Sprawdzanie
Szeroki Kadr

Konkurs na temat: Najlepsza fotografia. Rozstrzygnięty!

Zwyciężyła Anna Niewiadomska

Pracę domową zadał Fotograf miesiąca: Andrzej Pilichowski-Ragno

Zobacz profile zwycięzców:

miejsce 1: Anna Niewiadomska (annanie)

miejsce 2: 0 0 (raf1974)

miejsce 3: Tadeusz Papis (tadpap11)

Uzasadnienie fotografa

Anna Niewiadomska (annanie)

Miejsce 1: Anna Niewiadomska (annanie)

Dla mnie fotografia bardzo wielowymiarowa – dwie oddzielne historie przecinają się i oświetlają nawzajem, a graficzna kompozycja jest mocną klamrą, która świetnie formalnie spina obraz. Ładnie, czysto sfotografowane. Choć nie moja estetyka, bardzo doceniam i gratuluję.

Jest tu jeszcze – co przyszło mi na myśl po parokrotnym obejrzeniu zdjęcia – ciekawa dodatkowa warstwa interpretacyjna – jakby pewien metadyskurs o samej fotografii – rodzaj ironii w zderzeniu prostego, naiwnego fotografowania – takiego „turystyczno-kapliczkowego” z bardziej świadomym i pogłębionym myśleniem o obrazie.
 raf1974

Miejsce 2: raf1974

Widziałem w komentarzach, że wszyscy typowali jako nr 1. Ja stawiam na miejscu drugim – znakomite tło, dobra kompozycja (choć osobiście nie robiłbym z tego panoramy), pomysł, choć minimalistyczny jako koncepcja, formalnie zaskakujący. Brakuje mi jednak jakiegoś napięcia, czegoś więcej, co mogłoby się wydarzyć w relacji pomiędzy samymi bohaterami albo w relacji bohaterów do fotografa. Myślę sobie, że można było jeszcze temat podrążyć – wydobyć jeszcze więcej dziwności z tej bardzo prostej i na pierwszy rzut oka ewidentnej sytuacji. Gratulacje!
Tadeusz Papis (tadpap11)

Miejsce 3: Tadeusz Papis (tadpap11)

Nie wiem, czy fotografia była ustawiona – nie widzę tu „przesadnej teatralności”, jak sugeruje Autor. Bardzo podoba mi się atmosfera i minimalizm sytuacji, a także jej nieokreśloność, zawieszenie, lekkość, ciekawe wpisanie osób w architekturę. Nie używałbym też (znowu z opisu Autora) słowa „symboliczność” – relację między samymi postaciami i pomiędzy postaciami a architekturą widzę raczej jako bardzo otwartą, nieokreśloną – właśnie niesymboliczną. Przyciąłbym tylko fotografię z lewej strony – żeby domknąć kompozycję. Również gratulacje!

Dużo dobrych fotografii! Wybór mój jest oczywiście bardzo subiektywny – jak każdy fotograf, mam swoje preferencje i nawyki w ocenie prac innych fotografów, dlatego nie przejmujcie się tym, że Wasza praca nie została wyróżniona. Wyróżnionym gratuluję (niestety są tylko 3 punktowane miejsca).

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za nadesłanie prac.

 
 

Komentarze

Body

Body 2016-08-01 22:01:10

Bardzo interesująca postać Fotografa Miesiąca... co do pracy domowej :/... " nie chcem ale muszem"... i puściłem :)

lestek

nie doszukuje się w zdjęciach plusów i minusów i trudno mi oceniać to, jak patrzę na świat . Myślę, że nie istnieje kiepska fotografia, co najwyżej jej autor może być bez wyobraźni. Zdjęcie opisałem w taki sposób w jaki zobaczyłem scenę (ze zdjęcia) w tamtej chwili bez oceny jej jakości . Tamtego dnia w Turcji na objazdówce dotarła do mnie smutna wiadomość. Zadzwonił kolega z pracy z informacją że" ...CHYBA zostanę zwolniony.." i kiedy dojechaliśmy do miejsca postoju ( słone suche jezioro Tuz ) poczułem w sobie tę przestrzeń a z nią ogromną pustkę. Nigdy wcześniej ani później nie odczułem takiej interakcji z przestrzenią którą najpierw musiałem znaleźć w sobie .

lukaszulanowski

Wiele można by pisać, dodatkowym wyzwaniem jest więc zmieszczenie się w 255 znakach ;) Dobrze jest umieć uzasadniać swoje wybory, ciekawe zadanie.

muarta

Najtrudniej dla mnie było zmieścić się w 36 zdjęciach. Zwykle nawet jak łapie za aparat żeby moje koty sfotografować robię 50 zdjęć, a tu poważna wyprawa poza dom i takie ciasne widełki :) Pozdrawiam i dziękuję za wyzwanie.

baarszczu

temat dość ogólny, a zdjęć jakoś mało. Czyżby wakacje od aparatu? :)

lestek

To błąd zrobić sobie wakacje od aparatu 'nigdy nie wiesz co może się przytrafić '

lestek

@annanie@ super zdjęcie jak dla mnie; wpasowuje się w mój ulubiony temat fotografii filozoficznej .Byłbym zaszczycony gdyby Twoje zdjęcie 'Frasobliwego ' znalazło miejsce w mojej przestrzeni. Chciałbym kupić od Ciebie plik cyfrowy; może potraktujesz to jak nagrodę ? Jeśli jesteś zainteresowana/ny napisz do mnie : lestek7@wp.pl

justyna_191

Najbardziej podobają mi się zdjęcia: francis78, mateusz.gorny.10, zuzanka76, krystian91 super! :)

Body

Body 2016-08-27 00:01:17

geltag.plrafi1974 rozwaliłeś system. genialne.

...myślę podobnie, ale nie nam to oceniać... Pozdrawiam :)

raf1974

Body

geltag.plrafi1974 rozwaliłeś system. genialne.


:-). dzięki.

mortiss

Tak patrzę na pierwsze wydania tych konkursów... co to się stało?
Kiedyś były do wygrania fotograficzne walizki podróżne, aparaty (nigdy za wiele), karty pamięci itd.... a dziś? Foto książka i wejściówka na kurs który nie każdy może wykorzystać.

marcin444

A według mnie większość uczestników zupełnie nie zrozumiała pracy domowej. Zadanie polegało na wykonaniu 36 klatek i wybraniu z pośród nich tego najlepszego. To było ćwiczenie uważności podczas podejmowaniu decyzji o naciśnięciu spustu. Tylko 36 klatek, ni mniej ni więcej więc zastanów się dobrze nad każdym ujęciem. Oczywiście nie zawsze się da wszystko przemyśleć i zaplanować zwłaszcza w dynamicznej sytuacji ale warto ćwiczyć tą umiejętność.
Niezależnie od wszystkiego moi faworyci to: zoska86, krystian91, fototraper, seszek, marnikt.

lestek

@marcin444 minimalizm nie jest tematem szanowanym przez fotografów amatorów: wszyscy lubimy gdy na fotkach coś się dzieje a wtedy nie ma nad czym się zastanawiać . np. @fototraper nie musiał robić 36 zdjęć od razu wybrał najlepszą pozycję z możliwych

marcin444

lestek@marcin444 minimalizm nie jest tematem szanowanym przez fotografów amatorów: wszyscy lubimy gdy na fotkach coś się dzieje a wtedy nie ma nad czym się zastanawiać . np. @fototraper nie musiał robić 36 zdjęć od razu wybrał najlepszą pozycję z możliwych

Pisząc o 36 klatkach nie mam na myśli 36 podejść do jednego ujęcia, a właśnie staranie się by każde naciśnięcie spustu dawało ten jeden oczekiwany efekt dobrej fotografii. Na przykład mamy tygodniowy wyjazd i przywozimy z niego jeden film, 36 udanych zdjęć, zamkniętą opowieść z naszej wycieczki. Dziś wydaje się to niewykonalne ale kiedyś gdy filmy były nie wszędzie dostępne a wywoływanie kosztowało, właśnie do takiego efektu się dążyło. Mi udawało się z takiego filmu uzyskiwać około 30 udanych zdjęć które lądowały w albumie.

rura

rura 2016-08-31 20:27:02

kom. do foto. rura
Aktywista mierzący z bagietki do policji. Pozornie zachowanie na pokaz i bez sensu, ale wcześniej grupa obywateli podążająca na demo antynatowskie z bułkami i obwarzankami - stosownie do hasła "Pieniądze na głodnych, a nie czołgi" - była przez policjatów na ulicy Wspólnej osaczona i przetrzymywana przez około 20 minut. Pretekstem było "zagrożenie terrorystyczne".

lestek

@rura kapitalne zdjęcie, że też się nie przyjrzałem! Wyobraź sobie, że dla Państwa najedzeni ludzie są niebezpieczni; to głodnych i niezadowolonych wysyła się na wojny. Aktywiści mają złote serca. Głód zawsze będzie bo jest to zalegalizowana forma terroru stosowanego przez rządy państw.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

glen

Ptak w krajobrazie2023-08-17 17:40:53 glen

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

bartosz

Czarek Sokołowski2023-08-15 23:48:35 bartosz

-tylko radosne zdjęcia !????????????????????…