Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Poradnik: Sposoby fotografowania | Architektura | Przedmioty | Przyroda i krajobraz | 22.04.2013 | Zaawansowani | Kolor tła:

Coś z niczego, czyli dobre zdjęcie można zrobić wszędzie

Leszek Szurkowski

Dowiedz się, jak nawet w najmniej efektownych okolicznościach zrobić ciekawą fotografię.

Dodaj do schowka

Wstęp

Większość zaawansowanych fotografujących ma już swoje upodobania – jedni lubią mocne kierunkowe światło, inni stonowane kolory, jeszcze inni najbardziej lubią fotografować akcję. Wiadomo, że nie w każdej sytuacji można zrobić takie zdjęcie, jakie nam się marzy – bez teleobiektywu nie „przybliżymy” odległych gór, a bez aparatu szybko reagującego na naciśnięcie spustu migawki może być problem z uchwyceniem w kadrze dynamicznej akcji. W tym artykule będę was jednak przekonywał, że dobre, ciekawe zdjęcie może powstać w okolicznościach najzwyczajniejszych ze zwyczajnych. Wszystko zależy od podejścia.

Czasem wystarczy skupić się na detalu niezauważalnym w szerokim planie, by wykonać ładne zdjęcie w mało wyjątkowych okolicznościach.

W domowym studio

Podstawą skutecznego wykorzystania świata jako źródła materiału fotograficznego jest spojrzenie na niego przez pryzmat kształtów, faktur i kolorów. Uwolniwszy obiekty od ich znaczenia, przeznaczenia i pochodzenia, zaczynamy widzieć je tak, jak widzi je obiektyw aparatu.

Podstawowe zagadnienia, o których należy pamiętać, to: skala, punkt widzenia, kąt widzenia oraz kompozycja. To one pozwalają stworzyć coś (w tym wypadku – interesujący obraz fotograficzny) z niczego (w tym wypadku – zwyczajnej, mało efektownej sytuacji).

01 02 03 04 Postanowiłem skupić się na pojedynczym kłosie. Wykonałem kilka zdjęć, zbliżając się za każdym razem coraz bardziej. Zabrałem też ze sobą kilka kłosów do domu – rezultat widać na ostatniej fotografii.

Ćwiczenie

Wybierz się na krótki spacer w plenerze (na łąkę, pole, do lasu). Losowo wybierz moment, w którym schylisz się i podniesiesz z ziemi pierwszą rzecz, na którą padnie twój wzrok – liść, kamień, kwiat, szyszkę. Wybierz np. 1 m² ziemi i podnieś coś spośród tego, co znajdziesz pod stopami. Zabierz to ze sobą do domu i wykorzystaj do stworzenia ciekawego zdjęcia. Podpowiedzi znajdziesz w przykładach zamieszczonych w artykule.

01 02 03 04 05 A oto efekty krótkiej pracy w domu. Wystarczyło odpowiednio wyizolować detale lub uformować zebrane rośliny w efektowną plątaninę zieleni, by osiągnąć ciekawe rezultaty.
Od ogółu do szczegółu. Odpowiednia obróbka pierwszego zdjęcia pozwoliła nieco zbliżyć je do klimatu fotografowanego miejsca, ale na miejscu i tak skorzystałem z opisywanej w artykule metody wyszukiwania ciekawych motywów przez wyodrębnianie detali z planu ogólnego.

Plener

Trochę inaczej pracuje się w plenerze. Nie mamy wtedy spokoju domowego studia i pełnej kontroli nad światłem oraz innymi zmiennymi. Nie zmienia to oczywiście faktu, że dobre zdjęcie i tak da się zrobić. Poniżej lista wskazówek, które ułatwią odnalezienie odpowiedniego motywu. Kolejność nieprzypadkowa.

Szukanie ciekawych lub przynajmniej trochę zaskakujących punktów widzenia to znakomite ćwiczenie fotograficzne. Pamiętaj, że nie każde zdjęcie musi być arcydziełem – warto po prostu regularnie trenować oko. Powyższy przykład pokazuje, że aby sfotografować coś, co znajduje się na dużej wysokości, czasami lepiej spojrzeć pod nogi…
01 02 W chwili kiedy nie goni cię czas, warto wykonać kilka wersji tego samego ujęcia w różnych proporcjach boków kadru. Za każdym razem komponujemy zdjęcie nieco inaczej, dlatego nie można tego porównać do kadrowania w komputerze, podczas obróbki.

1. Rozejrzyj się
- spójrz do góry, w dół, w lewo i w prawo.

2. Skup uwagę na wybranym szczególe
i przyjrzyj mu się uważnie, najlepiej ze wszystkich stron. Przykładowo - w mieście warto szukać słów, znaków, symboli, napisów na murach itp., a w każdej okolicy można znaleźć coś do abstrakcji (np. plamy barwne w kolorach, których zestawienie tworzy napięcie wizualne).

3. Aktywnie ustal punkt widzenia
(aktywnie, czyli poruszając się z aparatem w dłoni), kadrowanie, proporcje obrazu. Nie ograniczaj się do pojedynczego ujęcia, spróbuj np. sfotografować ten sam motyw w różnych proporcjach obrazu, które narzucą inną kompozycję i uwypuklą inne aspekty fotografowanej sceny.

4. Naciśnij spust migawki.
Nie oszczędzaj karty pamięci - skorzystaj z bezkosztowości fotografii cyfrowej.

Szkicownik

Polecam taki trening w każdej wolnej chwili. Nie unikajcie fotografowania telefonem komórkowym lub – jeśli jakość z komórki ci nie wystarcza – noś ze sobą niewielką cyfróweczkę. Co ciekawe, czasami powtórzenie poważną lustrzanką rezultatów z kompaktu jest niemożliwe – zwłaszcza jeśli zdjęcie bazuje np. na dużej głębi ostrości.

Pogoda

Ćwiczenia opisane w tym artykule są oparte na elastyczności i dostosowywaniu się do okoliczności – m.in. do pogody. Inne motywy będą nas interesowały w ostrym słońcu (np. odbicia, cienie), inne w dzień pochmurny (np. geometria, czystość barw).

Kiedy słońce mocno świeci, zwróć uwagę na cienie i refleksy. Na tym zdjęciu wykorzystałem obraz rzucany na obrus przez mocne światło przechodzące przez butelkę i kieliszki. Takie mało oczywiste ujęcie mówi o sytuacji znacznie więcej niż zwyczajna fotografia tego, co stało wtedy na stole.
Zachmurzone niebo nie kojarzy się z soczystymi barwami, ale o to właśnie chodzi. Kiedy sytuację oświetla delikatne, rozproszone światło, kolory nie są przekłamane, zachowują swoje naturalne nasycenie. W tym wypadku postanowiłem dodatkowo skorzystać z odbicia w wodzie, które zmieniło tę efektowną, choć zwyczajną scenerię w abstrakcyjną kompozycję.

Podsumowanie

Wbrew pozorom ćwiczenia opisane w tym artykule nie dotyczą jedynie fotografii obiektów statycznych. Jeśli odpowiednio wyrobisz sobie oko, fotografując to, co się nie rusza, znacznie łatwiej i szybciej będziesz łapać interesujące kadry w sytuacjach dynamicznych – np. fotografując ludzi albo sceny uliczne. Gorąco zachęcam do regularnej gimnastyki fotograficznej!

Tekst i zdjęcia: Leszek Szurkowski
Wysłuchał: Łukasz Kacperczyk

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

alice.koprowska

Robiłam tak nieświadomie, jeszcze nie posiadając aparatu :)
Bardzo dobre ćwiczenie, które dalej będę wykonywać :D
Po za tym, świetne ujęcia + ciekawa inspiracja :)

misteg

misteg 2013-04-24 13:03:49

Witam,

Panie Leszku uwielbiam Pana poradniki. Są dla mnie wielką inspiracją. Bardzo za to dziękuję.
Ela Stegenko

arekolek

Właśnie wychodziłem na spacer, a tu pojawił się na FB link do tego poradnika ;)

MaRjaN_1

Napisane prostym językiem a tak wiele mówiące, świetny artykuł.

ryswie

ryswie 2013-04-24 21:41:56

Właśnie wróciłem z zagranicznej wycieczki oceniam i dobieram zdjęcia do albumu. Bezwiednie wykorzystałem "od ogółu do szczegółu"-wynik super. Ja zrobiłem to bezwiednie, ale rzeczywiście efekt jest fajny-polecam!

waldemar

Ja też wróciłem tydzień temu z Barcelony i choć robiłem kadry ogólne to również Barcelona inspiruje swoim bogactwem architektonicznym do wyławiania detali na budynkach, ulicach czy parkach i nawet bezwiednie fotograf ma ochotę na ich wyłuszczenie z ogółu innych perełek. A pański artykół tylko to potwierdza i inspiruje do dalszych poszukiwań i prób. Dziękuję i pozdrawiam:

DIVAN

DIVAN 2013-04-25 12:21:38

Bardzo interesujący artykuł oraz świetne zdjęcia, dziękujemy za możliwość nauki w ten oto opisany sposób zawsze zwiększamy swoją wiedzę teoretyczną. Pozdrawiam Adrian

qfuqfu

Kiedyś robiłem podobnie. Potem jakoś wyszło z głowy. Dzięki za przypomnienie i świetne przykłady!

yanish

Panie Leszku!Świetny artykuł!Dziękuję za już i proszę o jeszcze.Pozdrawiam.

miazga82

miazga82 2013-04-25 23:50:54

Świetny artykuł. Aż chce się wyjść z domu z aparatem w poszukiwaniu ciekawych ujęć.

dorota

dorota 2013-04-28 12:30:30

Bardzo cenne wskazówki -będą mi pomocne przy robieniu zdjęć.Pozdrawiam.

binio

binio 2013-05-01 09:03:59

Ostrzegam przed rośliną którą autor zabrał do domu. Jest to barszcz sosnowskiego. Roślina silnie trująca.

pawel

pawel 2013-08-18 14:54:22

Czy ktoś może mi powiedzieć jak autor zrobił zdjęcie liści na samej górze po prawej?

To wygląda jak po dobrej obróbce, czy jest robione z lampą błyskową?

uszatar

Bardzo przydatne porady, niezwykle inspirujący poradnik. Dziękuję autorowi!

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

kazimierz

Dominik Śmiałowski2024-10-09 18:55:25 kazimierz

Zdjęcie Michała Korta powinno być opisane jako nienawidzę życia, nie cierpię ludzi. Gdzie na…

kania-ruda

Ciekawe zdjęcie czegoś bardzo zwykłego2024-09-27 20:39:06 kania-ruda

Dobry pomysł…

ragaart

Chwila, która mówi więcej niż tysiąc słów2024-09-23 09:35:58 ragaart

UPS , Sądząc po wyborze jury chyba nie zrozumiałem sedna zadanego tematu ???? Oczywiście żart…

saxifraga75

Ciekawe zdjęcie czegoś bardzo zwykłego2024-09-16 20:49:18 saxifraga75

Coś zwykłego, spotkane podczas zimowego spaceru ...…