Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Dokument i reportaż | Ludzie | Podróże | 11.01.2017 | Kolor tła:

Mateusz Matuszczak

Nazywam się Mateusz Matuszczak, urodziłem się 25 lutego 1987 roku. Z pasji jestem fotografem i podróżnikiem, z zawodu – managerem.
Pamiętam swoją pierwszą dalszą podróż: w roku 2010 znalazłem się w środku karnawału w Rio de Janeiro, bez większej znajomości języka angielskiego i w ogóle bez znajomości portugalskiego. Bez zarezerwowanego hotelu, bez planów, ale z aparatem w ręku. Aparat naturalnie towarzyszył mi w trakcie wszystkich podróży i za każdym razem podnosiłem sobie poprzeczkę, by przywieźć z nich coraz to lepsze zdjęcia.
Od tamtej pory odwiedziłem łącznie blisko 45 krajów, a fotografowanie zdominowało moje podróże. Przestałem podróżować, by zwiedzać, poznawać i doświadczać, a zacząłem podróżować w celu fotografowania. Głęboko wierzę w moc fotografii i pracę fotoreportera, dlatego bliskie są mi tematy dotyczące problemów społecznych.
Mam już za sobą przejście poligonu fotograficznego – fotografowałem na największym wysypisku śmieci elektronicznych na świecie, fotografowałem osoby oskarżone o rzucanie czarów, które mieszkają w obozach dla wiedźm. Dokumentowałem prace lankijskich rybaków, górników w biedaszybach w różnych częściach świata. Fotografowałem w brazylijskich fawelach, konflikt na Majdanie i życie uchodźców prosto z granicy syryjsko-libańskiej.
W fotografii aktualnie szukam syntetyki, najchętniej podanej w formie obrazów. W wolnym czasie lubię eksperymentować z formą.
Nie trzeba jechać na drugi koniec świata, by zrobić świetny fotograficzny materiał. Często najlepsze tematy mamy pod nosem – i to właśnie jest sztuką, żeby tak patrzeć, aby zobaczyć.

Metryczka fotografa:

Mój rocznik: 1987

Specjalizacje życiowe: podróżnik, fotograf, menadżer

Freelancer

Fotografia jest: ważną częścią mojego życia. Już je trochę wywróciła do góry nogami.

Mój pierwszy aparat: przygodę z fotografią zacząłem z niepełnoklatkową lustrzanką, która towarzyszyła mi w trakcie podróży. W momencie gdy zrozumiałem ograniczenia mojego aparatu, naturalnie przeniosłem się na pełną klatkę.

Mój obecny aparat: Canon 5D mark III. Jednak to nie aparat czyni fotografa. Nawet najlepszym aparatem da się zrobić najgorsze zdjęcie.

W fotografii omijam: w reportażu omijam przekoloryzowanie i zbędną dramaturgię. Staram się, jak mogę, by pokazywać świat takim, jakim jest. W pozostałych formach fotograficznych – omijam sztampy.

W fotografii szukam: ciągle szukam. Często wydaje mi się, że już prawie znalazłem, ale wtedy szukam jeszcze głębiej :) Aktualnie poruszam się w ramach syntetyki.

Ulubione słowo: bardziej motto niż słowo: „im trudniej, tym lepiej”

Najmniej lubiane słowo: wziąść

Ulubione zajęcie: poza fotografią – aktywny wypoczynek i wyżywanie się w kuchni

Praca, której nigdy nie chciałbyś wykonywać: taka, która nie daje satysfakcji

Proces tworzenia czy rezultat?: jedno bez drugiego nie istnieje. Często na jedną godzinę fotografowania przypada kilkanaście godzin przygotowań, a na jedno dobre zdjęcie kilka dni fotografowania.

Poczucie humoru czy powaga?: powaga – z racji tematów, którymi się zajmuję

Zniechęca mnie: komfort.

Nakręcają mnie: przekraczanie granicy komfortu.

W świecie szukam: wyzwań.

Co doradziłbyś początkującym fotografom: ciągłe uczenie się. Polecam kolekcjonowanie albumów fotograficznych i analizowanie zdjęć. Dobre zdjęcie nie musi być ładne.

Dodaj do schowka

Mateusz Matuszczak

Mateusz Matuszczak

Mateusz Matuszczak

Mateusz Matuszczak

Mateusz Matuszczak

Mateusz Matuszczak

Mateusz Matuszczak

Mateusz Matuszczak

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

julejla

Pierwsza fotografia na pierwszy rzut oka przypomina mi dachy budynków. Widok z lotu ptaka. :)

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

mariaanna

Magiczna mgła2021-09-19 17:41:21 mariaanna

Z siódmego piętra (Bydgoszcz)…

xeena

Magiczna mgła2021-09-17 15:37:11 xeena

Baaaardzo dziękuję!!!!…

Redakcja-SK

Magiczna mgła2021-09-17 13:49:22 Redakcja-SK

prawy górny róg na zdjęciu powinien być znak minusa (czasem może być słabo widoczny) …

xeena

Magiczna mgła2021-09-17 11:22:57 xeena

[quote="Redakcja-SK"][/quote] Dziękuję za odpowiedź. Chyba nie umiem tego zrobić. Wchodzę w…