Sprawdzanie
Szeroki Kadr

Konkurs na temat: Autoportret w tryptyku. Rozstrzygnięty!

Zwyciężyła Nataliia Dovga

Pracę domową zadała Fotografka miesiąca: Anita Andrzejewska. Jestem kim jestem

Zobacz profile zwycięzców:

miejsce 1: Nataliia Dovga (irisblue)

miejsce 2: Arek Rataj (adama1983)

miejsce 3: Sławek Pliszka (spliszka)

Uzasadnienie fotografa

Dziękuję wszystkim za nadesłane prace. Cieszy mnie, że zadanie zainspirowało tak wiele osób. A nie było łatwe, bo wymagało opowiedzenia minihistorii w trzech obrazach i połączenia ich w wizualnie intrygującą całość. Wśród przysłanych prac dużo było interesujących pojedynczych fotografii, ale znacznie mniej spełniało założenia tryptyku.

Miejsce 1: irisblue

Miejsce 1: irisblue

Pierwsza nagroda przede wszystkim za świadomość, że to czysto wizualne elementy są nośnikiem treści obrazu oraz budują jego atmosferę. Te fotografie są nieprzegadane, malarskie, zrobione z wyczuciem koloru, światła i kompozycji. Bardzo wciągające zaproszenie do prywatnego świata autorki, kadry niedopowiedziane, nieoczywiste i naprawdę pociągające. Prawe zdjęcie przypomina mi jedno z ujęć Roberta Franka z serii The Americans: widok z okna pokoju hotelowego górniczego miasteczka w Montanie, niepozorny kadr, który nic szczególnego nie przedstawia, ale jest nasycony wyjątkowo mocną aurą, mówiącą wszystko o tym, jak autor odczuwał to miejsce.
Miejsce 2:  Arek Rataj (adama1983)

Miejsce 2: Arek Rataj (adama1983)

Druga nagroda za czystość formy, świadomy wybór estetyki czarno-białej, inteligentne połączenie zdjęć w formę tryptyku, operowanie światłem, które buduje nastrój i tajemnicę tej pracy. Podoba mi się przejście z mroku do półtonów szarości, zaskakujące zestawienie dwóch bohaterów: oka autora i muchy. Nuta humoru i dystansu w tej monochromatycznej pracy.
Miejsce 3: Sławek Pliszka (spliszka)

Miejsce 3: Sławek Pliszka (spliszka)

Trzy mocne, kontrastowe czarno-białe fotografie w nastroju egzystencjalnym, dramatycznym. Dobrze sfotografowane motywy działają przede wszystkim obrazem, pokazując stan emocjonalny autora poprzez autoportret i jego wizualne ekwiwalenty z otoczenia. Byłoby świetnie, gdyby nie środkowe zdjęcie, które zgadza się z innymi pod względem nastroju i treści, ale nie do końca pod względem kadru: wprowadza perspektywę i ciągnie oko za bardzo w głąb kadru, tam gdzie nie ma nic istotnego, tylko białe plamy oświetlonych liści drzew. Może wystarczyłoby inaczej skadrować to ujęcie: zostawić mniej góry.

Wyróżnienia:

jus. – Klarowna koncepcja, jasny przekaz i konsekwentna realizacja.

maks1 – Świetnie przemyślane i zrealizowane połączenie trzech niezłych zdjęć w nierozerwalną całość i mocne wyrażenie siebie. Eksplozja energii!

lucelibellula – Najbardziej podoba mi się w tym tryptyku portret. Mimo że najlepszy, niekoniecznie musi być największy. Pozostałe zdjęcia pasują treścią, kolorystyką, nie są już jednak udanymi ujęciami. A szkoda, bo byłaby to interesująca całość o kobiecych emocjach, relacji ze sobą, intymna w odbiorze i migawkowa w formie. Spróbuj kontynuować.

kat.krzyzanowska – Dobre zdjęcia, formalnie spójne, bardzo ładne operowanie światłem, wyczucie formy i kompozycji. Mała uwaga do formy: nie przekonuje mnie pozostawienie jednego kolorowego elementu na prawym zdjęciu, w kontekście całości robi się zbyt ważny – zastanawiam się, dlaczego akurat ten listek ma się wyróżniać z całości. Mam też wrażenie, że lewe zdjęcie, mimo że ważne w kontekście treści, jest trochę zbyt oczywiste: całość staje się dość dosłowna, podczas gdy środkowe i prawe są subtelniejsze w przekazie.

ikuku, adai, tutejszy, baginska, deekng.

Pozdrawiam ciepło,
Anita

 
 

Komentarze

kamila

kamila 2018-12-30 12:43:25

Witam,

czy jest szansa na przedłużenie terminu nadsyłania prac?

Grudzień to bardzo intensywny miesiąc i niestety nie zdązyłam wykonac zadania ... :/

Pozdrawiam

muarta

Też nie zdążyłam, ale dziś postanowiłam, że dokończę projekt pomimo to :)

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

photosynteza

Fotografia kreacyjna2020-07-02 12:59:17 photosynteza

Ten pracy domowej jest strzałem w dziesiątkę, bo ja wręcz nie wyobrażam sobie fotografowania…

Redakcja-SK

Kompozycja w fotografii, czyli jak zrobić dobrze skomponowane zdjęcie2020-06-18 18:16:21 Redakcja-SK

Dziękujemy za ciepłe słowa! Cieszymy się, że możemy pomagać w Pani rozwoju fotograficznym...…

magdalenaszostak1994

Kompozycja w fotografii, czyli jak zrobić dobrze skomponowane zdjęcie2020-06-18 11:51:35 magdalenaszostak1994

Kolejny post przeczytany na Państwa portalu. Artykuł napisany przyjemnym, lekkim językiem, który…

louise

Perspektywa z drona2020-06-16 19:55:36 louise

yolanta_yna dziękuję za opinie i również pozdrawiam :)…