Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Przyroda i krajobraz | 15.07.2018 | Kolor tła:

Zak van Biljon

Zak Biljon urodził się w RPA w 1981 r. Dorastał w świecie barw. Jako dziecko i nastolatek mieszkał w Johannesburgu i Kapsztadzie. W 2003 r. ukończył z pierwszą lokatą National College of Photography. Na studiach specjalizował się w fotografii czarno-białej – co zakrawa na ironię, zważywszy że wychował się w najbardziej kolorowych rejonach i w najbardziej kolorowym narodzie świata.

W 2004 wyjechał z RPA do Europy. W Rzymie odkrył zupełnie inne światło, a w Londynie jego nazwisko stało się jedną z najbardziej znanych undergroundowych „marek”. Później kontynuował karierę jako fotograf reklamowy na pół etatu w Zurychu, doskonaląc jednocześnie swój warsztat fotografii artystycznej.

Jego prace obejmują fotografię cyfrową i analogową, zajmuje się między innymi nowoczesną fotografią reklamową i sztuką współczesną. Głównym punktem jego zainteresowań jest precyzyjne, reżyserskie posługiwanie się światłem – co wyraźnie widać w jego ostatnim projekcie, w którym ukazuje świat w podczerwieni. Obrazy ukazane w odcieniach czerwieni i różu pozwalają zobaczyć otaczającą nas rzeczywistość w zupełnie nowy, niezwykle efektowny sposób.

Modernizacja natury
Aby uzyskać świeże, nowoczesne spojrzenie na piękno natury, Zak van Biljon postanowił wyjść poza widzialne spektrum światła – tak powstały te niezwykłe, pełne życia obrazy.

Technika
Technika, oparta na systemach wykorzystywanych do celów wojskowych i nadzorowania upraw, polega na uchwyceniu światła na granicy podczerwieni: chodzi o fale elektromagnetyczne z przedziału mieszczącego się pomiędzy światłem, które postrzegamy jako czerwone, a długościami wykorzystywanymi do obrazowania termicznego w podczerwieni.

Chlorofil, zielony barwnik obecny w liściach roślin, absorbuje światło widzialne i wykorzystuje je jako źródło energii w procesie fotosyntezy. Jednak komórkowa struktura liścia silnie odbija fale świetlne na granicy podczerwieni – absorpcja fal świetlnych o takich długościach powodowałaby nadmierne rozgrzewanie się tkanek, a to mogłoby nawet prowadzić do ich zniszczenia. Ludzkie oko nie jest zdolne do widzenia światła podczerwonego, ale właśnie te odbite fale elektromagnetyczne reagują z materiałem czułym na podczerwień, tworząc elektryzujące róże i żywe czerwienie.

Obrazy
W XXI w. potrzebujemy nowych sposobów postrzegania natury – podobnie jak dziewiętnastowieczni pejzażyści, którzy musieli się zmierzyć ze zjawiskiem uprzemysłowienia. Dziś postępująca urbanizacja rozbija naszą więź z naturą. Miasta rozrastają się w megamiasta, już dziś ponad połowa ludzi żyjących na świecie urodziła się na terenach zurbanizowanych. To nowe pokolenie jest pokoleniem technicznym, szukającym wygody, ale nie żyjącym w naturze. A przecież ludzkość nigdy do końca nie uwolni się od natury!

Pełne życia róże i czerwienie na obrazach tworzonych przez Zaka van Biljona na pewno zainteresują mieszkańców miast rozjarzonych światłami neonów; ludzi, którym wydaje się, że pokonali naturę, ale którzy podświadomie cały czas pamiętają o otaczającej ich świat przyrodzie. Celem prac Zaka jest przypomnienie o realnych krajobrazach przez ukazanie światów pozornie tak bardzo nierealnych.

Dodaj do schowka

Zak van Biljon

Zak van Biljon

Zak van Biljon

Zak van Biljon

Zak van Biljon

Zak van Biljon

Zak van Biljon

Zak van Biljon

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

marcinradom

Dwie trzecie2025-03-21 08:17:00 marcinradom

Odpowiedź typowa dla tych, którzy nic do powiedzenia nie mają. Nazwij go jeszcze ruska onucą,…

boski

Dwie trzecie2025-03-19 13:34:31 boski

Jeżeli nie czujesz tematu i formy nie bierz udziału.…

marcinradom

Dwie trzecie2025-03-10 14:51:42 marcinradom

Nad tym samym się zastanawiam.…

marcinradom

Podwójny portret2025-03-10 14:50:44 marcinradom

Do iwona1234: Przesłane zdjęcie Inna perspektywa przedstawia ojca (mnie) i syna. Obaj mają…