Sprawdzanie
Szeroki Kadr

Konkurs na temat: Miasto teraz. Rozstrzygnięty!

Zwyciężył ptrojnara

Pracę domową zadał Fotograf miesiąca: Michał Cała

Zobacz profile zwycięzców:

miejsce 1: ptrojnara

miejsce 2: Mateusz Gzik (mateuszgzik)

miejsce 3: Jacek Szlak (jacekszlak)

Uzasadnienie fotografa

Konkurs był zatytułowany: „Miasto – teraz”, więc wybrałem prace nie zawsze najbardziej efektowne, czasem nawet z pewnymi błędami kompozycyjnymi, lecz najlepiej  pokazujące to „teraz”, czyli współczesność. Nadesłano dużo bardzo dobrych prac, trochę prac nie na temat lub słabo odnoszących się do współczesności. Wyniki są odbiciem mojego osobistego gustu i mojego rozumienia tematu, więc proszę, aby osoby niewyróżnione nie przejmowały się za bardzo i pracowały nadal.

Wybierałem zdjęcia w miarę proste, z wyrazistą kompozycją, na których widać, o co chodzi autorowi, i bez takich chwytów jak np. dziwaczna perspektywa obiektywu typu rybie oko czy zdjęcia w podczerwieni. Nie akceptowałem zdjęć z nadmiernie widoczną obróbką w Photoshopie (z jednym wyjątkiem).

1 miejsce: Paweł Trójnara (ptrojnara)

1 miejsce: Paweł Trójnara (ptrojnara)

Zdjęcie przedstawia wielką przeszkloną przestrzeń charakterystyczną dla wielkich miast. Są to przeważnie dworce kolejowe, porty lotnicze lub hipermarkety. Czasem panuje w nich tłok, a czasem, tak jak na zdjęciu, pustka. W tle widać jakąś dworcową zabudowę. Oczekujący ludzie na ławkach siedzą jak najdalej od siebie (dystans społeczny czy pandemia?), nie interesują się sobą, wpatrują się tylko w swoje smartfony. Pustka, nuda, samotność podane w dobrej symetrycznej kompozycji, wszystko to razem zdecydowało o przyznaniu pierwszej nagrody.
2 miejsce: Mateusz Gzik (mateuszgzik)

2 miejsce: Mateusz Gzik (mateuszgzik)

Zdjęcie przedstawia ścianę bloku z niezliczoną ilością balkonów. Każdy balkon to jedno mieszkanie, a w nim jacyś anonimowi ludzie. Fotograf chciał pokazać stłoczenie i anonimowość mieszkańców wielkich blokowisk. Autor słusznie skadrował to zdjęcie tak, aby nie widać było krawędzi budynku. Mamy przez to wrażenie, że ta ściana nigdzie się nie kończy. Zdjęcie jest bardzo sugestywne i robi mocne wrażenie.
Jacek Szlak (jacekszlak)

Jacek Szlak (jacekszlak)

Jest to obraz dzisiejszych czasów i dzisiejszych problemów: pandemia, niepełnosprawność, a nawet bezpieczeństwo pieszych na pasach. Wszystko to w jednym ujęciu. Zdecydowana, centralna kompozycja sprawia, że na zdjęcie patrzy się jak na plakat.
 
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…