Sprawdzanie
Szeroki Kadr

Konkurs na temat: Czysty kadr. Rozstrzygnięty!

Zwyciężył agruszka

Pracę domową zadał Fotograf miesiąca: Jacek Fota

Zobacz profil zwycięzcy: agruszka

Uzasadnienie fotografa

Wybór zwycięskiej fotografii był bardzo trudny. Przy wyborze starałem się być tak obiektywny, jak tylko potrafię. Liczba oraz jakość zdjęć były bardzo wysokie, więc przy wyborze zwycięzcy kierowałem się stylem oraz estetyką, w której samemu operuję i którą najlepiej znam i rozumiem. Przy tego typu konkursie rozbieżność stylów fotograficznych jest duża. W nadesłanych pracach znajdowało się wiele pięknych zdjęć i wybór zwycięzcy nie należał do prostych. Zdjęcie, które najbardziej mi się spodobało, przemawia do mnie kolorystyką, użyciem cienia, symetrycznością oraz kompozycją. Dodatkowo chciałem wyróżnić dwa zdjęcia, które przyciągnęły moją uwagę. Bardzo dziękuję.

Pozdrawiam,

Jacek Fota

 
 

Wyróżnione prace:

Wszystkie zgłoszone prace

rozwiń

Komentarze

pasjonata

pasjonata 2014-05-01 18:05:59

Z wypowiedzi Pana Jacka Foty dotyczącej tematu konkursu nie mogę zrozumieć - wywnioskować o co mu chodzi. Czy istotą tematu konkursu jest człowiek, postać człowieka, czysta przestrzeń, czy głównym czynnikiem decydującym o jakości fotografii jest zwrócenie uwagi na "czystość rogów" w pracy konkursowej. Będę wdzięczny za informację zwrotną. Pozdrawiam. Pasjonata.

pasjonata

Pewnie tak, i tu mam problem, bo czystość to pojęcie względne...

Margaretka

Nie tylko o rogi chodzi, ale i o przestrzeń, jak wynika z treści pracy domowej. Niestety szukam w google co to jest "zasada czystości rogów", nic się na ten temat nie wyświetla, chyba fotograf stworzył to pojęcie na własny użytek. Może jest coś na ten temat w wywiadzie, jednak...:
PONAWIAM PROŚBĘ WIELU UŻYTKOWNIKÓW DO MODERATORÓW: PROSIMY O FILM W SŁABSZEJ JAKOŚCI, ŻEBY DAŁO SIĘ TO OBEJRZEĆ!!!!!!!!
JAK NIE NA TEJ STRONIE, TO PROSZĘ WRZUCIĆ NA YOUTUBA I TU DODAĆ LINK!
...Czy ta prośba jest naprawdę nie do spełnienia....???

Redakcja-SK

MargaretkaNie tylko o rogi chodzi, ale i o przestrzeń, jak wynika z treści pracy domowej. Niestety szukam w google co to jest "zasada czystości rogów", nic się na ten temat nie wyświetla, chyba fotograf stworzył to pojęcie na własny użytek. Może jest coś na ten temat w wywiadzie, jednak...:
PONAWIAM PROŚBĘ WIELU UŻYTKOWNIKÓW DO MODERATORÓW: PROSIMY O FILM W SŁABSZEJ JAKOŚCI, ŻEBY DAŁO SIĘ TO OBEJRZEĆ!!!!!!!!
JAK NIE NA TEJ STRONIE, TO PROSZĘ WRZUCIĆ NA YOUTUBA I TU DODAĆ LINK!
...Czy ta prośba jest naprawdę nie do spełnienia....???

NA pasku postępu odtwarzania filmu są dwie litery HD po kliknięciu w ten znak można wyłączyć wersję HD

Margaretka

Redakcja-SK

Już pisałam to wcześniej,że to niewiele pomaga, jakość i tak jest dużo za wysoka!! Proszę poczytać moje wpisy z poprzedniego konkursu ("Te proporcje 1-2 s./5-10s. dotyczą właśnie wYłączonego HD. Przy włączonym nie da się zupełnie uruchomić filmu. Więc wyłączenie naprawdę niewiele daje.")
Nie chodzi więc tylko o wyłączenie HD, ale możliwość odtworzenia w ZNACZNIE NIŻSZEJ jakości (144p).

Margaretka

Z zegarkiem w ręku, przy wYłączonym HD wyszło mi, że w ciągu 2 minut patrzenia w ekran odtworzyło 10 sekund filmu, w 3 przerywanych fragmentach. Proszę raz jeszcze o filmy w naprawdę niskiej jakości!

raf1974

MargaretkaNie tylko o rogi chodzi, ale i o przestrzeń, jak wynika z treści pracy domowej. Niestety szukam w google co to jest "zasada czystości rogów", nic się na ten temat nie wyświetla, chyba fotograf stworzył to pojęcie na własny użytek. Może jest coś na ten temat w wywiadzie, jednak...:
Sam tego nie stworzył i wyjaśnia to pojęcie właśnie w wywiadzie. Bardzo lakonicznie i trzeba się domyślać (jako wykładowca czy nauczyciel słabiutko wypada ... chyba że broni się przed konkurencją :-)) ..niemniej sugeruję pokonać trudności techniczne i zobaczyć materiał.

adlenar

Podpisuję się pod apelem Margaretki, tego NIE DA SIĘ OGLĄDAĆ. Dajcie możliwość oglądania również użytkownikom słabszych komputerów i wolnego internetu, nie każdy ma wypasiony sprzęt...

graf

graf 2014-05-05 18:15:44

A ja oglądam film na Xperia m i to po wifi.

szafir

szafir 2014-05-05 19:18:03

Nie przesdzacie Państwo z tym oglądaniem ? Właśnie obejrzałem na telefonie i ani się nie zacinalo ani długo nie buforowalo . Nie wiem w czym może być problem.

elbiesy

Materiał, czyli wywiad (?) obejrzałem i nadal nie rozumiem. To znaczy - wydaje mi się, że rozumiem tę "czystość rogów", czyli obraz "rozpływający" się ku brzegom, nie odwracający ani na milimetr uwagi od postaci. Czy tak? Poza tym, szanowna Redakcjo SK, z pełnym szacunkiem dla Pana Jacka Foty: mamy dwa zadania. Domyslić się (i trafić w temat) a potem wykonać fotografię, nie stresując się, że się źle domyśliliśmy :-D

lukasjo81

Witam wszystkich zgłosiłem swoją pracę lecz nie mam zielonego pojęcia czy to o to właśnie chodziło mam nadzieję że ktoś z redakcji lub was moi drodzy oceni mą pracę za co z góry dziękuję i życzę powodzenia wszystkim

raf1974

lukasjo81 zgłosiłem swoją pracę lecz nie mam zielonego pojęcia czy to o to właśnie chodziło ...
masz Ty poczucie humoru! Czystość rogów idealna moim zdaniem Twoja odpowiedź jest celna, zważywszy że trzeba było wielu kwestii się domyślać.....
:-)

tulka25

lukasjo81Witam wszystkich zgłosiłem swoją pracę lecz nie mam zielonego pojęcia czy to o to właśnie chodziło mam nadzieję że ktoś z redakcji lub was moi drodzy oceni mą pracę za co z góry dziękuję i życzę powodzenia wszystkim


Także uważam, że chyba o to chodzi...:)
Również zgłosiłam pracę ale nie wiem...;) także również proszę o opinie...

agabzdyl

Dla mnie czysty kadr to taki, w którym nic nie rozprasza uwagi od głównego tematu, w rogach zdjecia nie pojawiają się zbędne nic nie wnoszące elementy.

marcin444

Całkowicie się zgadzam z przedmówcą. Jak pamiętacie fotograf preferuje ujęcia centralne, więc czyste rogi oznaczają brak zbytecznych odwracaczy uwagi. To nie znaczy, że ujęcia z osobą w innym miejscu kadru będą źle oceniane. Chodzi tylko o to by sylwetka skupiała uwagę, a nie inne elementy.

Redakcja-SK

Drodzy Państwo,
Tematem aktualnej pracy domowej jest Czysty kadr. W zadaniu chodzi o ujęcie, w którym nie ma zbędnych elementów. Na fotografii ma znaleźć się bohater na czystym tle. Podpowiedź do tego zadania jest też w wywiadzie, mniej więcej ok. 4:55 minuty.

Życzymy udanych kadrów,
Redakcja Szerokiego Kadru

fleurety

fleurety 2014-05-15 19:13:11

Być może masz za wolne łącze internetowe. Możesz pobrać film na dysk, a po obejrzeniu niezwłocznie usunąć.

Margaretka

uoweu

uoweu 2014-05-16 16:54:14

Czy ludziom w 2014 naprawdę trzeba wszystko podać na tacy, a jak czegoś nie ma w google, to znaczy, że nie istnieje? Ruszcie głową i zinterpretujcie to po swojemu!!

kulka

kulka 2014-05-21 11:24:19

Uoweu, internet jest tak rozbudowanym tworem, że trudno znaleźć coś, o czym by tu nic nie było napisane!
Rusz głową i zapoznaj się z zasobami internetu.

zawe

zawe 2014-05-25 22:09:28

No ludzie...tytuł konkursu to CZYSTY KADR, fotograf w wywiadzie mówi, że stara się robić symetryczne zdjęcia.
Chodzi po prostu o komponowanie uporządkowanych obrazów, w rogach waszego zdjęcia nie ma być żadnych śmieci. macie skomponować czysty kadr.

aneladgam

Dzięki, że łaskawie po północy umożliwiliście zalogowanie. Szkoda, że od ponad godziny nie działał już formularz konkursowy. Adieu.

bambino

bambino 2014-05-27 10:08:57

Nic nie straciłeś. I tak chyba wygrało zdjęcie totalnie nie związane z tematem pracy. Miała być sylwetka człowieka i czyste rogi, a prawdopodobnie wygrał pejzaż przerabiany amatorsko w P.S.

Magnes
oceń+--1

Nic nie straciłeś. I tak chyba wygrało zdjęcie totalnie nie związane z tematem pracy. Miała być sylwetka człowieka i czyste rogi, a prawdopodobnie wygrał pejzaż przerabiany amatorsko w P.S.

A można wiedzieć skąd taka informacja, o tym co "chyba wygrało"? Poza tym nie zauważyłam nigdzie sformułowania, że musi to być sylwetka człowieka. Każdy temat niesie ze sobą jakąś doze interpretacji - a wynik takowego konkursu jest subiektywna wizją fotografa, którą uzasadni, wiec być może każdy z nas będzie mógł nauczyć się czegoś nowego, chociażby przeglądając punkt widzenia innych. To nie jest world press photo, chyba, że niektorzy czują, że tam własnie ich prace powinny dzisiaj trafić, tylko po co zawracać sobie gitare na "szerokim"...

jarekpod

Magnes


Tematem fotografii była sylwetka człowieka. W czystej przestrzeni z zachowaniem "czystych rogów". Jak ktoś nie umie języka polskiego to trudno^^. Temat bardzo fajny. Widzę kilka świetnych prac:) Mam nadzieje że jedna z nich wygra.

michalbak

Z ciekawości się zapytam waszym zdaniem jaka praca powinna wygrać? :)

jarekpod

Ja mam 5 kandydatów:
1. jackubek112
2. masonek
3. irmgardagertrudaskrzypczyk.skrzy
4. dominikasnieg
5. coslow94

Kolejność losowa. Ale wiadomo każdemu podoba się co innego^^

lukasjo81

Witam wszystkich uczestników konkursu teraz przed nami czas oczekiwania na ogłoszenie wyniku jakiego autor od nas oczekiwał jak przeglądam wszystkie prace to masakra z tych zdjęć nie wiadomo co oznacza czystość rogów i sam zwątpiłem w swoje zdjęcie lecz życzę szczęścia wszystkim a najbardziej amatorom bo to dla nas jest chyba najtrudniej uchwycić coś w kadrze tak aby komuś wpadło to w oko a wyróżnienie takowej pracy to naprawdę wielki sukces .Pozdrawiam wszystkich nie chcąc nikogo urazić a autorowi zadania współczuję wyboru pracy doskonałej pomimo że to fachowiec.

michalbak

Moja lista kolejność losowa :)
rokosz
ssagi
bigbed
marcinpech
mono
masonek
mikeu

2014-05-29 10:27:13

Mam zbyt wolny internet aby przeglądać wszystkie zdjęcia na pełnym ekranie ale mimo tego widać, że niektóre zdjęcia są świetne. Gratuluję wyczucia smaku :D

zawe

zawe 2014-05-29 13:10:52

Martapawlik, maciejstrzelinski, Darsna 480, jest jeszcze kilka fajnych, w tym"masonek", ale zbyt przeszkadza mi ta kolejna osoba, która zlewa sie z ta na pierwszym planie.

remus36

czy temat konkursu wskazywał na postać człowieka w roli pierwszoplanowej? zaskakujące jak mało uczestników skupiło się na fotografowaniu czegoś innego

robertwozniak

temat bardzo fajny, praca domowa też bo pokazują to zdjęcia jakie są wykonane. nie będę wymieniać i wyróżniać, to zostawię dla siebie. każdy w jakiś sposób się napracował. ja im gratuluje.

mam pytanie do Redakcji. wrzucając pracę domową liczy się termin do 25 ale włącznie? czy do 24 do godziny 24:00?

Redakcja-SK

robertwozniaktemat bardzo fajny, praca domowa też bo pokazują to zdjęcia jakie są wykonane. nie będę wymieniać i wyróżniać, to zostawię dla siebie. każdy w jakiś sposób się napracował. ja im gratuluje.

mam pytanie do Redakcji. wrzucając pracę domową liczy się termin do 25 ale włącznie? czy do 24 do godziny 24:00?

do 25 dnia miesiąca włącznie

Margaretka

Być może masz za wolne łącze internetowe. Możesz pobrać film na dysk, a po obejrzeniu niezwłocznie usunąć.

Hej, dzięki za podpowiedź, działa!!! :D łącze mam wolne, ale komp ok, więc ściągnięty film ogląda się bez problemu:)
zaraz siadam i oglądam zaległośći! :D

Magnes

Gratuluje zwycięzcy! Również bardzo spodobało mi się to zdjęcie :)

jarekpod

Gratuluje! Mimo że nie uważam tej pracy za najlepszą ale jest naprawde dobra :)

agruszka

Dziękuje:) jest mi niezmiernie miło, że moja fotografia została wybrana.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…