Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Ludzie | Postedycja | 30.04.2018 | Kolor tła:

Max Aguilera-Hellweg

Max Aguilera-Hellweg podchodzi do fotografii z umysłem matematyka i sercem artysty. Jego futurystyczne fotografie można umieścić gdzieś na granicy między nauką i niedoskonałością.

Dla Szerokiego Kadru wybrał swoje ulubione zdjęcia. Wszystkie zostały zrobione na zamówienie, a choć podobały mu się najbardziej z wykonywanych serii, z takich czy innych powodów żadne z nich nie znalazło się ostatecznie na łamach czasopism, przy artykułach, które miały ilustrować.

Zapraszając na nasze łamy fotografa, prosimy go, by sam zaproponował 8 zdjęć, które chce pokazać naszym czytelnikom. Tym razem czekaliśmy dość długo – a fotograf tłumaczył się w następujący sposób:

„Przepraszam za opóźnienie. Mogłoby się wydawać, że to bardzo proste: trzeba usiąść, wybrać 8 zdjęć i wysłać. Ale ja we wszystko, co robię, wkładam maksimum wysiłku, dlatego spędziłem dziś dobre dwanaście godzin nad ostatecznym wyborem i zastanawianiem się, dlaczego zdecydowałem się właśnie na te, a nie inne fotografie”.

Co napędza pańską miłość do fotografii?
Zacząłem robić zdjęcia, kiedy byłem w czwartej czy piątej klasie. Nie zdawałem sobie jeszcze wtedy sprawy z tego, ile mam szczęścia, mogąc patrzeć na świat przez obiektyw aparatu, i dokąd zaprowadzi mnie fotografia. Tym, czego szukam, jest doświadczanie. Zdjęcia pojawiają się jako efekt – ale tym, co mnie motywuje, jest ciekawość. Moja ciekawość jest nienasycona i nigdy się nie kończy.

Jak wygląda zdjęcie doskonałe?
Dla mnie fotografia to matematyka, a matematyka jest doskonała. Fotografie są jak równania: na każdą z nich składa się wiele czynników, takich jak odległość od fotografowanego obiektu, głębia ostrości, czas otwarcia migawki, przysłona, planowanie, światło i cień, kompozycja, geometria.

Ale to, co lubię najbardziej, to nieco bardziej skomplikowane równania – a nawet teoria chaosu, abstrakcyjne myślenie, zero absolutne. Czasami najdoskonalsza fotografia to właśnie ta o najbardziej widocznych, wyjątkowych niedoskonałościach. Kiedy miałem dwadzieścia parę lat, uczestniczyłem w kursach Larry’ego Clarka. Mówił tak, jakby był „pod wpływem” – i to było wspaniałe. Pokazywał nam fotografie z Tulsy – zdjęcia, które nie były poprawnie wywołane, nie leżały wystarczająco długo w utrwalaczu i widać było na nich plamy. Bardzo mi się te zdjęcia podobały. Było w nich coś tak rzeczywistego, tak charakterystycznego dla Larry’ego Clarka. Były wspaniałe.

Jaką najważniejszą radę dałby pan początkującym fotografom?
Jeśli nigdy nie robiliście zdjęć na kliszy fotograficznej, nigdy nie pracowaliście w ciemni – zróbcie to. Jest coś wyjątkowego w takich zdjęciach, w wywoływaniu własnego filmu, w próbach robienia odbitek i pokazania tego wszystkiego, co jest na negatywie – albo czego tam nie ma. To ciężka praca, doskonały trening dla mięśni rąk i dla oczu. A potem wraca się do fotografowania i znowu do ciemni, i tak w kółko. Takie doświadczenie nauczy was lepiej widzieć światło, lepiej uchwycić je na zdjęciach. Dowiecie się, co potraficie, a czego nie, nauczycie się nad tym panować, korzystać z tego, czynić to własnym doświadczeniem.

Dodaj do schowka

dr Max Aguilera-Hellweg M.D

dr Max Aguilera-Hellweg M.D

dr Max Aguilera-Hellweg M.D

dr Max Aguilera-Hellweg M.D

dr Max Aguilera-Hellweg M.D

dr Max Aguilera-Hellweg M.D

dr Max Aguilera-Hellweg M.D

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

glen

Ptak w krajobrazie2023-08-17 17:40:53 glen

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…

bartosz

Czarek Sokołowski2023-08-15 23:48:35 bartosz

-tylko radosne zdjęcia !????????????????????…