Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Ludzie | Podróże | Przyroda i krajobraz | 20.07.2021 | Kolor tła:

Wantok

Cześć, nazywam się Pavlos i jestem właścicielem Wantok Photography. Urodziłem się w Atenach 40 lat temu, a połowę dzieciństwa spędziłem w Brukseli. Studiowałem inżynierię lądową w Londynie. Przez ostatnich 12 lat zajmowałem się programami pomocowymi i współpracą międzynarodową. Moja praca zaprowadziła mnie w różne zakątki świata, gdzie poznawałem różne kultury i cywilizacje – przede wszystkim w regionie Południowego Pacyfiku (tam, na wyspie Fiji, poznałem swoją żonę) oraz we wschodniej i zachodniej Afryce.

W mojej rodzinie byli zawodowi fotografowie, ale zupełnie nie interesował mnie ten temat… dopóki nie połknąłem bakcyla, co zdarzyło się cztery lata temu. Dziś jest to moja pasja i uczę się jej intensywnie. Zacząłem dość nietypowo, bo od zdjęć podwodnych, gdy mieszkałem na Wyspach Salomona. Od czasu przeprowadzki do Afryki zbliżyłem się do natury, fotografuję zwierzęta i krajobrazy. Moje portfolio jest dość różnorodne, jednak przede wszystkim skupiam się na fotografii podróżniczej, podwodnej i na zwierzętach. Mój ulubiony temat to ocean.

Wantok Photography powstał w maju 2017 roku w Honiarze, stolicy Wysp Salomona. Słowo wantok wywodzi się z malezyjskiego lokalnego języka (pidżinu) i powstało ze zniekształconego angielskiego wyrażenia one talk. W tutejszej kulturze oznacza bliską przyjaźń opartą na wspólnej mowie. W coraz bardziej zglobalizowanym świecie fotografia jest – tak czuję – naszym uniwersalnym językiem, naszym wantok, potężnym przekaźnikiem emocji i idei. Chcę promować ochronę środowiska, przyczynić się do zachowania piękna przyrody, która jest naszym cennym kapitałem w obliczu wyzwań, jakie niesie kryzys klimatyczny i aktywność człowieka. Wantok Photography to projekt niekomercyjny: wszelkie dochody, czyli na przykład pieniądze z nagród czy ze sprzedaży odbitek, trafiają na konkretne cele charytatywne związane z ochroną oceanów.

Dodaj do schowka
Break on Through

Break on Through

Humbaki to ogromne zwierzęta - wielkości autobusu szkolnego. Są wdzięcznymi i potężnymi pływakami, lubią wynurzać się z wody z niesamowitymi umiejętnościami akrobatycznymi, lądując z ogromnym pluskiem, tak jak na zdjęciu wykonanym w Vava'u, Tonga.
Połów dnia

Połów dnia

Rybacy na palach próbują szczęścia o zachodzie słońca w Koggala na Sri Lance. To pojedyncze ujęcie przy czasie otwarcia migawki 10 s z filtrem ND. Nie mogłem jednak ustawiać zbyt długiego czasu, aby rybacy nie rozmyli się. Na szczęście wystarczająco długo pozostali w bezruchu.
Tancerz w ciemności

Tancerz w ciemności

Ta ośmiornica była malutka, ale dała wielki pokaz taneczny przed moją pochodnią podczas nocnego nurkowania na Wyspach Russella na Wyspach Salomona.
Oko w oko

Oko w oko

Rekiny wielorybie to największe ryby na świecie, osiągają do 14 m długości i ważą do 12 ton. Jedzą różne rzeczy, ale na szczęście dla większości mieszkańców morza – i dla nas – ich ulubionym posiłkiem jest plankton. Zgarniają te małe rośliny i zwierzęta, a także wszelkie małe ryby, które akurat znajdują się w pobliżu, swoimi kolosalnymi, rozwartymi pyskami podczas pływania blisko powierzchni wody. Ten został sfotografowany na południowym atolu Ari na Malediwach.
Ten żółw szylkretowy płynął powoli, więc podążałem za nim przez chwilę, tracąc poczucie czasu. Obserwowałem go w Moalboal na Filipinach.
Skok!

Skok!

Niektóre z najpiękniejszych plaż Milos są dostępne tylko łodzią, a żaglówki same w sobie mogą być fotogenicznymi obiektami. Kiedy zatrzymaliśmy się na pięknych, wyrzeźbionych na biało formacjach skalnych Gerontas, wziąłem aparat z najszerszym obiektywem i nałożyłem trochę detergentu na kopułę. Większość ludzi udała się na kilka skoków ze skał, a ja poszedłem na polowanie na kilka ujęć jaskiń i formacji skalnych. Zauważyłem dobre ujęcie nurków z żaglówką w kadrze, a pozycja słońca zapewniała ładne sylwetki. Powierzchnia morza również sprzyjała zdjęciu.
Piloci

Piloci

Nie martwcie się, rybom nic się nie stało! To ryby pilotujące - a dokładnie w tym przypadku Golden Trevallies. Pomagają rekinowi w nawigacji i utrzymaniu czystości w zamian za resztki i ochronę. Rekiny cytrynowe mogą dorastać do 3m długości, ważą około 100 kg i mają bardzo ostre zęby. Zdjęcie wykonałem w Bistro, Beqa Channel na Fidżi.
Seal with a Kiss

Seal with a Kiss

Młode lwy morskie bawią się na plaży na Wyspie Kangura w Australii Południowej, podczas gdy ich rodzice łowią ryby.
Pocałunek

Pocałunek

Wygląda na to, że żyrafa po prawej próbuje pocałować drugą, która wydaje się być tym zdenerwowana. Tak to wygląda na zdjęciu, ale te dwie żyrafy w rzeczywistości kręciły się na szczycie wzgórza w Parku Narodowym Murchison Falls w Ugandzie, a za nimi wschodziło poranne słońce, tworząc świetne ujęcia sylwetek.
Flaga Ugandy

Flaga Ugandy

Szary koronowany żuraw (lub żuraw czubaty) jest narodowym ptakiem Ugandy i znajduje się na fladze. Miałem szczęście zobaczyć go na szczycie drzewa w Parku Narodowym Królowej Elżbiety o wschodzie słońca i chciałem go złapać pod słońce, aby przypominał flagę. Kolory nieba również były podobne do koloru flagi. Złapanie go pod tym kątem wiązało się ze wspinaniem się na dach mojego pojazdu i byłem tak skupiony na kompozycji, że rozpraszałem się i nie używałem optymalnych ustawień. Ale uważam, że wynik końcowy jest wystarczająco podobny do flagi
Podwodna katedra

Podwodna katedra

Leru Cut, Wyspy Salomona, to jedno z moich ulubionych miejsc do nurkowania. Jest to imponująca podwodna jaskinia/głęboko wycięta ściana, która przechodzi pod wyspą. To naprawdę oszałamiające miejsce, zwłaszcza gdy świeci słońce, a promienie słoneczne przebijają się przez szczeliny, jak na zdjęciu. Fotografia jest wyzwaniem ze względu na ekstremalne warunki oświetleniowe i głębokie cienie.
Dziewczyny z Zanzibaru

Dziewczyny z Zanzibaru

Dziewczyny łowiły ryby na lagunie Zanzibaru podczas odpływu. Szukały ostryg, przegrzebków, soli i innych morskich stworzeń, które mogły złapać własnymi rękami.

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

adku

Łukasz Bożycki2023-11-27 00:28:27 adku

Świetne są takie dokumenty, podziwiam za wyobraźnię, wytrwałość i ciężką pracę???? Dużo…

piania

Moja tożsamość2023-11-20 11:00:29 piania

Dziękuję bardzo za wyróżnienie mojej fotografii:-)…

romuald

Sikory, sikoreczki, sikorak2023-11-06 13:50:28 romuald

Rozumiem, że ładne dziewczyny i zegarki a może też sikorka z dziewczyną i zegarkiem wchodzą w…

starynikon

Łukasz Bożycki2023-11-05 20:12:06 starynikon

Przepiękne zdjęcia, wywiad super. Brawo !…