Ciemnia fotograficzna. Część 3.
Trzecia część cyklu Ciemnia fotograficzna dotyczy tego, co dzieje się z odbitką po utrwaleniu i wysuszeniu. Anita Andrzejewska opowiada o tym, jak zadbać o najwyższą trwałość zdjęć, jak przechowywać odbitki oraz jak przygotować je do ekspozycji. Dowiadujemy się, co zrobić z odbitką, która wyszła zbyt ciemna, oraz jak rozjaśnić nieduże partie obrazu. Poznajemy zastosowania kąpieli tonujących, które nie tylko pozwalają zmienić tonację zdjęcia, ale też – w wypadku tonera selenowego – znacznie zwiększają trwałość fotografii.
Autorka uczy, jak skutecznie wyplamkować odbitkę oraz jak profesjonalnie podpisać zdjęcie. Pokazuje prawidłowy sposób oprawy zdjęć w passe-partout i w ramy, podkreślając znaczenie korzystania z bezkwasowych materiałów, które nie wpływają negatywnie na trwałość zdjęcia. Poznajemy tajniki archiwalnego przechowywania zdjęć tak, by mogły cieszyć kolejne pokolenia miłośników fotografii. Uczymy się traktować fotografię – dosłownie – w białych rękawiczkach.
Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!
Zobacz podobne poradniki
Ciemnia fotograficzna. Część 2.

Jak zrobiłam to zdjęcie – Anita Andrzejewska, czyli lirycznie w czerni i bieli

Jak zrobiłem to zdjęcie – Tomek Sikora, czyli singapurska robota

W poszukiwaniu stylu. Część 1.

Komentarze







Bardzo przyjemny poradnik bardzo zacheca do sprobowania:) kilka miesiecy temu uruchomilem u siebie swoja wlasna ciemnie na strychu, marzylem o tym od dawna - i moge powiedziec ze mazenia sie spelniaja:), zachecam wszystkich fotografujacych do posmakowania tej analogowej fotografi, zmienia sposob patrzenia na fotografowane obiekty a co za tym idzie trzymajac w reku cyfre zaczynamy i przez nia widziec inaczej.
Pozdrawiam



Ciekawy jestem jak wygląda dostępność tektury bezkwasowej i czy ma ona jakieś specjalne oznaczenie. Przyznam się szczerze że brakuje mi w tej chwili zabawy w ciemni. Ma ona swoistą magię. W Polsce mam jeszcze gdzieś Krokus-a 69 color+, głowicę filtracyjną i obiektyw "anaret" i chyba spakuję majdan i zabiorę do siebie :).Materiał bardzo ciekawy, dla mnie osobiście interesujące były informacje na temat obecnie dostępnych materiałów.... sam już 30 lat nie byłem w ciemni więc w międzyczasie asortyment "troszkę" się zmienił. Może warto by było poświęcić temu specjalny film: "Doztępne materiały do fotografi czarno-białej - producenci i różnice występujące"
Pozdrowienia z Vancouver


