Sprawdzanie
Szeroki Kadr

Konkurs na temat: Detal. Rozstrzygnięty!

Zwyciężył 0 0

Pracę domową zadał Fotograf miesiąca: Marek Miś

Zobacz profile zwycięzców:

miejsce 1: 0 0 (kaasik91)

miejsce 2: jurko

miejsce 3: 0 0 (maciejaro)

Uzasadnienie fotografa

Zaproponowany przeze mnie temat konkursu dał bardzo szerokie pole do interpretacji, o czym świadczy duża różnorodność nadesłanych prac. Pod pojęciem detalu rozumiemy najczęściej jakiś bardzo niewielki wycinek otaczającej nas rzeczywistości. Może to być zarówno osobny, niewielki obiekt, jak i wybrany przez nas wycinek większej całości. Detal to domena fotografii zbliżeniowej czy właściwej makrofotografii. Już sam fakt pokazania jakiegoś obiektu w dużym zbliżeniu najczęściej budzi naszą ekscytację i zaciekawienie. Sprawia to zupełnie inna perspektywa widzenia. Ale to nie wystarczy, aby każde ujęcie wykonane z bliska zasługiwało na miano dobrej czy ciekawej fotografii, łatwo tu bowiem o banał. Tak jak i w każdej innej dziedzinie fotografii, również w tym przypadku o walorach zdjęcia decyduje wybór właśnie takiego, a nie innego motywu, sposób jego oświetlenia, umiejscowienia w kadrze oraz ogólna kompozycja. Wybór zwycięzców wcale nie był sprawą łatwą…

Na konkurs zostało nadesłanych 200 zdjęć. Spośród nich, poza trzema zwycięskimi pracami, postanowiłem przyznać 10 wyróżnień. Zwycięzcom oraz wszystkim, których prace zostały wyróżnione, serdecznie gratuluję.

1 miejsce:  kaasik91

1 miejsce: kaasik91

Sekretny świat bańki mydlanej. Intensywne kolory i niepowtarzalne wzory tworzą przepiękne, abstrakcyjne obrazy.

Pierwszą nagrodę przyznałem tej fotografii ze względu na 3 jej aspekty:
1. Nieoczywistość (zaskoczenie). Nie każdy wie, że jest to cienka błonka roztworu mydła albo środka do mycia naczyń sfotografowana w taki sposób, aby były widoczne szczególne „wzory” interferencyjne.
2. Ogólne wrażenie wizualne. Fotografia ta jest formą fotografii abstrakcyjnej. Kadr jest ładnie skomponowany, utrzymany w fajnej kolorystyce.
3. Poziom trudności w wykonaniu tego typu fotografii.

2 miejsce: jurko

2 miejsce: jurko

Wysychająca kałuża po powodzi, kilkucentymetrowy fragment pod cienką warstwą wody.

Również fotografia nieoczywista. Prawdopodobnie niewielki fragment powierzchni piasku. Piękne światło, barwa piasku oraz jego struktura i pofałdowanie powierzchni sprawiają, że całość tworzy świetną fotografię abstrakcyjną.

3 miejsce:  maciejaro

3 miejsce: maciejaro

Zaskroniec zwyczajny sfotografowany jesienią w Puszczy Białowieskiej.

Rzec by można – typowa fotografia przyrodnicza. Tak, to prawda. Jednak moment sfotografowania głowy zaskrońca z wysuniętym językiem sprawia, że fotografia żyje, coś się na niej dzieje. Zastosowanie małej wartości przysłony spowodowało świetne wyizolowanie głowy węża (tego właśnie detalu) z otoczenia. Całość utrzymana jest w fajnej, spokojnej kolorystyce.

 
 

Wszystkie zgłoszone prace

rozwiń

Komentarze

hankazet

Muszę powiedzieć, że jak rzadko - bardzo się zgadzam z wyborami Autora zagadki. Wszystkie wybrane zdjęcia są atrakcyjne, ciekawe i zaskakujące. A zdjęcie z 1 miejsca - super! Sama brałam udziała i ... nic. Nie szkodzi. To było inspirujące doznanie. A poza tym, z przyjemnością oglądam zgłoszone i nagrodzone/wyróżnione zdjęcia. :)

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

blaszka

Fotografia szczeniąt w hodowli2024-02-21 09:59:04 blaszka

Ja się nie zgodzę. Jednak robotę AI widac od razu. Tu nie widać ;)…

blaszka

Pastisz2024-02-21 09:53:51 blaszka

Świetne zdjęcia konkursowe. To nr 1 faktycznie zasługuje na nr 1…

kania-ruda

Wszystkie kolory jesieni, czyli dlaczego nie warto chować aparatu do szafy2024-02-15 21:35:37 kania-ruda

Z tym słońcem nie można się do końca zgodzić,bywa że sytuacja i widok są naprawde…

kania-ruda

Łukasz Bożycki2024-02-15 21:05:08 kania-ruda

Nie można się napatrzeć. Podziw" to za mało powiedziane!!…