Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Akcja i ruch | Ludzie | 29.04.2023 | Kolor tła:

Sacha Dean Bïyan

Urodził się 1 października 1967 roku w Kanadzie. Jest fotografem, filmowcem i pisarzem. Sam siebie nazywa określeniem „ziemski pielgrzym”. Jego twórczość, powstająca od ponad trzech dekad w najróżniejszych zakątkach globu, jest celebracją piękna i różnorodności ludzkiego ducha. Bïyan uzyskał dyplom magistra inżyniera w zakresie lotnictwa i lotów kosmicznych. Zanim zajął się zawodowo fotografią, był przedsiębiorcą działającym w branży lotniczej.

Zdjęcia Bïyana pojawiły się przede wszystkim w takich czasopismach jak GQ, Details, Maxim, Vogue i Marie Claire. Realizował zdjęcia do kampanii reklamowych m.in. dla Lexusa, Diesela, Adidasa i The Gap oraz filmy dokumentalne dla PBS i Discovery Channel.W roku 2006 współpracował z niemiecką wytwórnią muzyczną Dessous Recordings, specjalizującą się w muzyce house. Wydał z jej pomocą dwa albumy: Skin Is In oraz Eccentris Vibes. Obie powstały na fali popularności jego strony internetowej poświęconej fotografii mody: Eccentris.com. Strona ta była uznawana w epoce Flasha za rewolucyjną, ze względu na połączenie obrazów, muzyki i animacji. Zdobyła liczne nagrody, między innymi Communication Arts Interactive Annual, przyznawaną za design, a także była prezentowana w wielu publikacjach na papierze i online.  Prace Bïyana były wystawiane w galeriach i muzeach w São Paulo, Florencji, Barcelonie, Paryżu i Los Angeles - – to ostatnie na rzecz Amnesty International. W 2022 roku wybór jego prac został wybrany do wystawienia jako NFT w Decentral Art Pavilion podczas 59. Biennale w Wenecji. Każdy NFT łączył jeden ze swoich obrazów z oryginalnym haiku legendarnego japońskiego poety Shunkichi Baby.

Bïyan jest autorem dwóch książek o sztuce: Spiritus Mundi, opublikowany w 2005 roku, który dokumentuje jego spotkania z odległymi rdzennymi kulturami na całym świecie i Eccentris, wydanej w 2012 roku, będącej retrospektywą jego twórczości w modzie i reklamie. Bïyan pracuje obecnie nad swoją trzecią książką pt. A World Apart — będzie to obszerniejsze kompendium obrazów oraz synteza opowieści i obserwacji z podróży do osiemdziesięciu ośmiu krajów.

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…

maril

Małgorzata Tymińska2024-04-25 16:42:25 maril

Super zdjęcia…