Sprawdzanie
Szeroki Kadr

Konkurs na temat: Problem społeczny. Rozstrzygnięty!

Zwyciężyła Joanna Jasiewicz

Pracę domową zadał Fotograf miesiąca: Wojciech Grzędziński

Zobacz profil zwycięzcy: Joanna Jasiewicz (asiajasiewicz)

Uzasadnienie fotografa

Obejrzałem wszystkie nadesłane zdjęcia. Cieszy mnie liczba zgłoszeń, za którą dziękuję.

Fotografując ludzi, staram się być blisko. Jak najbliżej. Aby poczuć emocje i oddać jak najwierniej mojego bohatera. Kluczem do poznania i zrozumienia jest rozmowa. Podglądając, wyrabiamy sobie zdanie jedynie na podstawie naszego wyobrażenia. Tak samo jest z fotografią. Teleobiektywem z kilku–kilkunastu metrów nie zobrazujemy problemu. Z odległości nie pokażemy emocji w sposób przejmujący. Żeby opisać problem, trzeba go zrozumieć. Żeby go sfotografować, trzeba mieć pomysł, w jaki sposób zamknąć informacje w ciekawym zdjęciu.

Wyróżniłem te zdjęcia, w których autorzy nie bali się podejść do fotografowanych ludzi, oraz te dotykające ważnych kwestii.

Nagrodzone zdjęcie pokazuje nie tylko problem. Ważna jest też forma, sposób, w jaki ten problem został przedstawiony. Samo zdjęcie jest ładnym obrazem, niosącym jednocześnie duży bagaż informacji o otaczającej nas rzeczywistości.

Pozdrawiam
Wojciech Grzędziński

 
 

Wszystkie zgłoszone prace

rozwiń

Komentarze

Body

Body 2016-03-02 17:58:08

Bardzo interesujący temat pracy domowej (wraz z Fotografem Miesiąca - Marzec 2016), miałem coś na podorędziu, dodałem i... ups, na moim profilu "prace domowe" wyświetla się miniatura z napisem "Problem Społeczny- Luty 2016 dodano 2016.03.02" i z tym problemem (Marzec a nie Luty) zgłaszam się do Redakcji SK.
Pozdrawiam :)

Redakcja-SK

BodyBardzo interesujący temat pracy domowej (wraz z Fotografem Miesiąca - Marzec 2016), miałem coś na podorędziu, dodałem i... ups, na moim profilu "prace domowe" wyświetla się miniatura z napisem "Problem Społeczny- Luty 2016 dodano 2016.03.02" i z tym problemem (Marzec a nie Luty) zgłaszam się do Redakcji SK.
Pozdrawiam :)

Dziękujemy, już poprawiliśmy. Powinno być ok.

Body

Body 2016-03-02 19:24:29

Redakcja-SK

Dziękuję :) , to nie był zbyt wielki "problem społeczny "
Pozdrawiam Redakcję SK :)

lestek

W miastach nie ma problemu z " problemami społecznymi " ,zawsze jakiś wiec zwolenników " Demokracji " można zaliczyć ; co innego wioski , miasteczka . Dużo biegania mnie czeka , ale dzięki temu użyję ( w końcu ) teleobiektywu , który zaniedbałem ostatnim czasem . Może jakiś cyrk przyjedzie ...

Body

Body 2016-03-03 14:15:11

lestekW miastach nie ma problemu z " problemami społecznymi " ,zawsze jakiś wiec zwolenników " Demokracji " można zaliczyć ; co innego wioski , miasteczka . Dużo biegania mnie czeka , ale dzięki temu użyję ( w końcu ) teleobiektywu , który zaniedbałem ostatnim czasem . Może jakiś cyrk przyjedzie ...

... można korzystać z własnych archiwów (tak uważam), autor Pracy Domowej nakreśla temat bez jednoznacznego umieszczenia w czasie, bo tak naprawdę trudno by było uwiecznić poważny problem społeczny wychodząc dziś na ulicę (a praca i inne obowiązki, pogoda etc), nie jesteśmy zawodowcami.
Pozdrawiam :)

lestek

Hejka Body ! Mnie temat pochłonął , nie miałem wcześniej takiej frajdy z odrabiania lekcji . Zacząłem od neta " co i jak " w mojej okolicy .Może trafię do ośrodka dla uchodźców , do hospicjów , szpitali temat przeogromny 1 myślę ,że mnie nie przegonią .Dlatego teleobiektyw żeby być trochę dalej :) Pozdrawiam Cię

angrbotha
oceń+--1

lestekW miastach nie ma problemu z " problemami społecznymi " ,zawsze jakiś wiec zwolenników " Demokracji " można zaliczyć ; co innego wioski , miasteczka . Dużo biegania mnie czeka , ale dzięki temu użyję ( w końcu ) teleobiektywu , który zaniedbałem ostatnim czasem . Może jakiś cyrk przyjedzie ...

Body... można korzystać z własnych archiwów (tak uważam), autor Pracy Domowej nakreśla temat bez jednoznacznego umieszczenia w czasie, bo tak naprawdę trudno by było uwiecznić poważny problem społeczny wychodząc dziś na ulicę (a praca i inne obowiązki, pogoda etc), nie jesteśmy zawodowcami.
Pozdrawiam :)


Wy tak poważnie? Kwestia po pierwsze interpretacji, po drugie temat problemów społecznych jest bardzo szeroki. Wystarczy dobra obserwacja otoczenia. Jesteśmy otoczeni problemami społecznymi, najważniejsze to dostrzec to.

Body

Body 2016-03-05 21:13:40

angrbotha

... nie wystarczy dobra obserwacja otoczenia, trzeba jeszcze umiejętności przekazywania problemu obrazem, mieć ze sobą aparat i użyć go w odpowiednim momencie, a nie nadrabiać potem przegadanym komentarzem (jak w poprzedniej pracy)...to obraz ma sam przekazać zawartą w nim treść.
Pozdrawiam :)

lestek

"Wy tak poważnie? Kwestia po pierwsze interpretacji, po drugie temat problemów społecznych jest bardzo szeroki. Wystarczy dobra obserwacja otoczenia. Jesteśmy otoczeni problemami społecznymi, najważniejsze to dostrzec to. " Otoczenie różni się od siebie .Bo jeśli przedstawisz angrbotha problem z Twojej ulicy , to może to być jedynie obrazek zamknięty w czterech krawędziach . Problem społeczny to coś szerszego o czym inni odbiorcy będą mogli powiedzieć : " fakt , to jest problem ! " mógłbym pójść do sąsiada i za flaszkę zrobić mu zdjęcie jak pije, albo dzieci pozostawione bez opieki po wyjściu ze szkoły czekające na rodziców , czy to jest kwestia interpretacji ? na pewno zobaczysz w tym zdjęciu dzieci i tyle .Jaki problem zobaczysz ? Żaden , tylko dzieci i nie będziesz wiedziała o co tu chodzi . A ... a jak zobaczysz dwóch gejów to zaraz ustosunkujesz się do tej scenki NO TAK, ŻYCIE GEJÓW JEST ZAGROŻONE muszą się żenić :) to JEST problem Pozdrawiam

Body

Body 2016-03-08 15:05:55

lestek"Wy tak poważnie? Kwestia po pierwsze interpretacji, po drugie temat problemów społecznych jest bardzo szeroki. Wystarczy dobra obserwacja otoczenia. Jesteśmy otoczeni problemami społecznymi, najważniejsze to dostrzec to. " Otoczenie różni się od siebie .Bo jeśli przedstawisz angrbotha problem z Twojej ulicy , to może to być jedynie obrazek zamknięty w czterech krawędziach . Problem społeczny to coś szerszego o czym inni odbiorcy będą mogli powiedzieć : " fakt , to jest problem ! " mógłbym pójść do sąsiada i za flaszkę zrobić mu zdjęcie jak pije, albo dzieci pozostawione bez opieki po wyjściu ze szkoły czekające na rodziców , czy to jest kwestia interpretacji ? na pewno zobaczysz w tym zdjęciu dzieci i tyle .Jaki problem zobaczysz ? Żaden , tylko dzieci i nie będziesz wiedziała o co tu chodzi . A ... a jak zobaczysz dwóch gejów to zaraz ustosunkujesz się do tej scenki NO TAK, ŻYCIE GEJÓW JEST ZAGROŻONE muszą się żenić :) to JEST problem Pozdrawiam

... w SZEROKIM KADRZE da się ująć dowolną interpretację...bez komentarza :)
Pozdrawiam :)

MARIUSZ0674

Tak, a czy można przedstawić problem społeczny bez udziału człowieka w kadrze?
Zanim obejrzałem wideo wyszedłem w plener i zrobiłem taki kadr. Dotyczy ludzi, ale nie ma w kadrze człowieka. Więc da się, ale później obejrzałem o co chodzi i autor konkursu wyraźnie chce zobaczyć osobę na zdjęciu...więc poczekam na inny temat.

Redakcja-SK

jaworowskikarolNie mogę dodać zdjęcia wyświetla się, że konkurs zakończony.

Prosimy o wysłanie screena ze stroną na której wyświetla się komunikat oraz informację o przeglądarce i systemie operacyjnym na adres support@szerokikadr.pl

55maxmax

Nie mogę wysłać zdjęcia "Problem społeczny" a zostało jeszcze 5 dni!

PawełGaweł

Nie miałem problemu z dodaniem pracy domowej... może robicie coś źle?
Problemy społeczne w naszym kraju można dostrzec na każdym kroku, tylko nasze umysły nauczyły się już wykluczać ze świadomości pewne społeczne absurdy. Do konkursu zgłosiłem zdjęcie sympatycznej babci sprzedającej swoje robótki ręczne na ul. Długiej w Gdańsku. Czy tak powinna wyglądać starość? Emerytura powinna zapewniać godne życie i robótki ręczne oczywiście tak, ale dla wnuków, a nie jako dodatkowe źródło dochodu.

Redakcja-SK

Wydaje nam się, że znaleźliśmy przyczynę niektórych osób przy dodawaniu prac konkursowych. Proszę sprawdzić czy teraz działa wszystko poprawnie.

WENFLONIK

Witam.
Gdzie można obejrzeć zgłoszone prace? Czy jest to możliwe?
Dziękuję

PawełGaweł

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25.03.2016 po tym terminie wszystkie zdjęcia będzie można obejrzeć tutaj, a jak Ci się strasznie spieszy to możesz wejść w profil każdego użytkownika i zobaczyć co dodał (chyba, że ma zablokowaną galerię zdjęć).

zet48

zet48 2016-03-25 18:12:50

WENFLONIKWitam.
Gdzie można obejrzeć zgłoszone prace? Czy jest to możliwe?
Dziękuję

Zdjęcia będzie można zobaczyć gdy upłynie termin nadsyłania zgłoszeń.

bali_82

Od wielu konkursów mam nieodparte wrażenie, że część z Nas [Was] ma po kilka kont, z których zamieszczane jest po kilka zdjęć konkursowych... Nie będę wymieniał nicków, ale spostrzegawczy zauważy o kim piszę.. Smutne to...

zet48

zet48 2016-03-29 10:46:15

Wiele osób nie zrozumiało pojęcia "portret zastany ...nieustawiony". Wiele zdjęć jest tu reżyserowanych i ustawionych.

MARIUSZ0674

Proponuję, by co miesiąc były zadane dwa tematy zdjęcia konkurs i żeby można było wybrać tylko jeden. Co o tym sądzicie ???

mavnz78

Wkurza mnię układ choreograficzny na stronie głównej oraz pod stronach... Brak kolejności tematów dodawanych, strona kompletnie za krótka... fatalne menu... oh...

lestek

zet48Wiele osób nie zrozumiało pojęcia "portret zastany ...nieustawiony". Wiele zdjęć jest tu reżyserowanych i ustawionych.

Jak wróble donoszą, problem w Polsce ( i nie tylko jak widać po zdjęciach ) to normalka, wystarczy wyjść z domu i pstryknąć , oby świadomie ; NIC a nic nie jest ustawione . Współczesne aparaty foto nie są pomysłem dla pasjonatów , no , z pominięciem tych pierwszych puszek ,dziś są to produkty masowego użytku. Nie trzeba szukać krajobrazów ,ludzi wyjątkowych , chodzić w zabłoconych butach za " złotym strzałem " , łazić z termosem w plecaku w deszczu czy skwarze .Wstajesz , pstrykasz i masz . Sorki za sarkazm . Ale tak wygląda fotografia dla mas .

michal77

Zadaję pytanie czy są tu osoby ze zorganizowanej grupy przest.pczej Tajnością i Autoportretem ?

lestek

michal77Zadaję pytanie czy są tu osoby ze zorganizowanej grupy przest.pczej Tajnością i Autoportretem ?

Mój awatar to "przybita piątka" kota ,który przeszedł po surowym betonie w 51 roku . Skubany zostawił swój ślad na ziemi . Nieswiadomie stał się rzeźbiarzem . Ciekawe jak wyglądał ?

michal77

Rozumiem logikę ponowień "nie zaprzeczania i nie potwierdzania" poprzez lekkość odwrócenia wobec Wyklętych w łopatologicznej legendzie "I przyprowadził Thor dobrych SB-ków którzy wyzwolili nas spod UB-ckiego jarzma" wg zasady historycznych proporcji zakrętek w morzu śrub. Wg mnie natomiast UB nie potrafiło zabijać ducha tak jak eliminować fizycznie. Potem te proporcje się odwróciły (a SB w lżejszej postaci prało swoją przemoc wymuszaniem przyjmowania gotówki i wakatów).

carel

carel 2016-03-30 21:59:54

Nie wiem czy jeszcze nie za późno ale zapomniałem dodać opisu fotografii. Wydawało mi się nawet, że nie miałem takiej opcji. Ale przeglądając prace pozostałych, widzę że każdy ma opis ;( Dlatego też zwracam się do administracji: Już po ptakach ? Czy dodanie opisu jest wskazane? Czy nie zawracajmy sobie tym głowy?:D

Redakcja-SK

carelNie wiem czy jeszcze nie za późno ale zapomniałem dodać opisu fotografii. Wydawało mi się nawet, że nie miałem takiej opcji. Ale przeglądając prace pozostałych, widzę że każdy ma opis ;( Dlatego też zwracam się do administracji: Już po ptakach ? Czy dodanie opisu jest wskazane? Czy nie zawracajmy sobie tym głowy?:D

Prace zostały już wysłane do fotografa, w tym miesiącu komentarz nie był wymagany więc nie ma problemu jeśli zdjęcie jego nie posiada

ekajana

Dobre zdjęcie wygrało. Sam przypadkiem natknąłem się na swoje wyróżnienie :-)

baarszczu

Zwyciężkie zdjęcie jest na prawdę piękne. Naprawde ciężko mi oderwać oczy! gratuluje :) Mimo tego piękna nie może opuścić mnie myśl, że jest to zdjęcie pozowane, czyli niezgodne z tym o co prosił fotograf miesiąca (ale może się myle, nie wiem - nikt prócz autora tego nie wie). Dodatkowo nie jestem pewny czy widzę tu jakikolwiek problem społeczny, widzę faceta siedzącego w necie tuż przed pójściem spać. Do mnie osobyście bardziej przemawia zdjęcie dwóch karateków z tabletami.
PS. nie chodzi mi o podważanie zwycięzcy, raczej jestem ciekaw czy to tylko moje odczucie, czy może myślicie podobnie

lestek

Już wcześniej wspominałem o tym ,że dobre zdjęcie musi coś opowiadać a tym bardziej zdjęcie odpowiadające na zadany temat . Problem, co by to nie było, powinno zawierać wyraźny konflikt a tutaj go nie ma . PROBLEM = KONFLIKT kto powiedział, że fotografię należy zawsze i wszędzie interpretować .Czasami to właśnie interpretacja prowadzi do nadinterpretacji i pewnego rodzaju nadużycia, co jest WŁAŚNIE problemem społecznym :) Zauważyłem też inną tendencję .Każdy temat według fotografa mc. porusza jakiś problem społeczny , czasami jest to zaznaczone w uzasadnieniu wybranej pracy ( a już na marginesie portret wpasowuje się w każdą lekcję po prostu jest uniwersalny ) Myślę że pasuje też do lekcji CIEMNY POKÓJ .Przecież nie chodzi o to by pokazać układ mebli albo tytuły książek lub kolekcję jakąś .

palmowa

piękne zdjęcia pod względem ujęcia chwili, kadru, kunsztu i techniki. Mimo wszystko dotykają smutną aczkolwiek realną tematykę

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

glen

Ptak w krajobrazie2023-08-17 17:40:53 glen

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

bartosz

Czarek Sokołowski2023-08-15 23:48:35 bartosz

-tylko radosne zdjęcia !????????????????????…