Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Architektura | Przedmioty | 31.03.2023 | Kolor tła:

Michael Eastman

Michael Eastman wypracował sobie renomę jednego z czołowych współczesnych artystów fotografów. Od pięciu dekad uwiecznia fasady i wnętrza w różnych miastach – od Hawany, przez Paryż i Rzym, aż po Nowy Orlean. Efektem tej pracy są dużoformatowe odbitki odznaczające się precyzją wizualną, monumentalnością i malarską kolorystyką. Fascynuje go poszukiwanie w architekturze form oraz śladów upływającego czasu, dzięki którym tworzy pełne tajemnicy opowieści o fotografowanych miejscach.

Jest samoukiem – poszukiwaczem i odkrywcą. Fotografował krajobrazy, budynki, konie, a także tworzył kadry abstrakcyjne. Obiektom, które uwiecznia, poświęca maksymalną uwagę, ukazując widzom setki najmniejszych detali. W jednym z cykli widzimy pokój o zniszczonych ścianach i pustych krzesłach – odniesienie do przebrzmiałej chwały hawańskich elit. W innym – przykuwające uwagę ręcznie malowane napisy na elewacjach sklepików i warsztatów z połowy XX wieku przypominają o czasach rozkwitu tej dziś opuszczonej głównej ulicy w jednym z amerykańskich miast.

Zdjęcia Eastmana opowiadają historię o przemijającej chwale. Ukazują niedoskonałości powstałe wskutek działania czasu. Te kadry przepojone są cichym podziwem i szczerością. Przypominają o nieopowiedzianych historiach drzemiących w ścianach budynków. Patrząc na prace tego fotografa, mamy wrażenie, że są to fragmenty dłuższej opowieści, której nigdy do końca nie poznamy – narracja wydaje się wychodzić poza kadr. Historia i czas są tu metaforą ludzkiej obecności.

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

michalmisztela

Jak i czym fotografować w górach2024-04-16 18:26:50 michalmisztela

[quote="marek_a"]Cześć, Podziwiam Twoje zdjęcia. Łatwo powiedzieć „ustawiamy ostrość na…

krzysztof

Daleka obserwacja2024-04-13 12:19:09 krzysztof

Nie musicie Państwo podsuwać które zdjęcie jest najlepsze Pan Jan Ulicki będzie doskonale…

kania-ruda

Daleka obserwacja2024-04-07 22:20:06 kania-ruda

Wiele świetnych, nie wiadomo które wybrać, ale Lotta i te wiatraki w burzy piaskowej robią duże…

jacek

Karolina Jonderko2024-04-05 08:36:08 jacek

Fotografować można wszystko , od porodu do pogrzebu. Każdy etap wymaga od wykonującego zdjęcia…