Konkurs na temat: Najlepsza fotografia. Rozstrzygnięty!
Zwyciężyła Anna Niewiadomska
Pracę domową zadał Fotograf miesiąca: Andrzej Pilichowski-Ragno
Zobacz profile zwycięzców:
miejsce 1: Anna Niewiadomska (annanie)
miejsce 2: 0 0 (raf1974)
miejsce 3: Tadeusz Papis (tadpap11)
Uzasadnienie fotografa
Miejsce 1: Anna Niewiadomska (annanie)
Dla mnie fotografia bardzo wielowymiarowa – dwie oddzielne historie przecinają się i oświetlają nawzajem, a graficzna kompozycja jest mocną klamrą, która świetnie formalnie spina obraz. Ładnie, czysto sfotografowane. Choć nie moja estetyka, bardzo doceniam i gratuluję.Jest tu jeszcze – co przyszło mi na myśl po parokrotnym obejrzeniu zdjęcia – ciekawa dodatkowa warstwa interpretacyjna – jakby pewien metadyskurs o samej fotografii – rodzaj ironii w zderzeniu prostego, naiwnego fotografowania – takiego „turystyczno-kapliczkowego” z bardziej świadomym i pogłębionym myśleniem o obrazie.
Miejsce 2: raf1974
Widziałem w komentarzach, że wszyscy typowali jako nr 1. Ja stawiam na miejscu drugim – znakomite tło, dobra kompozycja (choć osobiście nie robiłbym z tego panoramy), pomysł, choć minimalistyczny jako koncepcja, formalnie zaskakujący. Brakuje mi jednak jakiegoś napięcia, czegoś więcej, co mogłoby się wydarzyć w relacji pomiędzy samymi bohaterami albo w relacji bohaterów do fotografa. Myślę sobie, że można było jeszcze temat podrążyć – wydobyć jeszcze więcej dziwności z tej bardzo prostej i na pierwszy rzut oka ewidentnej sytuacji. Gratulacje!Miejsce 3: Tadeusz Papis (tadpap11)
Nie wiem, czy fotografia była ustawiona – nie widzę tu „przesadnej teatralności”, jak sugeruje Autor. Bardzo podoba mi się atmosfera i minimalizm sytuacji, a także jej nieokreśloność, zawieszenie, lekkość, ciekawe wpisanie osób w architekturę. Nie używałbym też (znowu z opisu Autora) słowa „symboliczność” – relację między samymi postaciami i pomiędzy postaciami a architekturą widzę raczej jako bardzo otwartą, nieokreśloną – właśnie niesymboliczną. Przyciąłbym tylko fotografię z lewej strony – żeby domknąć kompozycję. Również gratulacje!Dużo dobrych fotografii! Wybór mój jest oczywiście bardzo subiektywny – jak każdy fotograf, mam swoje preferencje i nawyki w ocenie prac innych fotografów, dlatego nie przejmujcie się tym, że Wasza praca nie została wyróżniona. Wyróżnionym gratuluję (niestety są tylko 3 punktowane miejsca).
Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za nadesłanie prac.
Wyróżnione prace:
Wszystkie zgłoszone prace
Komentarze
nie doszukuje się w zdjęciach plusów i minusów i trudno mi oceniać to, jak patrzę na świat . Myślę, że nie istnieje kiepska fotografia, co najwyżej jej autor może być bez wyobraźni. Zdjęcie opisałem w taki sposób w jaki zobaczyłem scenę (ze zdjęcia) w tamtej chwili bez oceny jej jakości . Tamtego dnia w Turcji na objazdówce dotarła do mnie smutna wiadomość. Zadzwonił kolega z pracy z informacją że" ...CHYBA zostanę zwolniony.." i kiedy dojechaliśmy do miejsca postoju ( słone suche jezioro Tuz ) poczułem w sobie tę przestrzeń a z nią ogromną pustkę. Nigdy wcześniej ani później nie odczułem takiej interakcji z przestrzenią którą najpierw musiałem znaleźć w sobie .
@annanie@ super zdjęcie jak dla mnie; wpasowuje się w mój ulubiony temat fotografii filozoficznej .Byłbym zaszczycony gdyby Twoje zdjęcie 'Frasobliwego ' znalazło miejsce w mojej przestrzeni. Chciałbym kupić od Ciebie plik cyfrowy; może potraktujesz to jak nagrodę ? Jeśli jesteś zainteresowana/ny napisz do mnie : lestek7@wp.pl
A według mnie większość uczestników zupełnie nie zrozumiała pracy domowej. Zadanie polegało na wykonaniu 36 klatek i wybraniu z pośród nich tego najlepszego. To było ćwiczenie uważności podczas podejmowaniu decyzji o naciśnięciu spustu. Tylko 36 klatek, ni mniej ni więcej więc zastanów się dobrze nad każdym ujęciem. Oczywiście nie zawsze się da wszystko przemyśleć i zaplanować zwłaszcza w dynamicznej sytuacji ale warto ćwiczyć tą umiejętność.
Niezależnie od wszystkiego moi faworyci to: zoska86, krystian91, fototraper, seszek, marnikt.
lestek@marcin444 minimalizm nie jest tematem szanowanym przez fotografów amatorów: wszyscy lubimy gdy na fotkach coś się dzieje a wtedy nie ma nad czym się zastanawiać . np. @fototraper nie musiał robić 36 zdjęć od razu wybrał najlepszą pozycję z możliwych
Pisząc o 36 klatkach nie mam na myśli 36 podejść do jednego ujęcia, a właśnie staranie się by każde naciśnięcie spustu dawało ten jeden oczekiwany efekt dobrej fotografii. Na przykład mamy tygodniowy wyjazd i przywozimy z niego jeden film, 36 udanych zdjęć, zamkniętą opowieść z naszej wycieczki. Dziś wydaje się to niewykonalne ale kiedyś gdy filmy były nie wszędzie dostępne a wywoływanie kosztowało, właśnie do takiego efektu się dążyło. Mi udawało się z takiego filmu uzyskiwać około 30 udanych zdjęć które lądowały w albumie.
kom. do foto. rura
Aktywista mierzący z bagietki do policji. Pozornie zachowanie na pokaz i bez sensu, ale wcześniej grupa obywateli podążająca na demo antynatowskie z bułkami i obwarzankami - stosownie do hasła "Pieniądze na głodnych, a nie czołgi" - była przez policjatów na ulicy Wspólnej osaczona i przetrzymywana przez około 20 minut. Pretekstem było "zagrożenie terrorystyczne".
@rura kapitalne zdjęcie, że też się nie przyjrzałem! Wyobraź sobie, że dla Państwa najedzeni ludzie są niebezpieczni; to głodnych i niezadowolonych wysyła się na wojny. Aktywiści mają złote serca. Głód zawsze będzie bo jest to zalegalizowana forma terroru stosowanego przez rządy państw.