Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Dokument i reportaż | Ludzie | Studio i reklama | 05.04.2021 | Kolor tła:

Matthew Joseph

Opowiadacz historii wizualnych, który swoje wieloletnie doświadczenie pracy z aparatem wykorzystuje w najprzeróżniejszych sytuacjach, kulturach i strefach klimatycznych na całym świecie – jego praca polega na tym, że za pomocą zdjęć i filmów pomaga globalnym markom dotrzeć do lokalnych odbiorców.

Bez względu na to, czy jego miejscem pracy jest profesjonalny plan zdjęciowy z pełną obsługą i zaawansowanym oświetleniem w Kalifornii, czy wioska w Etiopii, gdzie nie ma nic poza aparatem, tematem i barierą językową, Matthew Joseph – dzięki skupieniu na detalu i rozumieniu ludzkich emocji – jest w stanie w każdej sytuacji uwieczniać autentyczność chwili.

Fotografię odkryłem dzięki temu, że nie chciałem być na rodzinnych zdjęciach z wakacji – zdałem sobie sprawę, że jeśli to ja wezmę aparat, będę miał pretekst, żeby nie pozować. Tak to szło i okazało się, że już od dziecka nabieram w fotografowaniu całkiem dużej wprawy. Szczęściem moi rodzice mieli manualną lustrzankę (Pentax MEsuper), dzięki czemu nie miałem innego wyjścia niż nauczyć się szybko podstaw. To było najlepsze przeszkolenie z techniki. Jako nastolatek uwieczniałem wszystko wokół – a więc głównie krajobrazy, bo mieszkaliśmy na wsi w hrabstwie Norfolk, ale także wakacje z rodziną, wesela itp. W wieku 16 lat, z okazji zakończenia szkoły, sprawiłem sobie nikona F75, mój pierwszy aparat półautomatyczny. Tak zaczęła się moja podróż z Nikonem.

Z przyjemnością fotografuję mnóstwo tematów, ale wydaje mi się, że najbardziej ciągnie mnie do ludzi. Fascynujące są dla mnie ich emocje, historie, wzajemne relacje… czyli inspiruje mnie po prostu „życie”. Tyle się wokół mnie cały czas dzieje!

Jednym z najważniejszych pytań, które zadaję sobie podczas wciskania spustu migawki, jest: „dlaczego?”. Dlaczego podejmuję akurat tę decyzję dotyczącą kompozycji, konkretnego momentu, oświetlenia, głębi ostrości, emocji, kąta… dlaczego, dlaczego, dlaczego. Czasem wspaniale jest po prostu fotografować, a mniej myśleć, aczkolwiek w dzisiejszych czasach tak łatwo jest strzelać i strzelać – bo technologia nam to umożliwia. Wszyscy jesteśmy w jakimś stopniu opowiadaczami, nawet fotograf architektury opowiada jakąś historię, podobnie jak fotograf lajfstajlowy. Dlatego zawsze przed zrobieniem zdjęcia pytajcie sami siebie, co chcecie powiedzieć, przekazać odbiorcy. Co wnosicie do świata? Bo światu nie potrzeba więcej bezmyślnych fotografów!

Dodaj do schowka

Matthew Joseph

Matthew Joseph

Matthew Joseph

Matthew Joseph

Matthew Joseph

Matthew Joseph

Matthew Joseph

Matthew Joseph

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

angelsss

Magiczna mgła2021-10-21 16:55:25 angelsss

Myślę że w tym konkursie nie ma przegranych.…

angelsss

Magiczna mgła2021-10-20 09:16:47 angelsss

Witam????. Przeglądałam prace konkursowe i jestem pod silnym wrażenie co to za cuda…

beniaminmirek

Fotograf w przestrzeni publicznej. Migawki z Fotoprawa2021-10-18 16:03:42 beniaminmirek

Niby się wszystko zgadza, ale informacja o zakazie fotografowania obiektów ważnych dla…

cisek

Marta Kaczmarek2021-10-15 16:04:07 cisek

piękne, oryginalnie zmysłowe zdjęcia Marta!…