Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Przyroda i krajobraz | 18.08.2017 | Kolor tła:

Rico Besserdich

Rico Besserdich urodził się w 1968 roku w Niemczech. Fotografią zainteresował się w 1978 roku, a w 2000 wyspecjalizował się w fotografii podwodnej.

Zajmuje się profesjonalną podwodną fotografią artystyczną, dziennikarstwem i nurkowaniem.

Jest autorem ponad 200 specjalistycznych artykułów na temat fotografii podwodnej i nurkowania. Jego teksty zostały przetłumaczone na 11 języków i opublikowane na łamach czasopism i książek w wielu krajach. W 2015 roku ukazały się dwie jego książki o fotografii podwodnej. Są to jedyne książki o tej tematyce wydane nie tylko po angielsku i niemiecku, ale też w języku kantońskim i mandaryńskim.

Z uwagi na doświadczenie zawodowe prowadził wykłady z podwodnej fotografii artystycznej w Szkole Wyższej Sztuk Pięknych w Saarbrücken. Pełnił również funkcję dyrektora działu fotografii przy międzynarodowym stowarzyszeniu instruktorów nurkowania DIWA.

W 2012 roku otrzymał tytuł mistrza świata fotografii podwodnej 2011/2012. Jego prace zostały były nagradzane przez National Geographic, Ocean Geographic, DIWA, PADI oraz The OPEN. Besserdich jurorował w licznych międzynarodowych konkursach fotograficznych. W 2012 roku jeden z włoskich konkursów na najlepszą fotografię podwodną został nazwany jego imieniem („The Rico Besserdich Creative Photography Award”).

Rico był jednym z kuratorów cyklu książek „Edition Fifty Fathoms”. Jest regularnie zapraszany do prowadzenia wykładów podczas najbardziej znanych imprez nurkowych, m.in. BOOT (Niemcy), DEMA (Stany Zjednoczone), EUDI (Włochy), ADEX (Singapur).

Styl artysty odznacza się łączeniem tradycyjnej analogowej fotografii artystycznej z technikami nowoczesnymi. Besserdich jako jeden z pierwszych współczesnych fotografów ery cyfrowej wykorzystał tradycyjne techniki w podwodnych realiach. Jego nowatorskie podejście do fotografii podwodnej miało ogromny wpływ na rozwój tego gatunku oraz inspirowanie ludzi na całym świecie.

W ostatnich latach artysta poświęca coraz więcej czasu na „malowanie wodą”, wykorzystujące wodę jako kluczowy środek wyrazu artystycznego. Jak sam mówi: „Matka Natura jest największą artystką, a woda jest jednym z jej ulubionych pędzli”.

Najnowsza książka Besserdicha, Song of Silence, ukaże się w listopadzie 2017 i jest podsumowaniem jego 40-letniej kariery fotograficznej. Zawarte w albumie zdjęcia przypominają, że wewnętrzne piękno wody łączy zjawiska w przyrodzie i ma leczniczy wpływ na wiele aspektów życia na naszej planecie. Na stronach albumu znajdują się również wypowiedzi takich osobowości jak Jego Świątobliwość Dalajlama i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Jose Ramos-Horta.

Więcej informacji na temat książki można znaleźć pod adresem www.songofsilence.com.

Dodaj do schowka

Rico Besserdich

Rico Besserdich

Rico Besserdich

Rico Besserdich

Rico Besserdich

Rico Besserdich

Rico Besserdich

Rico Besserdich

Rico Besserdich

Rico Besserdich

Rico Besserdich

Rico Besserdich

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

tomasz_qna

Relacja człowieka z psem2024-07-01 00:13:53 tomasz_qna

Próbowałem bezskutecznie wysłać zdjęcie konkursowe (rozmiar i "waga" ok). Niestety po…

magda

Architektura2024-06-06 11:49:17 magda

A ja bym patrzyła raczej na opowieść, historie żeby zdjęcie nie przedstawialo samego budynku a…

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…