Olivier Robert
Olivier Robert jest zawodowym fotografem i architektem krajobrazu. Urodził się w Belgii w 1970 r., a obecnie dzieli swój czas między Europę i Japonię. Od ponad 25 lat tworzy przede wszystkim fotografię czarno-białą.
Bardzo wcześnie zainteresował się fotografią i procesem wywoływania zdjęć w ciemni. Pierwszy aparat dostał, kiedy miał 15 lat – i wtedy zaczął robić pierwsze zdjęcia krajobrazów. W tym czasie odkrył także dla siebie Azję; to doświadczenie zupełnie odmieniło jego życie.
Od tej pory jego fascynacja fotografią i zainteresowanie filozofią azjatycką rozwijały się równolegle. Na jego twórczość stopniowo wpływały także charakterystyczne cechy tradycyjnego chińskiego malarstwa tuszem i jego japońskiego odpowiednika, sumi-e.
W 1994 r. ukończył w Belgii studia na wydziale architektury krajobrazu, a później wyjechał do Szwajcarii i zamieszkał w Genewie. Rok później rozpoczął projekt fotograficzny na temat Jeziora Genewskiego. Praca ta wyróżniała się specyficzną, powolną metodą powstawania i minimalizmem w przedstawianiu krajobrazów. Dziś, ponad 20 lat później, projekt wciąż jest rozwijany. Olivier fotografował także wiele innych jezior na całym świecie, starając się ukazywać wpływ obiektów stworzonych przez człowieka na krajobrazy związane ze zbiornikami wodnymi. Później swoją najważniejszą inspirację odnalazł w Japonii, na brzegach jeziora Biwa, a także na wyspie Hokkaido i w wielu innych miejscach, które często odwiedza w okresie zimowym. Poznał już wszystkie 47 prefektur Japonii, ale regularnie wraca w te miejsca archipelagu, które inspirują go najsilniej, aby kontynuować projekty fotograficzne na temat japońskich pejzaży, ich niezmienności, prostoty i tajemniczości. Długi czas naświetlania i aparat średnioformatowy to idealne połączenie pozwalające oddać powolne tempo zmian, które chce ukazywać Olivier.
Takie podejście zaprowadziło go na najdalsze krańce Wysp Japońskich, w górskie okolice pełne starożytnych świątyń i kapliczek, gdzie razem ze swoją żoną – japońską pisarką i fotografką – od wielu lat realizuje także projekt dotyczący buddyjskich rzeźb i świętych miejsc.
Metryczka fotografa:
Mój rocznik: 1970
Specjalizacje życiowe: fotograf, architekt krajobrazu
Freelancer
Najważniejsza nagroda: pierwsza nagroda w konkursie International Photographer of the Year 2016
Najważniejsza wystawa: retrospektywa w Musée du Léman, Szwajcaria, 2015
Najważniejsza publikacja: książka „Miroirs d’eau, du Léman au Biwa” 2015
Fotografia jest: doskonałą metodą dzielenia się moimi opiniami bez używania słów.
Mój pierwszy aparat: Yashica 35 mm, w 1985 r.
Mój obecny aparat: Pentax 645 / Pentax 67
W fotografii omijam: ludzi.
W fotografii szukam: więzi z krajobrazem.
Ulubione słowa: ponadczasowość, tajemnica, emocje
Ulubione zajęcie: wywoływanie moich zdjęć
Ulubiona zakazana przyjemność: picie wina z moją żoną i marzenie o kolejnych podróżach
Praca, której nigdy nie chciałbyś wykonywać: polityk
Proces tworzenia czy rezultat?: proces tworzenia!
Poczucie humoru czy powaga?: Mogę prosić o przypomnienie, co to znaczy „powaga”? ?
Zniechęca mnie: kontakt z ludźmi, którzy nigdy niczym się nie zachwycają.
Nakręca mnie: myśl o kolejnej podróży!
W świecie szukam: ciszy, medytacji i miejsc, w których mogę dowiadywać się, kim naprawdę jestem.
Co doradziłbyś początkującym fotografom: dowiedzcie się, kim naprawdę jesteście, bądźcie sobą i bądźcie dumni ze swoich emocji.
Powiązane tematy
Ana Gregorič

Tugo Cheng

Michael Salmela
