Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Przyroda i krajobraz | 23.01.2020 | Kolor tła:

Rafał Szozda

Rafał SzozdaNazywam się Rafał Szozda, z zawodu jestem informatykiem i w zawodzie pracuję 20 lat. Fotografią zainteresowałem się około 10 lat temu. Początkowe próby fotografowania oraz udziały w plenerach fotograficznych organizowane przez lokalne grupy pasjonatów nie wskazywały na to, by fotografia przerodziła się u mnie w tak wielką pasję. Jeszcze wtedy nie miałem określonej dziedziny fotografii i próbowałem wszystkiego od pejzażu poprzez portret po zdjęcia makro.

Impulsem do fotografowania dzikiej przyrody były wizyty oraz czynna aktywność na forach Nikoniarze.pl oraz Fotoprzyroda.pl i publikowane tam galerie zdjęć ptaków. Wysoki poziom fotografii zwierząt (głównie ptaków) zainspirował mnie i postanowiłem bardziej zgłębić temat.

W tamtym czasie moją uwagę zwracały prace kilku fotografów, którzy byli dla mnie wzorem, jakość techniczna zdjęcia, kompozycja, odpowiednie światło – to było coś, co mnie urzekło. Moje pierwsze próby fotografowania ptaków były – z perspektywy czasu – dość zabawne. Na balkonie w bloku miałem karmnik dla małych ptaków, a sam siedziałem na środku pokoju cały przykryty kocem i przez otwarte okno w środku zimy próbowałem fotografować te niesamowicie szybkie skrzydlate stworzenia. Wiadomo, początki są zawsze trudne, niewiele wychodziło z tych zdjęć. Mała wiedza techniczna, słaby sprzęt, brak wiedzy o ptakach i sporo innych czynników bardzo mnie zniechęcało. Dopiero po pierwszych publikacjach na forum konstruktywna krytyka kolegów zmotywowała mnie do brnięcia w ten rodzaj fotografii. Po przeczytaniu kilku dobrych książek fotograficznych oraz po uzupełnieniu wiedzy kilkoma książkami o życiu ptaków i ich rozpoznawaniu ruszyłem w teren.

Mieszkam w uroczym mieście Nowa Sól w zachodniej części Polski. Moja miejscowość sąsiaduje z jedną z największych polskich rzek (Odrą), co przekłada się na dużą różnorodność gatunków występujących w tym rejonie. Ptaki podczas przelotów jesiennych oraz wiosennych najlepsze szlaki wytyczają wzdłuż największych rzek i tam też odpoczywają, posilając się w międzyczasie.

Z czasem moja pasja ewoluowała. Zainwestowałem w lepszy, ale niestety droższy sprzęt fotograficzny, poprawiłem swój warsztat obróbki zdjęć w tzw. cyfrowej ciemni Lightroom oraz – co najważniejsze – zgłębiłem zachowania i biotop ptaków. To ostatnie pomogło mi w szukaniu konkretnych gatunków. Zacząłem „czatowanie”, czyli czekanie w ukryciu na ptaki w ich naturalnym środowisku, najczęściej w namiocie lub pod siatką maskującą. Mogłem wtedy blisko obcować z tymi pięknymi stworzeniami, a zarazem one nie były świadome mojej obecności. Zimową porą, fotografując ptaki drapieżne, korzystam z czatowni stacjonarnych, które pozwalają przetrwać największe mrozy w oczekiwaniu na najlepszy kadr.

Mógłbym tak pisać bez końca, ile przyjemności mi sprawia obserwacja i fotografowanie ptaków, więc chyba zakończę na przesłaniu, żeby każdą pasję rozwijać, jak najlepiej potrafimy, cały czas ją pielęgnować – a z czasem w każdej dziedzinie można poczuć się spełnionym.

Ja nadal czekam na to swoje zdjęcie życia, może kiedyś się uda.

Dziękuję i życzę Wam dużo pięknych modeli oraz światła.

Metryczka fotografa:

Mój rocznik: 1978

Ksywka: Raftik

Fotografia jest dla mnie życiową pasją i odskocznią od problemów życia codziennego

Mój pierwszy aparat: Nikon D5000

Mój obecny aparat: Nikon D5

W fotografii omijam: fotografowanie ludzi.

W fotografii szukam: nowych pomysłów na piękne kadry.

Ulubione zajęcie: czatowanie, fotografowanie i wywoływanie zdjęć cyfrowo

Co doradziłbyś początkującym fotografom: Niech pierwsze niepowodzenia Was nie zniechęcają, niech każde nieudane zdjęcie zmotywuje Was, aby kolejne było jeszcze lepsze.

Dodaj do schowka
Bielik

Bielik

Jastrząb

Jastrząb

Kania Czarna

Kania Czarna

Myszołów

Myszołów

Pliszka żółta

Pliszka żółta

Soaw uszata

Soaw uszata

Sójka

Sójka

Srokosz

Srokosz

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

michalmisztela

Jak i czym fotografować w górach2024-04-16 18:26:50 michalmisztela

[quote="marek_a"]Cześć, Podziwiam Twoje zdjęcia. Łatwo powiedzieć „ustawiamy ostrość na…

kania-ruda

Daleka obserwacja2024-04-07 22:20:06 kania-ruda

Wiele świetnych, nie wiadomo które wybrać, ale Lotta i te wiatraki w burzy piaskowej robią duże…

jacek

Karolina Jonderko2024-04-05 08:36:08 jacek

Fotografować można wszystko , od porodu do pogrzebu. Każdy etap wymaga od wykonującego zdjęcia…

kuba_okonski_photography

Daleka obserwacja2024-03-30 16:55:56 kuba_okonski_photography

Krajobraz Tatr z Skomielnej Białej…