Sprawdzanie
Szeroki Kadr

Konkurs na temat: Miejskie interakcje. Rozstrzygnięty!

Zwyciężył dakota

Pracę domową zadała Fotografka miesiąca: Hanna Połczyńska

Zobacz profile zwycięzców:

miejsce 1: dakota

miejsce 2: patrycja.kozak

miejsce 3: Małgorzata Szczurowska (mod_in)

Uzasadnienie fotografa

Bardzo dziękuję wszystkim Uczestniczkom i Uczestnikom konkursu za przesłane zgłoszenia. Liczę, że przy okazji tej pracy domowej udało Wam się odbyć ciekawy spacer po Waszej okolicy i przy okazji dostrzec te szczegóły, które umykają podczas codziennego, pospiesznego poruszania się po mieście. Chciałam przy okazji zachęcić Was do bycia bardziej uważnymi, gdy przychodzi do odbierania wspólnych przestrzeni i korzystania z nich. Myślę, że dzięki temu wszystkim nam mogłoby się żyć lepiej (i to nie tylko w miastach).

1 miejsce: dakota

1 miejsce: dakota

Od razu zwróciłam uwagę na to zdjęcie, bo jest na nim wszystko, czego sama szukam, dokumentując miejskie przestrzenie: mamy wyraźną obecność elementów architektury (doceniam, że jest to typowa polska architektura, raczej nieestetyczna) i geometrię, ale mamy też małych ludzi będących „użytkownikami” miasta, których energia przełamuje schemat typowej fotografii architektonicznej. Dzieci zostały uchwycone w idealnym momencie, pozostawiającym odbiorcom fotografii pole do interpretacji. Ja dostrzegam w tym zdjęciu optymizm, „wyłowiony” z dość smutnej scenerii, i to mi się bardzo podoba. Gratuluję!
2 miejsce:  patrycja.kozak

2 miejsce: patrycja.kozak

Ta praca stanowi ciekawy kontrast dla miejsca pierwszego: tutaj atmosfera jest raczej ponura, sprzyjająca zadumie, ale to również ma swój urok. Intrygująca lokalizacja (to chyba tężnia?) w połączeniu z ciekawą, minimalistyczną kompozycją i świetnie dopracowaną kolorystyką pozwoliła Autorce stworzyć wysoce estetyczne zdjęcie ukazujące interakcję człowieka i miejskiej architektury. Super!
3 miejsce: Małgorzata Szczurowska (mod_in)

3 miejsce: Małgorzata Szczurowska (mod_in)

Kolejne zdjęcie, które urzekło mnie minimalistyczną kompozycją. Uchwycona scena zdaje się być spokojna i „cicha”, ale światło ulicznych lamp padające na bohatera kadru dodaje dramaturgii. Podoba mi się kontrast chłodnego nieba z ciepłem żółtej poświaty. Ta fotografia to najlepszy dowód, że czasem mniej znaczy lepiej i że nawet w chaotycznych i wcale nie takich ładnych polskich przestrzeniach miejskich można odnaleźć błogi spokój.

Poza nagrodami głównymi przyznałam też wyróżnienia, i to nawet całkiem sporo. W nadesłanych pracach szukałam przede wszystkim nieoczywistych kadrów, wypatrzonych kontrastów, ale też pewnej trudnej do zdefiniowania harmonii, którą, jak uważam, charakteryzuje każde dobre zdjęcie architektury. Mam nadzieję, że na tym nie zakończy się Wasza przygoda z tą dziedziną :)

 
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

bartek

Jak robić dobre zdjęcia portretowe – ścieżka edukacyjna Szerokiego Kadru2025-06-06 12:05:20 bartek

Moim zdaniem te portrety nie są idealne one nawet nie nadają się na przykłady. Modele mają…

turand

Nikon NX Studio2025-05-27 16:50:51 turand

Sequoia. 15.5…

photoaura.art

Biało-czerwone2025-05-25 21:13:42 photoaura.art

Miło było wziąć udział – dziękuję!…

asialad

Historia w trzech kadrach2025-05-24 18:50:13 asialad

Tryptyk pod tytułem "Rozłąka". Inspiracją do jego stworzenia były własne przeżycia. Miejsce…