Sprawdzanie
Szeroki Kadr

Konkurs na temat: Ukraina w Polsce. Rozstrzygnięty!

Zwyciężył Paweł Kocan

Pracę domową zadała Fotografka miesiąca: Justyna Mielnikiewicz

Zobacz profil zwycięzcy: Paweł Kocan (pkocan)

Uzasadnienie fotografa

Domyślam się, że tę fotografię zrobiono gdzieś w Polsce przy okazji wiecu solidarności z Ukrainą.

Ze zdjęcia emanuje nieudawana energia, nie jest ustawiane (a ja patrzę przede wszystkim jako fotograf dokumentalista) – i ma mocny element pozytywny: ideę, że ludzie mogą być razem w potrzebie, tak po prostu. Jest dobrze skomponowane. Skłania też do namysłu nad tym, czego na zdjęciu nie widać: powoduje, że chcę wiedzieć, kim jest ta kobieta, dlaczego wzięła udział w wydarzeniu i w ogóle o co chodzi z tym, że Polacy tak osobiście podchodzą do wydarzeń na Ukrainie.

Gratuluję i pozdrawiam
Justyna Mielnikiewicz

 
 

Komentarze

greg47

trochę zbyt ogólny temat.. jakby wymyślony na poczekaniu przed nagrywaniem wywiadu...

justyna

justyna 2014-03-04 16:59:56

moi drodzy nic na poczekaniu , ja chce zobaczyc co mi zaproponujecie na ten temat, macie pelna wolnosc w interpretacji, powodzenia i czekam :)

bali_82

Dlaczego ogólny? W świetle wydarzeń na Ukrainie temat bardzo ciekawy.

greg47

moi drodzy nic na poczekaniu , ja chce zobaczyc co mi zaproponujecie na ten temat, macie pelna wolnosc w interpretacji, powodzenia i czekam :)

Po prostu temat jest dość ogólny, wydaje się prosty ale przez to że nie jest konkretnie sprecyzowany jest cholernie trudny bo w zasadzie można się do tego zabrać od kompletnie różnych stron. Ale teraz przynajmniej będzie widać, że ile ludzi, tyle pomysłów :D

anna.m.szewczak

Czy moge troszke naciagnac temat na Ukarina w Chicago ze wzgledu na to iz wlasnie tu mieszkam….:)?

magdalenamayapiotrowicz

Moim zdaniem temat jest dobry, pomimo, że trochę faktycznie trudny. Ale przecież między innymi o to chodzi, by mieć szeroki temat i wiele możliwości na zrealizowanie go, a nie podane wszystko na tacy, co trzeba sfotografować :)
Powodzenia życzę każdemu uczestnikowi :)

manietta

Hmm... Nie było jeszcze konkursu o tematyce "Smoleńsk"...
Nie podoba mi się temat, niewielkie szanse mają osoby mieszkające poza granicą Polski, przykre.

jarekpod
oceń+--1

Zgadzam się z manietta, temat mimo że dobry to nie daje szans osobą nie mających kontaktu z Ukrainą. Jestem mieszkańcem Wrocławia i żeby zrealizować tematu musiałbym jechać na kresy wschodnie.. Temat dobry ale wygra osoba mająca kontakt z Ukraińcami.. Trochę niesprawiedliwe.

aneladgam

Jarekpod, Ukraińców i we Wrocławiu jest sporo (wiem, bo tu mieszkam). Temat możesz też potraktować bardziej metaforycznie, niekoniecznie dosłownie.
Inna sprawa, że temat może okazać się bolesny i momentami kontrowersyjny, a niektóre stereotypy mogą wzbudzić niesmak... No ale taki już los fotografów, że dostrzegą nie tylko te porywające, ale i te paskudniejsze strony życia. Nic to - taki temat mamy i albo się decydujemy brać w nim udział, albo nie ;) Co tu roztrząsać :)

gosiaczek
oceń+--1

gosiaczek 2014-03-05 16:24:42

to tak jakby zadać temat "fotografia podwodna"! i czekać, aż wszyscy będą przysyłać masę twórczych zdjęć, jak mało kto ma takie możliwości.
Temat dla nielicznych, szkoda:(((((( Mogę jedynie ambasadę Ukrainy sfotografować, wątpię, że wygra:P a jak ktoś mieszka w mniejszej miejscowości to nie ma żadnych możliwości!

jarekpod

Aneladgam mieszkam we Wrocławiu całe życie i nigdy nie spotkam żadnego Ukraińca. Jedynie wycieczki z Niemiec i Japonii. Sporadycznie z Rosji.
Naprawdę nie wiem jak mógłbym zrealizować taką fotografie. Temat jak wspomniałem świetny i arcyciekawy ale jako temat konkursowy dla Szerokiego Kadru trochę niezbyt udany. Na 99% wygra osoba która była na Majdanie i w tle powiewała nasza biało-czerwona flaga. Ewentualnie zarejestrowała jakaś scenę przy granicy Polsko-Ukraińskiej.
Co do samej autorki czyli Justyny Mielnikiewicz, uwielbiam jej prace i podziwiam jej talent.

m.piotr

moim zdaniem najlepiej wykonac ten projekt przez metafore w poznaniu raczej nie ma nic co jakos by do tego nawiazywalo oczywiscie cos moze sie znajdzie ale to by bylo zbyt banalne

klarkson

Przecież nie trzeba tematu traktować w sposób dosłowny. Zdjęcie majdanu moim zdaniem to nie to. Ma być Ukraina w Polsce, a nie Polacy na Ukrainie. No i profesjonaliści nad tematem nie płaczą ;)

sebolnet

Ukrainę w Polsce mieliście chociaż na meczu Legii - jak doszło do bijatyk i starć z władzami.

jarekpod

Do m.piotr oraz klarkson , macie całkowitą racje i podpisuje sie pod waszymi słowami :) Jednakże.... "metafora" nigdy nie wygra z oryginałem. A to jest jest niestety konkurs. Na 100% wygra autentyczna i prawdziwa fotografia a nie metafora. Takie jest moje zdanie.

gargoolec

sebolnetUkrainę w Polsce mieliście chociaż na meczu Legii - jak doszło do bijatyk i starć z władzami.

Stadion to nie teatr:) Legia pokazała że nadal można bawić się w stylu lat 90tych:)

mateo

mateo 2014-03-06 19:42:19

Ludzie nie biadolić tutaj, tylko aparaty w dłoń i do dzieła, bo kadry Wam uciekają. Każdy z nas może znaleźć choć kawałek Ukrainy w swoim miejscu zamieszkania, tylko trzeba chcieć.
Dobrego światła!

PS
Dzięki Justyno za ciekawy temat - zmusza do wysiłku intelektualnego.

artelka

A może ktoś na wrocławskim blokowisku w geście solidarności wywiesił żółto-niebieską flagę? Może gdzieś na wsi powiewa kokardka w tych barwach na biało-czerwonym tle? No czemu traktować temat tak dosłownie? Ukraina to nie tylko Majdan. Ukraina jest dziś w sercach Polaków...

aneladgam

Ukraina to nie tylko flaga. Ukraina to też nie tylko ludzie stamtąd. Może ktoś ma choćby rower "ukrainę" w piwnicy, toż mnóstwo można z takim rekwizytem aranżacji stworzyć :) Nie trzeba od razu szukać tablic pamiątkowych z ukraińskimi napisami, nawet teraz w sklepach są ukraińskie produkty. Tak że nawet jeśli ktoś ma potrzebę autentyczności, a nie dysponuje ukraińskim autochtonem, ma pole do popisu. Wystarczy otworzyć oczy i serce. A, jak mawiał osiołek ze "Shreka" - jeśli jest wola, znajdzie się i sposób :D Pozdrawiam i zachęcam do tego, by nie poddawać się na samym wstępie.

wojtekh

Temat jak temat, jest jedna rzecz która moim zdaniem utrudnia odbiór prac, zwłaszcza tych dokumentalnych czy reporterskich, brak możliwości napisania choć dwóch zdań na temat swojej pracy. Choćby tytuł... To jest kompletnie dla mnie niezrozumiałe. Może administracja mogłaby coś na ten temat powiedzieć.

alicyaaa

Jestem trochę zawiedziona tematem ponieważ napewno są tutaj ludzie podobnie jak ja mieszkający za granicą i nie mający możliwości pojechania ot tak do Polski żeby zrobić zdjęcie....Tematy powinny być uniwersalne a nie np lokacyjne bo to trochę niesprawiedliwe....

magdalenamayapiotrowicz

Od dwóch lat mieszkam w Holandii, jednak nie ubolewam nad tematem konkursu. Jak już napisałam, jest to dobry temat, zmuszający do kreatywności. I z pewnością każdy w miarę swoich możliwości może coś stworzyć na temat. Nie wiem, może to ja jestem zbyt ambitna, a może po prostu niektórzy wolę mieć bardziej ściśle określony temat do Pracy Domowej. A właśnie to, że mamy możliwość wykazania się kreatywnością, jest piękne. Zamiast tracić czas na rozmyślanie, że to niesprawiedliwe, bo ktoś mieszka za granicami Polski, a nie pod Ukrainą, lepiej wykorzystać go na szukanie sposobu na zrealizowanie tematu :)
Gdyby temat był banalny, zapewne byłoby o wiele łatwiej coś wymyślić, ale nie moglibyśmy zbytnio wykorzystać swej pomysłowości :)
Z niecierpliwością czekam na 25go marca, by obejrzeć nadesłane prace :)

maja55

Może i temat fajny ale podejrzewam że dla małej grupy ludzi...Cóż nic nie wypada tylko czekać na bardziej przynajmniej dla mnie pasujący:) Wszak nie wszystkim każdym tematem się dogodzi, to normalne:) nie musimy brać udział każdego miesiąca....Powodzenia dla startujących i pozdrowienia dla czytających:)

alicyaaa

magdalenamayapiotrowicz, ja poprostu uważam że najpiękniejsze zdjęcia są naturalne, a nie sztucznie stworzone , nie prawdziwe ,bo to widać na zdjęciu...Temat brzmi Ukraina w POLSCE , więc mam oszukiwać i robić zdjęcie w angielkim plenerze ? ....nie zamierzam też robić coś sztucznego typu rozwiesić flagę Ukraińską w ogródku i bawić się aparatem....To nie o to chodzi...To wszystko jest sztuczne..Ale powodzenia życzę, z ciekawością obejrzę zdjęcia

robertwozniak

w Poznaniu była pikieta antywojenna (gdzie Poznań, a gdzie Ukraina) i tam od prowadzącego dostałem "coś" i coś z tym zrobiłem. materiał fotograficzny czeka tylko trzeba do niego "podejść". temat podany na tacy. nie można mówić, że czegoś się nie da.
zadanie bardzo dobre ale potrzeba minimalnego wysiłku.

aneladgam

Ja zaś wahałam się między tym, co w końcu wysłałam, a motywami z książką "Ogniem i mieczem"... i dwoma innymi obrazami. Tak jak pisze robertwozniak, temat czeka, tylko trzeba czasem wyjść poza utarte koleiny, do jakich nasz umysł się przez lata przyzwyczaił.
Co zaś do Ukraińców we Wrocławiu - studiują tu setki, jeśli nie tysiące młodych ludzi z Ukrainy, przyjeżdżają ludzie do pracy (nie tylko do sprzątania, domów publicznych i kopania działek, ale też terapeuci, osoby do opieki nad chorymi, lekarze, dziennikarze). Zatem aby nie spotkać żadnego Ukraińca przez lata mieszkania tu, trzeba naprawdę się postarać :)
Ale faktycznie - niewiele prac tym razem nadesłanych.

aneladgam

Jarekpod, tak się obawiałeś tematu - a dla mnie jesteś absolutnie na podium za kreatywne zrealizowanie pracy, podobnie Rafi1974 :)

seszek

Swego czasu najpopularniejsze w Polsce były rowery "Ukraina". Ale to było bardzo dawno temu i nie wszyscy mogą pamiętać.

raf1974

aneladgamJarekpod, tak się obawiałeś tematu - a dla mnie jesteś absolutnie na podium za kreatywne zrealizowanie pracy, podobnie Rafi1974 :)

dziękuję za dobre słowo dobry człowieku ..w tych dziwnych czasach :-) ..i to fotka z Poznania przy jednej z głównych ulic - to uznałem za temat chociaż mieszkam obok konsulatu rosyjskiego i tam mógłbym działać lecz zbyt było by dosłownie. Powinno się ten temat moim zdaniem potraktować - metaforycznie.

aneladgam

Sabino, wyniki są podawane do 14-stego dnia kolejnego miesiąca - zazwyczaj wcześniej.

bali_82

Odniosłem wrażenie oglądając powyższe zdjęcia, że wielu z Was widzi Ukrainę jako kraj biedny, schorowany i rozpity. Przykre jest to dla mnie zwłaszcza, że osobiście udało mi się poznać Ukrainę z zupełnie innej strony.
Co do prac podobają mi się pomysł i zdjęcie kolegów: stachu, gknela

remus36

jak dla mnie Jadwisia prowadzi :P
ja nie brałem udziału tym razem
czekam na nowy konkurs
nie jestem aż tak dobry żeby podejmować się każdego tematu
pozdrawiam

robertwozniak

bali_82Odniosłem wrażenie oglądając powyższe zdjęcia, że wielu z Was widzi Ukrainę jako kraj biedny, schorowany i rozpity. Przykre jest to dla mnie zwłaszcza, że osobiście udało mi się poznać Ukrainę z zupełnie innej strony.
Co do prac podobają mi się pomysł i zdjęcie kolegów: stachu, gknela

bali no niestety, podejrzewam, że wielu z nas nigdy nie była na Ukrainie (ja nie byłem), a do tego sytuacja jaka jest nam przedstawiana przez media daje nam jakiś pogląd na to wszystko. może to spowodowało, że szaro widzimy Ukrainę...

klarkson

Na pewno dzisiejsza Ukraina to nie zachód. Ważne żeby mieć świadomość, że my taką drogę też przechodziliśmy. Jeszcze kilka lat temu np. Skandynawia żyła w przekonaniu, że u nas chłopi orzą pole koniem, a chałupy są kryte strzechą. Oczy, tak na prawdę, otworzyło im dopiero zeszłoroczne Euro... Szalenie łatwo przykleić komuś odpowiednią łatkę. Z doświadczenia wiem, że im biedniejszy kraj tym przyjaźniej nastawieni ludzie. PS. podoba mi się fota Stacha.

magdalenamayapiotrowicz

Tyle było narzekań na temat konkursu, a jednak jest wiele wspaniałych i kreatywnych fotografii... :) Moim ulubionym zdjęciem jest zdjęcie autorstwa lapka88.
Gratuluję wszystkim kreatywności i czekam na wyniki :)

verdhandi

Temat ciężki, więc i prac niewiele. Nadal nie wiem czy dobrze zrozumiałam temat.

Gratuluję: stachu, anev, raf1974, robertwozniak za ciekawe i piękne prace.
Bardzo podoba mi się zdjęcie od ksiedzu - miałam bardzo podobny pomysł, ale moje na pewno nie byłoby tak nastrojowe :)

No i jeśli w temacie chodzi o to, co pomyślałam to najlepsze zdjęcia są moim zdaniem zrobione przez:
panwielkiebrwi, marcinpech, yeane, pkocan.

Powodzenia!

gabik

gabik 2014-03-31 16:19:01

A moim zdaniem Sabina.Zabieska zrobiła ładne zdjęcie. Napis "wojna" po ukraińsku na znaku "stop" i pałac kultury w tle są i na temat, i z przesłaniem :) Mam nadzieję że ta praca wygra.

raf1974

..ale długo musimy czekać na wyniki :-) ..a człowiek niecierpliwy zagląda i zagląda.... Jest jakaś data podania werdyktu?

terenia

terenia 2014-04-08 08:23:51

Mój święty Florian gaszący pożar na lokalnym "Majdanie" pewnie do nikogo nie przemówi, bo czy ktoś z Was wie, że św. Florian to taki gość od gaszenia pożarów? :D No ale tak mi się skojarzyło z tematem zadania :D

aneladgam

naprawdę nie czytacie akceptowanego przez siebie regulaminu...? termin jest do 14-stego dnia miesiąca następującego po dacie zakończenia konkursu

raf1974

aneladgamnaprawdę nie czytacie akceptowanego przez siebie regulaminu...?

...zaiste naprawdę :-)

nadar

nadar 2014-04-11 22:31:40

Świetnie, "domyślam się" - moim zdaniem fotografia jest nie na temat nic nie wskazuje na jakikolwiek związek wydarzenia z polską. Nie jest ustawiane? A co w tym złego i jak to udowodnić? Mnóstwo znamienitych fotografów (w tym dokumentalistów) płaciło za "ustawienie się" w kadrze i co z tego skoro są prawdziwe emocje (Alfred Eisenstaedt, Robert Capa czy Henri Cartier-Bresson). Słaby z Pani dokumentalista skoro stawia Pani taki argument. Tak naprawdę to zdjęcie również jest ustawiane, osoba stojąca przy fladze, w centrum wydarzenia, zdaje sobie sprawę z obecności fotografów i jest na nich przygotowana więc stara się wygadać jak najlepiej.
Pani wybór fotografii jest równie trafiony co wybór śpiewającej małej dziewczynki w Mam Talent. Słabe, szkoda, że na Szerokim Kadrze dochodzi do takich incydentów, bo jak inaczej nazwać taką pomyłkę?

raf1974

gratulacje dla "pkocana" !
A z Pani wyborem faktycznie trudno się zgodzić. Zaskoczyła mnie Pani swoim wyborem i uzasadnieniem.
:-)

magdalenamayapiotrowicz

To prawda, że związku z Polską na danym zdjęciu nie ma. Zdjęcie równie dobrze wykonane mogło zostać podczas jakiegoś święta na Ukrainie. Też lekko zawiedziona jestem wybraną pracą, aczkolwiek łatwo się domyślić, że opinia jest subiektywna, ponieważ wybierane zdjęcie podoba się Fotografowi Miesiąca. Nie ma więcej osób, które by oceniały prace, więc chyba trzeba się jedynie pogodzić z tym, że nie każdy ma taki gust jak my..

bali_82

I tu zaproponowałbym możliwość dodatkowego wyboru zdjęcia przez użytkowników. Taka "nagroda publiczności" - nawet bez nagrody. Na zasadzie ankiety - chyba nie problem to zrobić? Głosują TYLKO i wyłącznie zalogowane osoby - 1 osoba to 1 głos - Sprawiedliwe?

magdalenamayapiotrowicz

Moim zdaniem nie jest potrzebne żadne dodatkowe głosowanie. Może i byłaby fajna zabawa, ale niczego pozytywnego by nie wniosła. Pogódźmy się z tym, że miliony osób na świecie ma inny gust niż my sami. I np. nasze zdjęcie, jakie wykonamy, dla nas może być najlepsze, a dla kogoś innego ''takie sobie''....
Nie każdemu będzie się podobać to, co nam się podoba.

seszek

Pasują tu słowa Żeromskiego:
"Konieczność naśladowania sposobów wypowiedzenia się, uzewnętrznienia, apercepcji poszczególnych wyobrażeń jaźni, czyli świadomości samego siebie, sposobów już używanych i zużytych przez poprzedników – konieczność naśladowania metod prac, które ze swej strony mają na sobie setne i tysiączne ślady ćwiczenia, pozostawione przez razy krytyki, samo dziedziczenie ogromnej sumy obrazów, doskonale stworzonych wzorów świetnych i spowszedniałych, prawd artystycznych, uznanych za kanony nieomylne, niewzruszone, mniemań i upodobań, wreszcie konieczność przezwyciężenia olbrzymiej ilości pomysłów już zrealizowanych, o ile się ma wykonać rzecz zgoła nową – obciąża ramiona i wstrzymuje rękę dzisiejszego twórcy. Istnieją wyraźne teorie: kopiuj mistrzów, dopóki sam nie staniesz się mistrzem. Henri Matisse pracowicie kopiował w muzeum Luwru i wykonywał niezrównane rysunki, nim stał się sobą, a Pablo Picasso kopiował Puvis de Chayannesa, nim ze sztuki murzyńskiej wysnuł swój kubizm.

Naturalnym staje się wreszcie odruch artysty, pragnienie odepchnięcia bogactw, które na jego plecy wieki minione włożyły, strącenia ze siebie tych skarbów i wykonania własnego skoku w twórczość. Naturalnym staje się pragnienie, żeby zamknąć oczy na wszystkich mistrzów, nie widzieć Leonarda da Vinci, zamknąć oczy na Tycjana i, jak futuryści w drugim paragrafie swego manifestu, decydować o zniszczeniu dzieł Rembrandta, Goyi i Rodina.

Lecz oto – istotna oryginalność twórczości futurystycznej wnet staje się kanonem, wzorem, metodą, jedyną prawdą artystyczną i w lot zostaje pochwycona przez rzesze wyznawców. Zamiast wzniosłego i dumnego hasła pogardy dla naśladownictwa, wykwita samo naśladownictwo, wprawdzie nie starych mistrzów, na śmierć przeznaczonych, lecz nowych, właśnie nowatorów."

I już mamy zaczyn do dyskusji o tym kto powinien wygrać. :-)

moon-ika

moon-ika 2014-04-22 23:38:00

Wygrana jak najbardziej zasłużona. Oprócz tego wyróżniłabym użytkownika boston i mate_0.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

waldemar

Zdjęcie szczęśliwych ludzi2023-10-01 11:31:52 waldemar

Hala odpraw. Lotnisko Antalya - Turcja…

bludenko

Dorota Awiorko2023-09-24 02:42:23 bludenko

Piękne wnętrze Artystki to i fotografie piękne! Dzięki takim ludziom jak Pani Dorotka życie…

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…