Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Ludzie | Postedycja | 17.05.2016 | Kolor tła:

Paulina Kmak

W różnych werdyktach konkursowych na łamach Szerokiego Kadru co jakiś czas pojawia się kwestia sposobu wykorzystania fotografii, jej prezentacji. Doceniamy wykorzystanie zdjęć w pracach, w których fotografia jest tylko jednym z wykorzystanych mediów; doceniamy, jeśli autor zaproponuje makietę pokazującą sposób wykorzystania obrazu, np. w czasopiśmie, lub w inny sposób wpisze zdjęcie w grafikę. Tym tropem poszła Paulina Kmak, która nadesłała wysmakowane ascetyczne prace oparte w większości na subtelnej grze między obrazem fotograficznym, słowem a prostą grafiką. Gratulujemy i dziękujemy za zdjęcia!

Pierwszy kontakt z fotografią miałam jeszcze w dzieciństwie, kiedy to próbując utrwalać postrzeganą przez siebie rzeczywistość, zestawiałam i archiwizowałam uchwycone momenty w osobistych dziennikach. Pracując jako grafik w jednej z sądeckich agencji reklamowych, zaczęłam szerzej wykorzystywać metodę łączenia fotografii, rysunku i grafiki. Kładłam przy tym duży nacisk na geometrię i kolorowe płaszczyzny, co spowodowało wprowadzanie rozmaitych linii, figur geometrycznych i sekwencji graficznych do obrazów zamkniętych w zaskakujących kadrach. Tego typu mariaż stał się moim znakiem rozpoznawczym. Inspiracje do zdjęć wynikają najczęściej z rozmów z przyjaciółmi o ich problemach, przeżyciach i doświadczeniach – często napędzają mnie do działania, aby podjąć dyskusje na pewne tematy właśnie przez fotografię.

Metryczka fotografa:

Mój rocznik: 1991

Ksywka: kmak

Profil na Szerokim Kadrze: Kmak

Najważniejsza wystawa: Krakow Photo Fringe 2015 – wystawa autorska

Specjalizacje życiowe: grafika, fotografia

Fotografia jest: wypowiedzią moich myśli.

Mój pierwszy aparat: Sony Alfa 200

Mój obecny aparat: Nikon D3300

W fotografii omijam: doskonałość, ulepszanie obrazu.

W fotografii szukam: prawdy, emocji, odpowiedzi na wiele społecznych problemów.

Ulubione słowo: syf

Najmniej lubiane słowo: profesjonalny

Ulubione zajęcie: realizowanie projektów

Zniechęca mnie: sztuczność – robienie czegoś na pokaz.

Nakręca mnie: dobra pogoda.

W świecie szukam: inspiracji.

Co doradziłbyś początkującym fotografom: Twórzcie to, co czujecie, nie szukajcie bohatera do kopiowania.

Dodaj do schowka
Paulina Kmak

Deep

Głębia, ciemność i surowość to słowa budujące obraz. Główną rolę gra posłusznie siedząca kobieta kryjąca swoje pragnienia.
Paulina Kmak

Nest

Cykl zdjęć porusza temat, jakim jest podejście do kobiet uważanych za „kury domowe” – tak zwane gniazdo, jakim jest ich dom i rodzina, staje się dla kobiet miejscem ich życia i celu. Kobiety tracą wiarę w siebie, stają się samotne.
Paulina Kmak

Odbicie

Zdjęcie powstało całkiem przypadkiem podczas spotkania z moją przyjaciółką, która wróciła z zagranicy – po wielu rozmowach w trakcie jej pobytu w Szwecji zauważyłam zmianę kierunku naszych myśli – jakieś odbicie. Tego typu zdjęcia często dokumentuję godziną lub datą ich wykonania. Kompozycję wzbogaciłam symbolicznymi znakami. W tym dniu powstało kilka podobnych zdjęć ukazujących modelkę pod wpływem różnych emocji.
Paulina Kmak

Secret

To jedno ze zdjęć powstałych podczas rozmowy z cudowną Katarzyną R. – bohaterką zdjęcia. Umówiłyśmy się na zdjęcia testowe, Kasię usadziłam na skrzynce – rozmawiałyśmy o życiu i miłości.
Paulina Kmak

Tęsknota

Zdjęcie wykonałam u mojej babci, bohaterką jest moja siostra, która opuściła rodzinny dom i założyła własną rodzinę. Problemem, jaki chciałam poruszyć, jest zatracenie siebie, ucieczka od tego, co dobre, zagubienie, strach.
Paulina Kmak

Sama

Jest to cykl pięciu zdjęć powstałych na strychu u mojej babci. Są to autoportrety mówiące o kobiecości i poświęceniu swego ciała. Pamiętam dokładnie dzień, kiedy tworzyłam projekt, ponieważ na dworze było minus 18 stopni Celsjusza.
Paulina Kmak

Sama

Paulina Kmak

Wnętrze

Fotografie ukazują ukryte emocje kobiet (przedstawienie ich jako zagadki, wiecznego cierpienia). Portrety prześladują różowe figury geometryczne – symbolizujące stany emocjonalne ukryte w każdej kobiecie. Postacie nie pokazują twarzy, przybierają pozy zamknięte.

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

roman

Długi czas otwarcia migawki2023-05-14 11:58:03 roman

Witam, mam różne obiektywy "dziwolągi" ale nie mam wiedzy i nie wiem do czego służą. Proszę o…

igor

Arkadiusz Bar2023-05-14 07:46:22 igor

Ładne ujęcia ale czemu tak dużo Photoshopa? Przesadzone :(…

lukuj

Marcin Sudziński2023-04-28 15:52:21 lukuj

Rozumiem Pana doskonale. Zdarza mi się przywracać do życia stare mechaniczne aparaty. Ostatnio…

dorota

Portret - czas naświetlania 2-5 sekund2023-04-06 13:10:53 dorota

Czy do konkursu może zostać wysłane zdjęcie sprzed roku, czy musi być zrobione w tym miesiącu?…