w PSie, że będzie ciekawe...
Tym sposobem można cyknąć cokolwiek i jakkolwiek a potem dorobić do tego "wizję artystyczną" w PSie.
Nieważne co focićie, potem : b&w, kontrast (duuużo kontrastu), winietowanie, przyciemnić tło, rozjaśnić obiekt, dodać czarnych pixeli i gotowe.









Jak zwykle konkretnie na temat i do tego profesjonalnie zrealizowany materiał video. Zapraszam do mnie. Jeden z ostatnich wpisów na blogu poświęciłem właśnie konwersji zdjęć do B&W w Adobe Lightroom:
http://jkawecki.pl/blog/zaawansowana-konwersja-zdjec-do-czarno-bieli-w-adobe-lightroom/


