Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Dokument i reportaż | Ludzie | 03.03.2019 | Kolor tła:

Wojciech Plewiński

Urodzony w 1928 roku, zdjęcia zaczął robić w roku 1953 i niemal od razu zwrócił na siebie uwagę za sprawą swojego czujnego i czułego spojrzenia. Porównywany do francuskich fotografów humanistycznych: Roberta Doisneau, Édouarda Boubata i Henriego Cartier-Bressona, Plewiński, oprócz portretów kobiet, robił zdjęcia dokumentalne i reportaże, w których doskonale oddawał klimat i ducha epoki, opowiadał historię o człowieku i jego najbliższym sąsiedztwie. Największą sławę przyniosły my jednak „kociaki”, bo tak powszechnie nazywano dziewczyny z okładek tygodnika „Przekrój”.

– Czy mogę zrobić pani zdjęcie na okładkę „Przekroju”? – Takim pytaniem Wojciech Plewiński zwykle przedstawiał się wybranej z tłumu dziewczynie, uśmiechał się, wyciągał legitymację prasową, a zaraz potem aparat fotograficzny. Pierwsze zdjęcia dla krakowskiego tygodnika robił już w latach 50.; szybko zaczął wyróżniać się niepowtarzanym stylem, klasą oraz oczywiście urodą fotografowanych modelek. Pomysł na sesje okładkowe wyszedł od redaktora naczelnego pisma – Mariana Eilego, który inspirował się trendami z Zachodu, a ponadto sam był wielbicielem pięknych kobiet.

Jednak zdjęcia Wojciecha Plewińskiego pokazują znacznie więcej niż tylko ładne twarze. Dokumentują całkiem spory fragment historii polskiej sztuki, mody oraz życia społecznego i towarzyskiego. W czasach PRL-u, w którym królował kult przodowniczek pracy, traktorzystek i spawaczek, portrety naturalnych i zmysłowych dziewczyn w ich naturalnym środowisku były prawdziwym ewenementem.

Dziś ogląda się te zdjęcia z równą przyjemnością co kilkadziesiąt lat temu. Dzięki nim mamy jedyną w swoim rodzaju szansę przyjrzeć się twarzom nietkniętym Photoshopem, bez powiększonych ust czy oczu. Warto więc w te oczy zajrzeć i docenić urodę nie tylko kobiet, ale również samych zdjęć.

„Kociaki Przekroju” na Przystani Sztuki
8 marca o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż, a następnie na wystawę niesamowitych zdjęć Wojciecha Plewińskiego – legendy polskiej fotografii.

Anna Dymna, Beata Tyszkiewicz, Barbara Kwiatkowska czy Ewa Krzyżewska – to tylko niektóre „dziewczyny” fotografowane przez Wojciecha Plewińskiego na okładki tygodnika „Przekrój”. Wernisaż wystawy „Wojciech Plewiński: Dziewczyny” prezentującej 17 portretów zobaczymy, jak przystało na temat, dokładnie w Dzień Kobiet – 8 marca na Przystani Sztuki w Poznaniu.

Podczas wernisażu będzie okazja do spotkania z 91-letnim Wojciechem Plewińskim oraz jego synem Maciejem, również fotografem. Wystawa potrwa do 7 kwietnia. Wstęp wolny.

Kuratorem wystawy jest Valdemar Plusa.
Współorganizatorem wystawy jest spółka Artbankinc.

 

Dodaj do schowka
Anna Seniuk

Anna Seniuk

Barbara Hoff

Barbara Hoff

Dziewczyna na plaży

Dziewczyna na plaży

Barbara Nazar

Barbara Nazar

Beata Tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz

Kasia Leszczuk

Kasia Leszczuk

Maja Wodecka

Maja Wodecka

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…