Michael Schnabel
Michael Schnabel to fotograf, którego ambicje twórcze sięgają daleko. Jego twórczość odznacza się złożonością tematu: to istny wszechświat motywów, które umie zwizualizować i przedstawić w najdrobniejszym szczególe – wcale nie tylko w fotografiach krajobrazów, samochodów czy architektury. Kwintesencją jego obrazów jest decydujący moment, ponieważ tym, co odpowiada za ich ostateczny kształt, jest staranne przygotowanie, któremu towarzyszy jasna koncepcja i niezwykła wrażliwość.
Schnabel urodził się w roku 1966; studiował fotografię na uniwersytecie w Darmstadcie. Przez dłuższy czas mieszkał w San Francisco, gdzie łączył swoje dwie pasje: fotografię i krajobraz. Niewielu twórców potrafi w takim stopniu jak on wykorzystać otoczenie do stworzenia własnego, osobistego przekazu artystycznego. Scenę dramatu potrafi zaaranżować ze wszystkiego: czy będzie to pustynia, czy łańcuch górski, czy metropolia.
Ma on jednak także całkiem inne oblicze. Znajduje na fotograficznej mapie puste miejsca i wypełnia je własnymi obrazami. Jako twórca, który zyskał międzynarodową renomę, zdołał zgromadzić pokaźne i znaczące portfolio. Jego seria „Stille Berge” to panoramy górskie, które nie mają nic wspólnego z dotychczasowymi osiągnięciami w tym gatunku fotografii. Obraz jest bowiem czymś, co odbiorca nie tyle widzi, ile raczej odczuwa. Staje się świadomy swego wewnętrznego krajobrazu, a nie po prostu rejestruje scenę widoczną na pokazywanym zdjęciu. Kolejną istotną cechą prac Schnabela jest umiejętność wydobycia z fotografowanego obiektu tego, czego wydobycie wydawało się dotąd niemożliwe.