Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Wideoporadnik: Sprzęt | Zagadnienia techniczne | 20.10.2011 | Średnio zaawansowani | Kolor tła:

Ciemnia fotograficzna. Część 2.

Anita Andrzejewska

Dodaj do schowka
Realizacja: Krystian Bielatowicz

Druga część cyklu Ciemnia fotograficzna dotyczy procesu pozytywowego, czyli uzyskiwania papierowej odbitki z negatywu. Anita Andrzejewska opowiada o tym, co powinno się znaleźć w ciemni fotograficznej niezbędnej do samodzielnego wykonywania odbitek srebrowych. Podpowiada, jak odpowiednio wyciemnić pomieszczenie, w którym urządzimy domową ciemnię. Omawia sprzęt niezbędny w każdej ciemni.

Autorka wyjaśnia różnice między papierami o podłożu plastikowym i papierowym oraz papierami stałogradacyjnymi i zmiennogradacyjnymi. Tłumaczy, jak dobierać kontrast papieru do danego negatywu. Uczy prawidłowego wykonywania stykówek. Podpowiada, jak wykonać odbitkę próbną i czym się kierować przy wyborze chemii pozytywowej. Omawia poszczególne etapy powstawania odbitki: od naświetlenia, przez wywołanie, płukanie, aż po utrwalenie. Opowiada o tym, jak skutecznie maskować i doświetlać wybrane partie odbitki. Tłumaczy, jak suszyć odbitki – zarówno plastikowe, jak i barytowe.

Więcej informacji w wideoporadniku. Zapraszamy do oglądania!

Masz propozycję na temat poradnika?: Napisz do nas
Oceń :

Zobacz podobne poradniki

rozwiń

Komentarze

kryseik

Teraz, gdy cena kompaktu jest niska z kliszy kożystają chyba tylko hobbyści i pasjonaci fotografii tradycyjnej.

dobielo

Teraz gdy cena jest nisska - korzystają tylko amatorzy nie potrafiący posługiwać się analogiem a co dopiero wywoływać zdj z kliszy :)

worldahead

worldahead 2011-10-22 12:17:11

Uwierz że sporo jest takich osób. Sam od dłuższego czasu siedzę już tylko w negatywach. Nie stać mnie na cyfrowy sprzęt z najwyższej półki a ten z niższej nie daje mi już takiej satysfakcji z efektów jak fotografia tradycyjna. Ale tego trzeba spróbować od początku do końca żeby zauważyć różnicę, zresztą zależy co kto lubi i czego oczekuje od fotografii. Plusy ma każda strona

2011-10-26 16:48:55

Film is not dead !


Tylko analog ! nie znam aparatu cyfrowego w przystępnej cenie który mógł by się równać ze analogowym średnim formatem. Żadna cyfra nie da też takiego wrażenia i głębi jak film. 
Poprawnie wykonana cz-b odbitka w ciemni również przewyższa swoją jakośćią i odzwierciedleniem tonów wydruki wyprodukowane za pomocą drukarek. Nawet tych z najwyższej półki.

k.bodziony

Ciekawa jestem ile kosztuje cały sprzęt do urządzenia ciemni fotograficznej (z powiększaczem itp.itd.) Może ktoś z Was jest w temacie i zna przybliżone ceny.

FotoNick

Bardzo dziękuję! Cieszę się, że temat ciemni powraca! Taka juz jest nasza natura, że choć znamy żarówkę, nie przestaniemy spędzać czasu przy płomieniach świecy. Ja odkrywam fotografię stosunkowo późno, choć w dzieciństwie zepsułem niejedną kliszę. Pani lekcje są dla mnie motorem do odkurzenia starego Krokusa i przypomnienia sobie czym jest celebrowanie tego niecodziennego procesu znanego pod ogólnie nadużywanym terminem "Fotografia". Jeszcze raz dziękuję.

ugory

ugory 2011-11-17 16:22:29

Niektóre informacje przyznam zaintrygowały mnie, np. płukanie pół godzinne w bierzącej wodzie. Z przyjemnością obejrzę kolejny film w tej tematyce.

Wiktor

Wiktor 2012-11-30 20:22:59

Ze słownika korzystają chyba tylko pasjonaci tradycyjnych technik ortograficznych...

foto7

foto7 2014-10-17 22:42:02

Ten kto nie robił zdjęc na analogu i ich nie wywoływał nie wie co traci. Ja właśnie stałem się posiadaczem Graflex Crown Graphic , poręczny aparat na format 4x5 cala. Taki format zdjęć zmusza do myślenia przy zdjęciu, starannie trzeba skomponować kadr zanim wymieni się matówkę na klisze.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

blaszka

Fotografia szczeniąt w hodowli2024-02-21 09:59:04 blaszka

Ja się nie zgodzę. Jednak robotę AI widac od razu. Tu nie widać ;)…

blaszka

Pastisz2024-02-21 09:53:51 blaszka

Świetne zdjęcia konkursowe. To nr 1 faktycznie zasługuje na nr 1…

kania-ruda

Wszystkie kolory jesieni, czyli dlaczego nie warto chować aparatu do szafy2024-02-15 21:35:37 kania-ruda

Z tym słońcem nie można się do końca zgodzić,bywa że sytuacja i widok są naprawde…

kania-ruda

Łukasz Bożycki2024-02-15 21:05:08 kania-ruda

Nie można się napatrzeć. Podziw" to za mało powiedziane!!…