Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Architektura | Przyroda i krajobraz | 18.02.2023 | Kolor tła:

Paolo Pettigiani

Urodził się w roku 1991, jest fotografem i kierownikiem artystycznym. Mieszka w Turynie we Włoszech. W roku 2014, po ukończeniu studiów na kierunku projektowanie graficzne i komunikacja wizualna, zaczął eksplorować znajome miejsca, starając się za pomocą poszukiwań wizualnych przesuwać granice percepcji.

Te obrazy zostały zarejestrowane aparatem przystosowanym do fotografii w podczerwieni. Takie połączenie nauki ze sztuką pozwala uwiecznić światło o długości fali niedostrzegalnej dla ludzkiego oka. „Infrlaland” to rozciągnięty w czasie projekt, który pozwala zobaczyć zwyczajne miejsca jako surrealistyczne krajobrazy. Widz, uwolniony od ograniczeń ludzkiej percepcji, może na nowo ujrzeć świat, a dzięki temu zakwestionować rzeczywistość, jaką widzi na co dzień.

Jest to zaproszenie, by baczniej przyglądać się ludzkiej relacji z nowymi punktami widzenia i zacząć patrzeć nowymi „oczyma”. Fotografia podczerwona to bowiem możliwość zajrzenia do niewidzialnego świata. Oko ludzkie widzi fale o długości mniej więcej od 380 do 740 nanometrów (klasyczne kolory tęczy), natomiast nie potrafimy dostrzec światła podczerwonego (długość fali powyżej 780 nanometrów)

Zdjęcia podczerwone można rejestrować albo na specjalnej kliszy, albo aparatem cyfrowym, przy czym typowy zakres długości fal to 590–1200 nanometrów. Chlorofil zawarty w liściach absorbuje większość promieniowania niebieskiego i czerwonego, natomiast silnie odbija światło zielone oraz właśnie to niewidoczne dla nas podczerwone. Jeśli usuniemy zamontowany przed matrycą filtr odcinający podczerwień i zastąpimy go filtrem przepuszczającym ten zakres promieniowania, otrzymamy sprzęt, który pozwoli uzyskać jedyne w swoim rodzaju efekty, krajobrazy o nieziemskich kolorach lub fotografie czarno-białe odznaczające się niezwykle wysokim kontrastem. Techniki fotografii w podczerwieni wykorzystuje się także w innych dziedzinach – rolnicy i ekolodzy badają za jej pomocą rośliny, korzystają z niej lekarze czy śledczy oraz osoby, które potrzebują zarejestrować obraz przy bardzo słabym oświetleniu.

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

jareklowca

Jonathan Jasberg2024-11-25 09:29:21 jareklowca

Zrobiłbym to lepiej…

jareklowca

Celia Ruiz de Castilla2024-11-22 18:30:26 jareklowca

Piekne zdjęcia pokazujące smutna rzeczywistość ???????? pozdrawiam Jarek…

jareklowca

Adam Docker2024-11-18 09:47:57 jareklowca

podoba mi się ten Pan stojący na jednej nodze, miałby ktos namiary na niego? pozdrawiam Jarek…

jareklowca

Kristian Leven2024-11-18 09:44:12 jareklowca

moje ulubione zdjęcie to to 2 akrobata, pozdrawiam z rodziną…