Sprawdzanie
Szeroki Kadr

Konkurs na temat: Klimatyczne wnętrze. Rozstrzygnięty!

Zwyciężył kasiaat

Pracę domową zadał Fotograf miesiąca: Jacek Jerzy Kucharczyk

Zobacz profil zwycięzcy: kasiaat

Uzasadnienie fotografa

Na konkurs „Klimatyczne wnętrze” wpłynęło ponad osiemdziesiąt prac. Ich poziom był bardzo zróżnicowany. W większości przypadków – to trzeba podkreślić – widoczne było staranie autorów o wypełnienie warunków konkursu, czyli uchwycenie klimatu fotografowanego wnętrza bądź detalu. Do nagrody głównej kandydowało piętnaścioro autorów. Surowe reguły konkursu, nakazujące wybranie jednej tylko pracy, kazały jednak dokonać dalszej selekcji, co dla oceniającego było bardzo bolesne. Ostatecznie w finale znalazły się cztery poniższe prace(na dole tekstu).

Pierwsza z nich, czarno-biała, ma bardzo wysmakowaną i dynamiczną kompozycję, opartą na geometrycznych relacjach linii i plam. Pokazuje w oryginalny sposób wnętrze kuchenne, odbijające się w błyszczącej ścianie zabudowy. Całość utrzymana jest w ciemnej tonacji – to wytwarza nastrój, a przy okazji ukrywa – nieistotne dla zdjęcia – szczegóły wnętrza.

Na podkreślenie zasługuje tu zachowanie przez autora równoległości pionowych elementów zdjęcia – szczegół rzadko uwzględniany w nadesłanych pracach.

Zdjęcie drugie pokazuje nietypowe wnętrze mieszkalne, urządzone w starym autobusie. Ma ono wiele atutów: niezwykłość miejsca, przejrzystą kompozycję, zbudowaną na czterech zasadniczych przedmiotach (dwa łóżka, piec-beczka i wiszący kapelusz), które pokazano na atrakcyjnym tle spatynowanych działaniem czasu ścian autobusu. To, że autor utrzymał całość zaledwie w dwóch kolorach, jest dodatkową zaletą zdjęcia. Porządkuje w ten sposób elementy kompozycji, które w naturze mogą mieć barwy niewspółgrające ze sobą.

Znakomity efekt daje światło, „rozpryskujące się” od prawej strony na cały plan zdjęciowy. To ono sprawia, że fotografia uzyskuje swój magiczny nastrój, kolorystykę i dynamikę.

Zdjęcia trzecie i czwarte to nostalgiczne obrazy mieszkań dawno opuszczonych przez domowników. Nastrojowe, monochromatyczne obrazy, malowane przez upływający czas. W obu zdjęciach bardzo ważną rolę pełni światło. To ono stwarza nastrój miejsca i to dzięki niemu widz ma możliwość przeżycia emocji takich, jakie zapewne przeżywali autorzy zdjęć.

Główną nagrodę otrzymuje zdjęcie wnętrza w starym autobusie.

Gratulujemy !


Na koniec jeszcze kilka rad i wskazówek dla autorów pragnących doskonalić swoje umiejętności w fotografii wnętrz:

• Nie starajmy się pokazywać wszystkiego, co znajduje się we wnętrzu, wybierzmy to z planu zdjęciowego, co wygląda atrakcyjnie.

• Chaotyczne ustawienie przedmiotów na planie rzadko przekłada się na porządek kompozycyjny na zdjęciu.

• Lepiej pokazać mniej przedmiotów w atrakcyjnym ustawieniu niż dużą ich liczbę ustawionych przypadkowo.

• Dbajmy o spójność stylistyczną przedmiotów.

• Jeśli świadomie stylizujemy plan wnętrzarski, wybierajmy przedmioty dekoracyjne pasujące kolorem, stylem i wielkością do całości. Czasem lepiej wprowadzić brzydszy, ale pasujący przedmiot niż ładny, ale niepasujący.

• Pamiętajmy o dopasowaniu kolorów elementów planu: zachowujmy jednorodną kolorystykę, lub, w przypadku gdy to niemożliwe, dobierzmy temperaturę barwową światła w taki sposób, aby różnice w kolorach nie drażniły; czasem sprawdzają się zimne barwy, a czasem bardzo ciepłe, zależnie od charakteru wnętrza.

• Eksperymenty z mieszaniem źródeł światła o różnych temperaturach barwowych – jakkolwiek trudne – mogą dawać bardzo ciekawe efekty.

• Nie bójmy się fotografować pod światło – to zapewnia bardzo plastyczne i nastrojowe oddanie przestrzeni na zdjęciu.

• Unikajmy głębokich, nieczytelnych cieni i „wypalonych” świateł (chyba że dzięki temu ukryjemy niekorzystne elementy zdjęcia, np. niepasujący do wnętrza widok za oknem).

• Starajmy się zachować równoległości pionów, a jeśli to niemożliwe, korygujmy to w programach do obróbki zdjęć.

• Dopuszczalne jest zachowanie zbieżności perspektywicznych w górę lub w dół, pod warunkiem że są bardzo wyraziste, dynamizują kompozycję i uatrakcyjniają spojrzenie na wnętrze.

• Wskazana jest korekcja tzw. beczkowania (Photoshop CS6 ma do tego bardzo dobre narzędzie – korekcję obiektywu).

• Bądźmy przygotowani na to, że na krótko może nam się na planie pojawić niespodziewana smuga światła (np. odbicie słońca od okien sąsiedniego budynku), ptak na parapecie otwartego okna, pies lub kot, który położy się na fotelu; nie zastanawiajmy się, czy to wygląda dobrze, czy źle – naświetlajmy zdjęcie, bo za chwilę już tego nie będzie. Na analizę będzie czas po sesji.

Na koniec uwaga dotycząca ludzi na planie. Wśród nadesłanych zdjęć było kilka bardzo dobrych. Niestety nie mogliśmy uwzględnić ich w konkursie, bo bardziej eksponowały człowieka niż wnętrze.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy nadesłali swoje prace, i życzę powodzenia w kolejnych konkursach.

 
 

W tej edycji konkursu nagrodą główną był zestaw:

Poliwęglanowa walizka z wewnętrznym organizerem.
Zawsze potrzebna pamięć USB 4GB.
Oryginalny długopis Szerokiego Kadru!

Komentarze

pajonk

pajonk 2013-06-25 22:26:29

To zdjęcie wygląda jak wnętrze autobusu z Filmu " Into the Wild".... czy mam racje?

benyesox

Tak to jest to zdjęcie zobaczcie na tym linku http://edplumb.blogspot.co.at/2008_08_01_archive.html nawet napisy się zgadzają na ścianie busa zobaczcie i skąd autor ma te zdjęcie na pewno nie był na planie filmu mało prawdopodobne.

Redakcja-SK

Drodzy Czytelnicy,
Redakcja informuje, że nie ma powodu do obaw o plagiat. Fotografia powstała na Alasce, na szlaku Stampede. Możemy tylko zazdrościć autorce fotografii, bo chętnie sami byśmy tam pojechali! Jednocześnie sprawę uważamy za zamkniętą. Szerokiego dnia!
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_Stampede

Poniżej jedna z wypowiedzi autorki pod fotografem miesiąca (wtedy nie było jeszcze oddzielnego działu na konkurs):

kasiaat 2013-01-09 14:30:13

Dzięki :) Byłam i bardzo gorąco polecam pozostałym zapaleńcom przejście tego szlaku - jest niesamowicie. Wiele pomocnych informacji można znaleźć tu: http://www.stampedetrail.info/ I jeszcze dla fascynatów Magic Busa wrzucam naszą relację (od razu ostrzegam, że jest baaardzo słabej jakości - niestety w czasie podróży nie było za bardzo czasu, żeby pracować nad zdjęciami):
http://zygzakiem.pl/gallery.jsp?name=magic-bus
kasiaat

kasiaat 2013-01-09 14:31:54

Oj, pierwszy link się nie otwiera. Powinno być: http://www.stampedetrail.info
Redakcja Szerokiego Kadru

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

saxifraga75

Ciekawe zdjęcie czegoś bardzo zwykłego2024-09-16 20:49:18 saxifraga75

Coś zwykłego, spotkane podczas zimowego spaceru ...…

ragaart

Chwila, która mówi więcej niż tysiąc słów2024-09-03 00:25:46 ragaart

Wszystkie zdjęcia świetne. Qtk i Rogowski to moje faworyty. Rogowski powinien przekonwertować do…

ragaart

Chwila, która mówi więcej niż tysiąc słów2024-08-29 22:28:51 ragaart

Świetny wywiad, rewelacyjne podejście. Nie tylko z duchem czasu, bo przecież postęp, w tym…

ewa__s__

Chwila, która mówi więcej niż tysiąc słów2024-08-05 21:47:09 ewa__s__

Nowy Jork, styczeń 2024 Autorka Ewa Sawko…