Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Postedycja | Studio i reklama | 05.08.2018 | Kolor tła:

Patrizia Piga

Patrizia PigaDzisiaj naszym czytelnikom prezentujemy włoską fotografkę Patrizię Pigę i jej projekt PHANTASMAGORICAL.

Pomysł zrodził się w roku 2015. Mnóstwo jedzenia dostępnego dla wszystkich. Idylliczny świat, w którym jedzenie powstaje z mocy wyobraźni. Świat marzycieli, którzy dostrzegają niespodziewane piękno. Wzburzone morze w fali na piwie albo jedwabisty liść kapusty stający się nakryciem głowy dziewczyny. Patrizia Piga stara się poprzez swoje fotografie przekazać siłę myśli surrealistycznej. Refleksja, która łamie zasady i – z subtelną ironią – burzy bariery świata, który wydaje się taki ustalony, tradycyjny, pozbawiony niespodzianek.

Czerpie inspirację z prac surrealistów. Jednak pomysł budowania krajobrazów z produktów spożywczych nie mógłby się doczekać realizacji, gdyby nie wieloletnie doświadczenie pracy w fotografowaniu jedzenia na potrzeby reklamy. W wizji Patrizii proporcje są niemal całkowicie zachwiane, widz nie może zatem polegać na swoim codziennym doświadczeniu. Skórka cytryny przybiera rozmiar parasola, arbuz staje się basenem, a schnące na sznurku pranie zrobione jest z kartki z listą składników obiadu. Wszystkiemu temu dodatkowych smaków dodają młodzieńcze lektury fotografki. Nie chodzi tu zresztą o ucieczkę od rzeczywistości, tylko raczej o stworzenie własnego świata. To jest właśnie jej wszechświat – wymiar, w którym można rysować, zbierać, dbać o coś, kontemplować. Wszystko jest poza nami i w nas.

Pomysł polega na tym, żeby stworzyć świat, w którym już nie trzeba pracować, by żyć. Jedyne, co potrzebne do życia, to jedzenie, a ono przecież już jest obecne w krajobrazie. Ma to dużą szansę sprowokować dziwne reakcje etyczne. A jednak Patrizia ma odwagę wyrazić tę myśl za pomocą własnej wyobraźni. Nie trzeba pracować, można poświęcić się temu, co się lubi. Skoro nie musimy już rozpychać się w życiu łokciami udowadniać swojej wartości ani zarabiać – nastają pokój i radość.

Patrizia postanowiła umieścić na zdjęciach również postać ludzką – to ona sama, choć nie zawsze łatwo ją rozpoznać. Zdecydowała się na to, gdyż przez lata fotografowania komercyjnego czuła się zmarginalizowana. Nikt nie wie, że wiele zdjęć na opakowaniach na półkach w supermarketach pochodzi z jej studia. Poza tym chciała wrócić do dzieciństwa, czasu, kiedy nikt nie mógł zabronić jej marzeń i budowania wyobrażonych światów.

„Najbardziej cieszy mnie obserwowanie min widzów: najpierw są neutralne lub smutne, ale stopniowo zmieniają się w zaskoczenie, radość, zaciekawienie, rozbawienie. Uważam, że przez te wszystkie lata moje zdjęcia widoczne na sklepowych półkach nie mogły wywrzeć podobnego efektu. Mówię to zresztą z całym szacunkiem dla tamtej pracy, która tak dużo mnie nauczyła, przede wszystkim jeśli chodzi o mocne modyfikacje za pomocą Photoshopa”.

Proces tworzenia jest skomplikowany. Każdy element Patrizia fotografuje osobno, w studiu, ze sztucznym oświetleniem. Jednak przed tym etapem cały pomysł powstaje jako szkic ołówkiem na kartce. Atmosfera, którą ma mieć obraz, rodzi się przed rozpoczęciem prac i jest obecna w głowie fotografki przez cały proces. Dzięki temu każdy z fotografowanych elementów ma od razu właściwe światła i cienie. Dalej następuje edycja w Photoshopie: wszystkie elementy zbierane są razem i powstają z nich krajobrazy. To całe godziny, wręcz tygodnie pracy. Krok po kroku wyłania się dokładnie ta wizja, którą wymarzyła sobie Patrizia na samym początku.

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

joannabrozek555

Zaskakujące zdjęcia , ciekawe aranżacje warzyw i owoców tworzące niepowtarzalny krajobraz.

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

glen

Ptak w krajobrazie2023-08-17 17:40:53 glen

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

bartosz

Czarek Sokołowski2023-08-15 23:48:35 bartosz

-tylko radosne zdjęcia !????????????????????…