Sprawdzanie
Szeroki Kadr

Konkurs na temat: Ciemny pokój. Rozstrzygnięty!

Zwyciężyła 0 0

Pracę domową zadał Fotograf miesiąca: Tomek Albin

Zobacz profile zwycięzców:

miejsce 1: 0 0 (sandra2995)

miejsce 2: Dominik Augustyniak (daug)

miejsce 3: Sebastian Czarnecki (sczarnecki88)

Uzasadnienie fotografa

Niektórzy zastanawiali się, jak zrobić zdjęcie bez swiatła. Według mnie nie jesteśmy w stanie zaaranżować sytuacji, w której światła w ogóle nie będzie. Nawet jeśli ludzkie oko go nie rejestruje, to światło jest zawsze. Całkowita czerń występuje jedynie w czarnych dziurach w kosmosie. Nie istnieje coś takiego jak czerń absolutna na ziemi. Stąd moja podchwytliwa prośba i taki temat. Zależało mi na zdjęciach z najdłuższym czasem naświetlania, jaki jest możliwy do wykonania danym aparatem w danym pomieszczeniu. Niektóre z moich prac powstawały podczas kilkugodzinnych ekspozycji.

Oczywiście nie chodziło jedynie o postawienie aparatu na statywie i wykonaniu zdjęcia z długim czasem ekspozycji. Chciałem aby uczestnicy wydobyli nastrój, klimat z danej sytuacji/pomieszczenia. Liczył się także ciekawy kadr, kolory.

Sandra Żernowska

Miejsce 1: Sandra Żernowska (sandra2995)

W tej pracy mamy tajemniczy nastrój, światło na firance jest nieoczywiste. Nie wiemy, czy wpada zza okna, czy pojawiło się w pomieszczeniu. Aczkolwiek uważam, że zdjęcie jest trochę za ciemne. Brakuje mi delikatnych szczegółów po lewej stronie kadru. Minimalnie dłuższej ekspozycji. Natomiast spośród wszystkich nadesłanych prac ta zdecydowanie się wyróżnia.
daug

Miejsce 2: daug

Praca wykonana w technice camera obscura. Gratulacje za samą próbę podejścia do tematu w pomieszczeniu. Autor zmierzył się z klasyką fotografii. Dzięki ciasnemu kadrowi uzyskaliśmy wrażenie trójwymiaru. Brakuje mi tu jedynie zachowania odwróconego obrazu w oryginale i żałuję, że fotograf nie wyedytował zdjęcia w kolorze.
Sebastian Czarnecki )

Miejsce 3: Sebastian Czarnecki (sczarnecki88)

Ta praca wyróżnia się przede wszystkim zupełnie innym podejściem do tematu spośród pozostałych nadesłanych zdjęć. Jest poniekąd autoportretem, co zdecydowanie dodaje mu atrakcyjności. Malowanie światłem oraz lustro budują nam inny wymiar oraz dodają dynamizmu, którego brakuje w innych pracach. Zdjęcie tajemnicze i poniekąd studyjne.

Pozdrowienia
Tomek Albin

 
 

Komentarze

oneyedpirate.com

Super temat, choć na razie nie mam pojęcia jak się do tego zabrać... Już nie mogę się doczekać żeby pooglądać nadesłane prace :)

Body

Body 2016-04-03 15:29:58

Cenie postać Fotografa Miesiąca ale... odpuszczam sobie pracę domową w tym m-cu :(

lestek

BodyCenie postać Fotografa Miesiąca ale... odpuszczam sobie pracę domową w tym m-cu :(

Body , proszę Cię ... fotografia ma być przyjemnością i dobrą zabawą a przy okazji efekt finalny może Cię zaskoczyć . Pozdrawiam Cię

lestek

oneyedpirate.comSuper temat, choć na razie nie mam pojęcia jak się do tego zabrać... Już nie mogę się doczekać żeby pooglądać nadesłane prace :)

Spróbuj ustawić czas naswietlania najdłuższy jaki ma Twój aparat , przebiegnij kilka razy przed obiektywem albo jeszcze lepiej niech to zrobi ktoś w białej koszuli nocnej efekt ducha murowany

lestek

pamiętasz temat starszej lekcji " fotografia niczego ", o to taki klimat będzie chodziło F. M. ;) Pozdrawiam Cię

Body

Body 2016-04-04 19:49:53

mój jest ten kawałek podłogi- oryginał:

https://youtu.be/K4L5iQGFH2Q

mortiss

Bez jakiegokolwiek światła, czyli dosłownie - wszelkie zdjęcia które nie będą całkowicie czarne są wbrew regulaminowi?
Z tego co wiem, fotografia jest to malowanie światłem, gdy te światło całkowicie zlikwidujemy to nie mamy fotografii?

Może zbyt dosłownie to biorę, ale określenie "BEZ JAKIEGOKOLWIEK ŚWIATŁA" raczej nie pozostawia wiele do interpretacji.

zet48

zet48 2016-04-05 17:04:20

Ja pojęcie "bez jakiegokolwiek światła" rozumiem trochę inaczej - mianowicie według mnie nie powinno być światła w danym pomieszczeniu.
Moim zdaniem możemy wykorzystać światło księżyca wpadające do środka, lub przejeżdżający samochód za oknem.

PawełGaweł
oceń+--1

No i super, że każdy z nas interpretuje temat pracy domowej inaczej, każdy pojęcie brak światła rozumie inaczej, w innym wypadku każdy zrobiłby identyczne zdjęcie, a tak będziemy mieli tyle różnych zdjęć ilu ludzi weźmie udział.

lestek

Tu nie ma co interpretować " bez jakiegokolwiek Światła " znaczy to właśnie . Ustawisz w zupełnej ciemności aparat na najdłuższym czasie i ... ŚWIATŁO "wypala " kliszę do białości :)

2016-04-06 10:52:27

No taka prawda , dobrze że ktoś o tym mówi

PawełGaweł
oceń+--1

Mam dziwne wrażenie, że ktoś tu ma kilka kont i pisze sam ze sobą... Nie tylko pod tym wywiadem, ale pod każdym innym. Zresztą dyskusje spadają na bardzo niski poziom i albo polegają na krytykowaniu fotografa miesiąca, albo na jakimś bezsensownym bełkocie. Szkoda, bo to bardzo fajny portal, ale ktoś go sabotuje od jakiegoś czasu.

raf1974
oceń+--1

...światło świeć - Armia Przebłysk 5
https://www.youtube.com/watch?v=8_4q53TIvGk
:-)

mrphotographer

Doskonały materiał sam w sobie. Ogromna przyjemność słuchać Tomka Albina. Jestem pewien, że to również zasługa montażu -chylę czoła - ale efekt końcowy to świetna opowieść.

krzysztof.jan

Camera obscura, to chyba podpowiedź do tematu "praca domowa" tzw: ciemnia optyczna, światłoszczelna skrzynka (w tym wypadku pokój) z otworkiem w przedniej ściance, umożliwiająca uzyskanie na tylnej ściance odwróconego obrazu przedmiotu ustawionego przed otworkiem. Taki temat: ciemny pokój bez własnego światła to kopalnia możliwości. Powodzenia

Body

Body 2016-04-26 13:59:54

baarszczumało zdjęć :P

...no tak, jak temat tyle prac...mysślę że to był temat "wysoce narcystyczny" i ... myślę za FOTOGRAF MIESIĘCA nie zdał sobie sobie sprawy : do kogo go to adresuje ? :( :/

PawełGaweł

Nie wysłałem zdjęcia bo temat pracy domowej jakoś mnie nie przekonał, ale przeglądam z zainteresowaniem nadesłane zdjęcia i nic mnie nie urzekło... bez urazy dla autorów, ale chyba większość prac powstała na siłę, żeby tylko zgłosić coś do konkursu, a jak wiadomo gdy nie ma przyjemności to i efekty marne :)

lestek

Każda myśl ( tu : zdjęcia) obce naszemu sposobowi widzenia i odczuwania wyda nam się zawsze głupia ,marna ,wymuszona . Nie oceniałbym faktu postrzegania . "patrz na ten moment !, ta chwila jest ważna " mógłby powiedzieć każdy z autorów tych zdjęć kto przyłożył aparat do... serca. Celem fotografii nie jest miejsce, ale nowy sposób patrzenia na świat. Smutne jest to ,że mamy kalkę ,maskę takiego patrzenia i z góry zakładamy jak powinno zdjęcie DOBRE wyglądać . Wszystkim życzę złotych fotoshotów

bgsimster

@lestek tu się z Tobą zgodzę całkowicie. wybór pierwszego miejsca wydaje mi się karkołomnie trudny. każdy zobaczył coś innego i trudno odmówić mu jego 'prawdy'. osobiście również część strzałów konkursowych mi nie pasuje do tematu, do mojej estetyki, do moje widzenia i patrzenia. temat trudny i jak było widać po dyskusji pod tematem każdy widzi to inaczej. wszystkim życzę cudownych strzałów.

mortiss

Jak na moje wszystkie prace niezgodne z tematem. Przecież autor sam powiedział "bez jakiegokolwiek światła", a nie jak niektórzy mówią "bez własnego światła". Wszelkie zdjęcia poza całkowicie czarnymi są nie w temacie.

Chyba, że się mylę, no ale gdzie bym miał?

baarszczu

mortissJak na moje wszystkie prace niezgodne z tematem. Przecież autor sam powiedział "bez jakiegokolwiek światła", a nie jak niektórzy mówią "bez własnego światła". Wszelkie zdjęcia poza całkowicie czarnymi są nie w temacie.

Chyba, że się mylę, no ale gdzie bym miał?Racja, autor wyraźnie tak powiedział. Ale szczerze wątpie by chodziło tu o dosłowną interpretację jego słów. Jaki byłby w tym sens? Jak wybrać zwycięzce gdy wszystkie zdjęcia byłby by takie same? Może nadesłane prace nie są do końca zgodne z tematem, ale jestem pewny że nie chodzi o dosłownie czarne zdjęcie.

lestek

Witam Was . Temat średni, ale za to wymagający od sprzętu minimum 8000 ISO ,niskich czasów (np. BULB ) .Użytkownicy popularnych " małpek " nie mieli szans wzięcia udziału w konkursie ( dla Proletariatu miast i wsi ) ;) Pozdrawiam Społeczność [ Szerokiego Kadru ]

mortiss

Zdjęcia od miejsca pierwszego do trzeciego miały użyte źródła światła.
Dlaczego gratyfikujecie zdjęcia niezgodne z tematem i założeniami postawionymi przez fotografa miesiąca?

mavnz78

Cuz... ...mortiss zgadzam sie jak najbardziej, ja użyłem nd filter a miałem ciemność....

mortiss

Uzasadnienie fotografa też z dupy. Przecież w temacie wyraźnie powiedział "bez jakiegokolwiek źródła światła". Czyli wszystko co wyłapie matryca nawet na najdłuższych czasach to będzie jednak światło... także żadne zdjęcie nie spełnia wymogów.

Body

Body 2016-05-12 02:25:50

mortissUzasadnienie fotografa też z dupy. Przecież w temacie wyraźnie powiedział "bez jakiegokolwiek źródła światła". Czyli wszystko co wyłapie matryca nawet na najdłuższych czasach to będzie jednak światło... także żadne zdjęcie nie spełnia wymogów.

...a może to był znany żart zaczerpnięty z filmu "Seksmisja": "....widzę ciemność , widzę ciemność..." :)))

lestek

Ciąg dalszy "fotografii niczego" z lutego 2015 albo "portret ( pokój ) na długim czasie " ,jakoś te tematy mi się nakładają w głowie może to złudzenie optyczne :)) .Mam nadzieję ,że z " Widokówką " nie będzie takich problemów .

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

waldemar

Zdjęcie szczęśliwych ludzi2023-10-01 11:31:52 waldemar

Hala odpraw. Lotnisko Antalya - Turcja…

bludenko

Dorota Awiorko2023-09-24 02:42:23 bludenko

Piękne wnętrze Artystki to i fotografie piękne! Dzięki takim ludziom jak Pani Dorotka życie…

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…