Sprawdzanie
Szeroki Kadr

Konkurs na temat: Empatia w fotografii przyrodniczej. Rozstrzygnięty!

Zwyciężył 0 0

Pracę domową zadał Fotograf miesiąca: Artur Stankiewicz

Zobacz profile zwycięzców:

miejsce 1: 0 0 (lukg)

miejsce 2: dylu

miejsce 3: a_s_k_a

Uzasadnienie fotografa

Dziękuję bardzo za nadesłane zdjęcia i chęć udziału w konkursie. Poziom nadesłanych prac (blisko 90 zdjęć) był zróżnicowany. Z dużym zaciekawieniem oglądnąłem nadesłane zdjęcia z waszą interpretacją tematu "empatia w fotografii przyrodniczej". W moim wyborze nagrodzonych prac skoncentrowałem się przede wszystkim na kadrach skupionych w całości na aspekcie przyrodniczym - to znaczy, zdjęcia zachowań zwierząt na wolności, dzikich, bez udziału człowieka lub aspektów "ludzkich" w kadrach. Chodziło mi o wyłapanie kadrów emocjonalnych, pozwalających widzowi zastanowić się nad zachowaniem czy obyczajami innych istot żyjących "wokół nas". Zwróciłem szczególną uwagę na spostrzegawczość autorów, opis zdjęcia, ale również na techniczną stronę wykonania zdjęcia. Przyznam się szczerze, że wybór 1-3 miejsca był bardzo ciężki, jako że wszystkie trzy prace dotykają innych strun emocjonalnych i każda z nich mogłaby by być #1...no ale musiałem dokonać wyboru. Gratulacje dla nagrodzonych i wyróżnionych autorów.

1 miejsce: lukg - Kruki

1 miejsce: lukg - Kruki

"Rozmowa" dwóch kruków najbardziej poruszyła moje uczucia. Jest to klasyczne ujęcie empatii w przyrodzie, zauważenie innych istot w ciekawych momentach, ich interakcji i emocji. Umiejętność odzwierciedlenia zachowań które można nazwać "ludzkimi" na wydawałoby się bardzo odległych genetycznie (od homo sapiens) gatunkach zwierząt.
2 miejsce:  dylu - Pogaduchy w moczarach

2 miejsce: dylu - Pogaduchy w moczarach

To klasyczne ale ładnie wykonane ujęcie z godów żab moczarowych ma w sobie dozę wyczekiwania ale z drugiej strony jest dość relaksujące. Gody się odbyły, skrzek złożony, czas na "pogawędkę" lub może "trwające zauroczenie" :). Ładne, miękkie kolory dodają uczucia do tego zdjęcia.
3 miejsce: a_s_k_a - Ślimak

3 miejsce: a_s_k_a - Ślimak

Wybrałem ten kadr ze względu na umiejętność spojrzenia autorki na często pomijane stworzenia. Autorka odczekała aż ślimak poczuje się zrelaksowany i uchwyciła w pełni wystawione czułki, dodatkowo odizolowując głównego bohatera - "chowając obiektyw" za płatkami kwiatka? Ciepła kolorystyka dopełniła zdjęcie emocjonalnie.

Sprawa wyboru zdjęć prawie zawsze sprowadza się do tego ze chciałoby się przyznać nagrody ex-equo ale nie można. Dlatego postanowiłem wyróżnić dwie bardzo fajne prace, które równie dobrze mogłyby być wśród nagrodzonych.
Wyróżnienie: postandy - Gołąb grzywacz na deszczu

Wyróżnienie: postandy - Gołąb grzywacz na deszczu

Ten jakże prosty kadr ma w sobie bardzo dużą dozę emocji, nostalgii ale tez radości. Przypomniało mi te chwile oczekiwania na ciepłym, wiosennym deszczu na...
Wyróżnienie: madejk - Tatrzański lis

Wyróżnienie: madejk - Tatrzański lis

To jest ten prosty, radosny kadr, który pokazuje lisa w zrelaksowanej pozie podczas ziewania. Może wyczul zbliżającego się człowieka, ale odpowiedzialne zachowanie naszego autora pozwoliło na spokojne ziewanie i zakładam ze oddalenie się lisa bez paniki. Delikatne, miękkie światło i kamienne otoczenie dodało całości ładną scenografię.
 
 

Wyróżnione prace:

Komentarze

madejk

"Tatrzański lis". Na szlaku turystycznym spotkałem tego sympatycznego rudzielca. Ja znieruchomiałem, żeby go nie spłoszyć. On........ziewał.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

blaszka

Fotografia szczeniąt w hodowli2024-02-21 09:59:04 blaszka

Ja się nie zgodzę. Jednak robotę AI widac od razu. Tu nie widać ;)…

blaszka

Pastisz2024-02-21 09:53:51 blaszka

Świetne zdjęcia konkursowe. To nr 1 faktycznie zasługuje na nr 1…

kania-ruda

Wszystkie kolory jesieni, czyli dlaczego nie warto chować aparatu do szafy2024-02-15 21:35:37 kania-ruda

Z tym słońcem nie można się do końca zgodzić,bywa że sytuacja i widok są naprawde…

kania-ruda

Łukasz Bożycki2024-02-15 21:05:08 kania-ruda

Nie można się napatrzeć. Podziw" to za mało powiedziane!!…