Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Akcja i ruch | Ludzie | Przyroda i krajobraz | 26.01.2024 | Kolor tła:

Monika Wanat

Urodzona w 1991 roku w Warszawie, artystka, fotografka i naukowczyni. Doktor nauk ścisłych i przyrodniczych.

Od 2014 roku fotografuje, pracując w cyklu „Psyche”. W 2022 powstał odrębny cykl „Not for us”. Zdjęcie Not for us I” otrzymało nagrodę Silver Winner w konkursie New York Photography Awards 2023 (kategoria: People) oraz wyróżnienie w konkursie Tokyo International Foto Awards 2023 (kategoria: Fine Art). Zdjęcia z tego cyklu są także częścią wystawy pokonkursowej konkursu „Etnoklimaty” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Fotografowała w ponad trzydziestu krajach, a do najważniejszych należą Namibia, Oman i Chile. Właścicielka marki poświęconej edukacji fotograficznej: Pegazing. The Aesthetic Photography. Autorka newslettera „Artystyczne Lekcje Fotografii”, dwóch kursów fotograficznych: „Kurs spójnej edycji zdjęć”, „Kurs kreatywnej fotografii produktowej” oraz e-booka Jak uchwycić piękno w kadrze? Subiektywny poradnik o estetyce w fotografii.

Każda fotografowana przeze mnie osoba ma prawo do emocji i do duszy. Aby uchwycić tę duszę, balansuję pomiędzy portretem artystycznym a fotografią dokumentalną Chciałabym podkreślić, że mówiąc „osoba”, mam na myśli zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Miałam to szczęście, że latami poznawałam charaktery wielu zwierząt, szczególnie kotów i koni. Umocniło to we mnie empatię i wrażliwość na inne osoby, ale też umiejętność obserwacji. Dlatego też cały cykl fotografii nazwałam „Psyche”.

Odrębnym cyklem fotograficznym jest „Not for us”, który rozpoczęłam w 2022 roku w Namibii. Spędziłam wtedy czas z członkami plemienia Ovahimba i choć miałam zgodę na fotografowanie, to poszukiwałam tych momentów, w których nie byli oni świadomi obecności obiektywu. Zależało mi na uchwyceniu codziennych momentów, które w swojej zwyczajności są po prostu niezwykłe. Jednocześnie jest to portret społeczności, która własną kulturą i historią wymyka się ramom państw.

Dodaj do schowka

O inspiracjach

Myślę, że najważniejsze w fotografii jest znalezienie własnej estetyki, przekazu, rozwijanie swojego stylu i eksperymentowanie z wieloma podejściami. Szczególnie jeśli chodzi o estetykę, uważam, że ważne jest, aby cały czas ją rozwijać. Zawsze dokładnie analizowałam obrazy, rzeźby, instalacje artystyczne, projekty produktów codziennych, a także projekty wnętrz, takich jak restauracje, kawiarnie, muzea i domy. Nie tylko całą konstrukcję, ale również pojedyncze elementy, kolory i wzory. Dostarcza mi to wielu inspiracji, które później mają odbicie w moich zdjęciach i cały czas mnie rozwijają. Uważam, że warto mieć otwartą głowę, nawet na to, co pozornie nie wydaje się dla nas. Nigdy nie zaszkodzi spróbować. Mam wiele projektów „w szufladzie”, ale każdy z nich mnie w jakiś sposób rozwinął. I nie mówię też tylko o zdjęciach, ale o próbowaniu nowych rzeczy – takich jak jazda konna, nurkowanie, czy paralotniarstwo – które dają okazję do nowych kadrów. Nie wszystko stanie się życiową pasją, ale każde doświadczenie będzie cenną lekcją, wspomnieniem, a może i wyjątkowym kadrem.

Monika Wanat

Monika Wanat

Monika Wanat

Monika Wanat

Monika Wanat

Monika Wanat

Monika Wanat

Monika Wanat

Monika Wanat

Monika Wanat

Monika Wanat

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

Skibek

Pastisz2024-02-24 17:57:37 Skibek

Wow! Naprawdę dużo ciekawych prac! Widać, że w wiele z nich włożono dużo pracy…

blaszka

Fotografia szczeniąt w hodowli2024-02-21 09:59:04 blaszka

Ja się nie zgodzę. Jednak robotę AI widac od razu. Tu nie widać ;)…

blaszka

Pastisz2024-02-21 09:53:51 blaszka

Świetne zdjęcia konkursowe. To nr 1 faktycznie zasługuje na nr 1…

kania-ruda

Wszystkie kolory jesieni, czyli dlaczego nie warto chować aparatu do szafy2024-02-15 21:35:37 kania-ruda

Z tym słońcem nie można się do końca zgodzić,bywa że sytuacja i widok są naprawde…