Sprawdzanie
Szeroki Kadr

Konkurs na temat: Magiczna pora. Rozstrzygnięty!

Zwyciężył 0 0

Pracę domową zadał Fotograf miesiąca: Paweł Ulatowski

Zobacz profil zwycięzcy: 0 0 (palbal)

Uzasadnienie fotografa

Chciałem bardzo podziękować wszystkim Uczestnikom za tak liczny udział w konkursie. Miałem naprawdę trudny wybór, przeglądając dużą ilość ciekawych zdjęć. W końcu musiałem się na coś zdecydować. Przyjąłem więc następujące kryteria: skupiłem się na zdjęciach architektury, które fotograf poszedł zrobić na potrzeby tego konkursu.

Moim zdaniem najciekawsze zdjęcie wykonał palbal. Cenię autora za wrażliwość na światło, jego wykorzystanie w fotografii i za intrygującą prostotę.

Chciałbym też wyróżnić autorów: karol.w.o – za monochromatyczną formę, barankie89 – za mistycyzm.

Paweł Ulatowski

 
 

Wyróżnione prace:

Wszystkie zgłoszone prace

rozwiń

Komentarze

smw_p2o2

Ładne zdjęcia.

Jak wiemy architektura to nie tylko sztuka, ale również interesująca technika czy matematyczne formy (dla tych co się nimi interesują).

Zawsze gdy oglądam takie ujęcia zastanawiam się w ilu procentach podoba mi się technika i forma, a w ilu własne spojrzenie fotografa.

Podobnie jak w aktach - ile procent wartości artystycznych przykuwa moją uwagę czy też rezonuje w moich obszarach wrażliwości, a ile procent przypada na "cudowną" postać pięknej modelki (której postać "leży" w intymnych obszarach mniej lub bardziej skrywanych marzeń, nawet tych podświadomych, odbieranych szóstym zmysłem)? ;-)

Myślę, że obrazy zaprezentowane w filmie bronią fotografa. Tym bardziej warto przejechać się do miasta i samemu sprawdzić, jak by nam wyszły takie fotograficzno-architektoniczne przymiarki. Niekoniecznie w magicznych porach.

Pozdrawiam

smw_p2o2

Zapomniałem dodać o jednym "ale", o którym p. Ulatowski nie wspomniał. Jako zawodowy fotograf pracujący na zlecenie ma do tych cudów otwarty dostęp.

Niestety, a spotkałem się z tym osobiście, większość tych interesujących form mieści się na obszarach prywatnych, elektronicznie "monitorowanych" (znaczy inwigilowanych) i strzeżonych przez czujnych rewolu..., pardon, strażników, którzy muszę się przecież wykazać. A robienie zdjęć zza "kargulowego płota" nie zawsze da nam najlepsze ujęcie (czytaj - to, które sobie upatrzyliśmy).

Pozdrawiam

izabar91

Próbuję odtworzyć filmiki z wywiadem oraz z pracą domową ale jest to niemożliwe. Taki sam problem miałam z wcześniejszym konkursem. Po naciśnięciu PLAY film zaczyna się ładować, ale nic więcej się nie dzieje. Czy ktoś miał może podobny problem? Wiem, że to nie jest raczej wina komputera, ponieważ próbowałam obejrzeć filmiki również na innych komputerach i zawsze dzieje się to samo.
Proszę o jakąkolwiek pomoc.

Pozdrawiam

bart007

Witam mam podobny problem jak izabar91 z tym że u mnie otwiera się 19 sekund filmu ładuje się prawie cały ale nie odtwarza :(
Macie jakieś pomysły co zrobić ?

Pozdrawiam

smw_p2o2

Boże drogi, ręce opadają...

@Jacol_Placol

Znaczy, że w konkursie? Tak? Czy ja w swojej wypowiedzi, odnoszącej się do zdjęć z filmu, wspominałem coś o konkursie, nawet mimochodem?

Pozdrawiam

Jacol_Placol

smwp2o2 właśnie chodzi o to, że pierdzielisz coś od rzeczy i nie wiadomo co ci chodzi za każdym razem, kiedy coś napiszesz.

smw_p2o2

A fuj! Co za język!

Problem w tym, że nie umie Pan czytać ze zrozumieniem, ale to już nie moja broszka.

Pozdrawiam

happosai

Jacol_Placol
Żeby odpowiedzieć na Twojego posta specjalnie się zarejestrowałem;) Obserwuję ten portal od niedawna, jedno z niewielu miejsc w sieci, gdzie można na spokojnie i z kulturą pogadać o dobrze pojętej fotografii. Nie warto tego wizerunku psuć. Jesteśmy tu po to, żeby rozmawiać, wymieniać się poglądami i spostrzeżeniami. Jeśli nie masz na to ochoty, to może nie warto strzępić klawiatury?

pierr_nick

happosai

happosai
.....Żeby odpowiedzieć na Twojego posta specjalnie się zarejestrowałem;) ......


Czyli jednak nie ma tego złego, co by na dobr nie wyszło ;-)

ravenclaw

Heej, mam pytanie. W jakim programie zmniejszacie swoje zdjęcia, aby potem wysłać je na konkurs? Byłby ktoś na tyle miły aby podał mi nazwę do programu lub link do stronki? Z góry dziękuję :)

Body

Body 2013-12-11 23:00:32

Tutaj wpisz treść posta

ravenclawHeej, mam pytanie. W jakim programie zmniejszacie swoje zdjęcia, aby potem wysłać je na konkurs? Byłby ktoś na tyle miły aby podał mi nazwę do programu lub link do stronki? Z góry dziękuję :)

...np narzędzia pakietu Office 2010- "Microsoft Office Picture Manager"

zulus3

zulus3 2013-12-11 23:07:48

ravenclawHeej, mam pytanie. W jakim programie zmniejszacie swoje zdjęcia, aby potem wysłać je na konkurs? Byłby ktoś na tyle miły aby podał mi nazwę do programu lub link do stronki? Z góry dziękuję :)


JPEG Resampler jest darmowy i całkiem niezły,
pozdrawiam!

verdhandi

Dlaczego tu zawsze każdy każdego rozlicza ze słówek lub prowadzi debaty na temat merytoryki wypowiedzi innych zamiast... no nie wiem, porozmawiać o fotografii??

zawe

zawe 2013-12-16 15:03:33

smw_p2o2Zapomniałem dodać o jednym "ale", o którym p. Ulatowski nie wspomniał. Jako zawodowy fotograf pracujący na zlecenie ma do tych cudów otwarty dostęp.

Niestety, a spotkałem się z tym osobiście, większość tych interesujących form mieści się na obszarach prywatnych, elektronicznie "monitorowanych" (znaczy inwigilowanych) i strzeżonych przez czujnych rewolu..., pardon, strażników, którzy muszę się przecież wykazać. A robienie zdjęć zza "kargulowego płota" nie zawsze da nam najlepsze ujęcie (czytaj - to, które sobie upatrzyliśmy).

Pozdrawiam

no to wówczas dowiadujesz się kto jest właścicielem, i dzwonisz do niego, ewentualnie piszesz oficjalne pismo i tyle.
W przypadku, gdy nie są to obiekty grożące zawaleniem (chodzi mi tu o zabytki postindustrialne, gdzie ich właścicielom nie na rękę jest pokazywanie obiektu) to w większości przypadków się zgodzą.

monius13579

izabar91Próbuję odtworzyć filmiki z wywiadem oraz z pracą domową ale jest to niemożliwe. Taki sam problem miałam z wcześniejszym konkursem. Po naciśnięciu PLAY film zaczyna się ładować, ale nic więcej się nie dzieje. Czy ktoś miał może podobny problem? Wiem, że to nie jest raczej wina komputera, ponieważ próbowałam obejrzeć filmiki również na innych komputerach i zawsze dzieje się to samo.
Proszę o jakąkolwiek pomoc.

Pozdrawiam

mam to samo

xslyx

xslyx 2013-12-24 13:27:39

Zawsze myślałem, że do zdjęć architektury najlepiej sprawdzają się obiektywy szerokokątne umożliwiające uchwycenie szerszej perspektywy.
Tymczasem auto proponuje rozpocząć od zwykłych stałych, co ogranicza widoki, jednak racją jest że pozwala się skupić na istotnych szczegółach.
Dziękuję za wywiad.

Dla tych, którzy mają problem z odtwarzaniem filmów. Warto przy tym napisać z jakiej przeglądarki (wersji) korzystacie i może zaktualizować wtyczkę.

smw_p2o2

Oho! Chyba jeden z niewielu konkursów, w którym wszyscy na raz zaczęli obgryzać paznokcie ze zdenerwowania, przez co nikt nie był w stanie dobrać się do klawiatury. ;-)

Swoją drogą nie ma się co dziwić - "Magiczna pora" jest tematem tak pojemnym, że jak podejrzewam, większości z nas wciąż jeszcze kołacze się pod czachą pytanie "co autor miał na myśli" (czytaj - jak trafić w gust Autora konkursu). ;-) Mnie to dotknęło. :)

Przy okazji, mam wrażenie, iż Gdańsk, Warszawa i Kraków są "nadreprezentowane". ;-)

Pozdrawiam

P.S. sdudi, pozdrowienia z Nowej Huty. :)

yaesu

yaesu 2013-12-29 19:55:57

Uczciwie trzeba przyznać, że jest w czym wybierać ... trudny orzech do zgryzienia dla Autora tematu :)

nikavond

Jestem ciekawa, która praca wygra. Prawie wszystkie sa niesamowite, trudne zadanie dla Autora!

smw_p2o2

Szczerze gratuluję p. Bałdydze! To zdjęcie wybijało się już podczas pierwszego przeglądania prac konkursowych.

Z prac wyróżnionych bardziej podoba mi się zdjęcie drugie (barankie89).

Natomiast mam żal do organizatorów, po raz kolejny, iż nie precyzują warunków konkursu. Gdyby Autor poprosił o "architekturę magiczną porą", wtedy byłoby fair. A tak, wiele wartościowych zdjęć magicznej pory odpadło.

Ewentualnie proszę dopuścić do konkursu dwa zdjęcia. Opierając się dla przykładu na konkursie "Magicznej pory", każdy z nas (chociaż piszę w swoim imieniu) przesłałby zdjęcie wykonane w dowolnej porze, byle była "magiczna", a drugie związałby "z ukochanym" tematem autora.

Na razie bawimy się w fotograficzny totolotek, a to nie jest fair. Zabawa zabawą, ale swoje zdjęcia traktujemy poważnie. Wypadałoby potraktować nas w ten sam sposób.

Pozdrawiam

krookoo

W 100% popieram mojego przedmówce!
Tytuł konkursu to "Magiczna pora" czyli moment, wydarzenie w czasie, a nie miejsce, obiekt, architektura.
Do interpretacji autora bardziej pasuje tematyka aktualnego konkursu (styczeń 2014) czyli "Magiczne miejsce".
Trochę przykro gdy autor zadaje tematykę a potem odwołuje się do tego co lubi, od tak bez związku.
Wiem że fotografia to też kwestia gustu, ale taki odskok od tematyki to raczej przesada.
Proszę aby autorzy na przyszłość precyzowali tematykę, bo to naprawdę przykre i zniechęcające resztę.

Szkoda starań, pracy, chęci.

Zdjęcia powinny być jeszcze raz przeanalizowane pod kontem zgodności z tematyką a nie "tym co lubię".

Pozdrawiam

palbal

Bardzo lubię ten fragment modernistycznej warszawskiej architektury, kiedy oświetla ją ostre światło poranka. Tym bardziej jest mi miło, że podzielono moją sympatię do urody tego miejsca. Dziękuję i pozdrawiam. :-)

smw_p2o2

@palbal

Czytał Pan poprzednie dwie wypowiedzi?

Jestem o tym przekonany. Wypadałoby więc wykazać się odrobiną __wrażliwości__ i zamknąć się przynajmniej na kilka dni.

Ponieważ jest to Panu obce, powiem wprost - pański obraz żadną miarą nie mieści się w kategorii "magicznej pory" - ani ze względu na światło, ani ze względu na "czas" w ujęciu krookoo.

Zrobił Pan wspaniałe zdjęcie ale nie leżące w kategorii konkursu.

Dostał Pan nagrodę "na wyrost", niezasłużenie, głównie z powodu widzimisię p. Ulatowskiego, który większość uczestników konkursu po prostu "olał".

Jeszcze raz gratuluję nagrody.

Pozdrawiam

wlaba

wlaba 2014-01-12 14:13:25

smw_p2o2, naprawdę? Ktoś był miły i ładnie podziękował za nagrodę, a Ty naskakujesz na niego, jakby wyrządził Ci osobistą krzywdę. Wygrał, to wygrał, należą mu się gratulacje i szacunek. Jeśli masz jakieś pretensje do organizatorów, wyżyj się na nich, ale nie na zwycięscy, który wykazał się taktem i podziękował za wyróżnienie. Zresztą, czytając Twoje wypowiedzi dochodzę do wniosku, że nie nadajesz się do żadnej pracy, w której trzeba wchodzić w kontakt z ludźmi - z fotografią włącznie.

smw_p2o2

@wlaba

Co za przenikliwość. Ad rem.

Ani Pan, ani wielu innych użytkowników tego portalu, ani p. Bałdyga (vel palbal) chyba nie rozumiecie, że rzecz nie w tej zasranej nagrodzie, a w wiarygodności Szerokiego kadru, na którym mi zależy (stąd apele do szefów), w rzetelności konkursów i w szacunku do samego siebie.

Pan Bałdyga tak się ucieszył, że aż oślepł i ogłuchł na racjonalne argumenty wyrażone przeze mnie i krookoo, a _nie_ "wykazał się taktem i podziękował za wyróżnienie" (którego nie powinien otrzymać), dlatego zjeżyłem się do kwadratu.

Zamiast poprzeć nas w naszych dążeniach do zmian na Szerokim kadrze, większość siedzi cicho i rżnie głupa (nie zakładam, iż brak im inteligencji, chociaż...), a odzywa się tylko wtedy, gdy ktoś z użytkowników (konkretnie smw_p2o2) wnosi jakieś zastrzeżenia.

Stąd prosty wniosek - większość ma to (moje zastrzeżenia do wiarygodności SK) wszystko w d..., włącznie z szefami portalu, którzy na dodatek mają w d... także użytkowników, nie odpowiadając na żadne merytoryczne uwagi odnoszące się do ich pracy czy funkcjonowania portalu (jedynie popiskują czasem w odpowiedzi na lamenty - "mnie się nie film nie otwiera").

Pozdrawiam

wlaba

wlaba 2014-01-12 19:22:41

"Pan Bałdyga tak się ucieszył, że aż oślepł i ogłuchł na racjonalne argumenty wyrażone przeze mnie i krookoo, a _nie_ "wykazał się taktem i podziękował za wyróżnienie" (którego nie powinien otrzymać)."

Najpierw pogratuluję Ci znajomości podstawowych skrótów łacińskich, których od dziesięcioleci uczą już na poziomie gimnazjum, a wcześniej ósmej klasy podstawówki. Jak wszyscy wiemy, używanie takich skrótów świadczy bezsprzecznie o intelektualnej supremacji rozmówcy nad nami, przez co już na wstępie nasze małe, ograniczone umysły stają na przegranej pozycji. Podziwiam zasób słownictwa, jestem wstrząśnięty i emocjonalnie rozbity, widzę, że nie mam już żadnych szans, a każdy mój argument zostanie spalony w majestacie Twojej myśli :-D

Argumenty co do umownych kryteriów konkursowych są jak najbardziej na miejscu, jednak nie rozumiem tej części o głuchocie i ślepocie.

Podałeś argumenty za zmianą kryteriów konkursowych, a dokładniej za ich uściśleniem. "Pan Bałdyga" niczego nie zanegował, podziękował tylko za swoją wygraną, zupełnie obok tego, co napisaliście z krookiem. Czy słuszną wygraną, czy niesłuszną - to sprawa między użytkownikami portalu, a portalem, a nie "Panem Bałdygą" i kimkolwiek. "Pan Bałdyga" wygrał, wykazał się taktem i podziękował za nagrodę.

Większość osób siedzi cicho i rżnie głupa, ponieważ potrafi przeboleć przegraną w konkursie. Rozumiem, że to ciężkie, bo przecież nasze arcygenialne turbozdjęcia są najlepsze, jednak zawsze może się znaleźć ktoś, kto zrobi po prostu lepsze ujęcie, albo znajdzie ciekawsze miejsce. Szczególnie, jeśli nasze prace konkursowe są po prostu słabe.

Zwycięska fotografia, nawiasem mówiąc, jak najbardziej wpisuje się w temat. Została zrobiona o magicznej porze, ponieważ o żadnej innej godzinie tamto miejsce nie wyglądałoby tak dobrze. Kompozycja jest dobra, gra świateł świetna, kolorystyka przyciąga wzrok. Magiczna pora. W takich sytuacjach najlepiej zacisnąć zęby i nie zżymać się, tylko pokornie przyjąć porażkę, pochylić głowę i pracować dalej. Albo zaakceptować fakt, że nigdy dobrymi fotografami nie będziemy. Doradzam raczej pracę nad sobą, chociaż często dzieje się po prostu tak, że ktoś pewnego poziomu nie przeskoczy.

Dodam jeszcze, że przeglądając prace konkursowe w ostatnich kilku miesiącach zauważam z bólem, że osoby fotografujące mają problemy ze zrozumieniem nawet najprostszych tematów, jakby niektóre słowa uciekały im ze świadomości. Pojawia się mnóstwo zdjęć po prostu niewstrzelonych, jakby naród stracił umiejętność czytania ze zrozumieniem. Natomiast zwycięskie prace są zawsze związane z konkursem, tylko ludziom brakuje nieco głębi w sposobie myślenia i interpretują wszystko dosłownie.

Redakcja-SK

w nawiązaniu do rozumienia pracy domowej polecamy przeczytać ostatnie zdanie z wprowadzenia do konkursu:
Aby zrozumieć pracę domową, obejrzyj wywiad z fotografem

smw_p2o2

Jak widzę prowadzący "Szeroki kadr" wykręcili się sianem (po raz kolejny) czyli delikatnie wyrazili swoje desinteressement, co polsku należy odczytać jako "pocałujta nas w ...".

Z wzajemnością. Nic tu po mnie.

Pozdrawiam wszystkich, którzy myślą podobnie do mnie.

dombek

bart007Witam mam podobny problem jak izabar91 z tym że u mnie otwiera się 19 sekund filmu ładuje się prawie cały ale nie odtwarza :(
Macie jakieś pomysły co zrobić ?

Pozdrawiam


Mam to samo. Po 19-tej sekundzie film się zatrzymuje. I to nie żadne czary-mary związane z wtyczkami (plug-inami) czy rodzajem przeglądarki tylko ewidentny błąd ustawień serwera SK. Może redakcja zainterweniuje w końcu ? Bo dokładnie od czasu re-engineeringu strony ona po prostu nie działa prawidłowo. Czy redakcji SK nie żal, że dawni user'owie czy choćby wierni czytelnicy / obserwatorowie nie mogą oglądać treści i uczestniczyć w "życiu" portalu ?

Pozdrawiam

Redakcja-SK

Problem z filmami występuję tylko u części użytkowników i dlatego trudny jest do zdiagnozowania, pod koniec ubiegłego roku rozpoczęliśmy proce nad wykryciem przyczyn jego występowania. Osoby, którym nie działa wideo proszone są o kontakt z redakcją pod adresem support@szerokikadr.pl

marlena22

Hej Kochani,
jestem tutaj od nie dawna i mam pytanko: jak dodać zdjęcie jako pracę domową?

Redakcja-SK

marlena22Hej Kochani,
jestem tutaj od nie dawna i mam pytanko: jak dodać zdjęcie jako pracę domową?

Witamy ;)poniżej wywiadu mamy jest przycisk, który umożliwia wysłanie pracy - pod warunkiem, że termin nadsyłania prac jeszcze nie minął

mika6412

miejsce wyróżnionej fotografii, czy to nie przypadkiem Świątynia Wang w Karpaczu w pięknej górskiej mgle? :-)

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

pioterwater

Relacja człowieka z psem2024-07-18 21:51:12 pioterwater

Dziękuję serdecznie za wyróżnienie :-)…

tomasz_qna

Relacja człowieka z psem2024-07-01 00:13:53 tomasz_qna

Próbowałem bezskutecznie wysłać zdjęcie konkursowe (rozmiar i "waga" ok). Niestety po…

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…