Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Ludzie | Postedycja | 19.06.2020 | Kolor tła:

van de Camp i Heesterbeek

Patricia van de Camp ukończyła studia na kierunku sztuki piękne i fotografia na uczelniach w Holandii oraz w Danii. Marc Heesterbeek skończył architekturę i urbanistykę w holenderskim Eindhoven, a także planowanie przestrzenne na SICSA w Houston.

Po długich dysputach o sztuce w ogólności, a zwłaszcza o własnej twórczości Patricia i Mark zrozumieli, że mają wiele wspólnego. W 2018 postanowili połączyć siły i talenty, by tworzyć wyjątkowe fotografie.

Estetyka, tożsamość i separacja
Ważnym punktem wyjścia dla naszej pracy jest fotografia portretowa. Jej istota polega na uchwyceniu czyjegoś wyglądu w konkretnym momencie i z konkretnego punktu widzenia. Obecnie, dzięki mediom społecznościowym, coraz bardziej wzmacnia się znaczenie odmiany portretu, jaką jest selfie. Ludzie chcą się przedstawiać jak najkorzystniej, jak najbliżej idealnego wyobrażenia samych siebie. To dążenie do perfekcji jest w coraz większym konflikcie z rzeczywistością. Zdjęcia profilowe w serwisach randkowych często nie pokazują prawdy, Snapchat ma filtry poprawiające symetrię twarzy, na Instagramie każdy wydaje się wieść szczęśliwe, perfekcyjne życie. Właśnie te aspekty analizujemy za pomocą naszych prac.

Zgłębiamy zasady estetyki dotyczące symetrii twarzy i ciała – odejmując i dodając. Klasyczny kanon piękna stanowi, że idealne ciało to takie, od którego nic nie da się ująć i do którego nic nie da się dodać. Czy więc to znaczy, że jeśli twarz jest idealnie symetryczna, to wystarczy pokazać jedną jej połowę? Zgodnie z koncepcją Platona rzeczywistość, którą widzimy, jest tylko chwilowym odbiciem ideału. Dlatego uważamy, że fotografia może być jedynie niedoskonałym odbiciem perfekcyjnego piękna.

Za pomocą cyfrowej obróbki chcemy przekształcić ten moment wyrwany z rzeczywistości w niepodlegający upływowi czasu obraz o walorach estetycznych. Nie tylko modyfikujemy wygląd naszego obiektu, ale też tworzymy dla niego nową rzeczywistość. Próbujemy uchwycić czas i przestrzeń, radykalnie je modyfikując. Czasem w tym celu teleportujemy nasze obiekty do innych światów, tak że stają się podróżnikami kosmicznymi. Czasem łączymy kilka momentów w jeden kadr. Dajemy naszym tematom ich własną „bańkę” rzeczywistości.

Przy tym nieustannie dotykamy granic estetyki, tożsamości i separacji. Wciąż szukamy uniwersalnego obrazu, który odwoływałby się do wspólnej pamięci i ikonicznych wizerunków. W ten sposób można zakwestionować czas.

Nasza fotografia portretowa jest bezczasowa i dynamiczna. Prawdziwe osoby stają się w niej fikcyjnymi bohaterami nowej rzeczywistości – rzeczywistości, w której estetyka jest podstawą wszystkiego, co widzialne.

Dodaj do schowka

van de Camp i Heesterbeek

van de Camp i Heesterbeek

van de Camp i Heesterbeek

van de Camp i Heesterbeek

van de Camp i Heesterbeek

van de Camp i Heesterbeek

van de Camp i Heesterbeek

van de Camp i Heesterbeek

van de Camp i Heesterbeek

van de Camp i Heesterbeek

van de Camp i Heesterbeek

van de Camp i Heesterbeek

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

111lisu

Velar Grant2024-07-20 05:28:48 111lisu

Fotografia, która pokazuje rzeczywistość, a nie ją kreuje, bardzo mi się podoba.…

111lisu

Mariola Glajcar2024-07-20 05:05:28 111lisu

Ech ten Beksiński przewrócił ludziom w głowach... Te jego obrazy technicznie bez zarzutu ale w…

111lisu

Ania Wibig2024-07-20 04:48:58 111lisu

Byłem przy dwóch porodach moich dzieci, moja małżonka jest położną, ale czy nie powinniśmy…

pioterwater

Relacja człowieka z psem2024-07-18 21:51:12 pioterwater

Dziękuję serdecznie za wyróżnienie :-)…