Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Architektura | Podróże | Przyroda i krajobraz | 21.03.2017 | Kolor tła:

Martijn Kort

Cześć! Nazywam się Martijn Kort. Mam trzydzieści cztery lata, pochodzę z Holandii. Pracuję na pół etatu jako kapitan duńskich linii lotniczych, a przez resztę czasu jestem fotografem freelancerem. Połączenie tych dwóch zawodów oznacza, że nie czuję presji zarabiania wystarczająco dużo fotografowaniem. Daje mi to swobodę, a także umożliwia szukanie własnego stylu i zajmowanie się projektami, które mnie prawdziwie interesują.

Fotografią zająłem się, gdy tylko żona kupiła mi w prezencie pierwszą cyfrową lustrzankę. Głównym celem miało być fotografowanie naszej ślicznej córeczki w pierwszych latach jej życia. Zacząłem jednak od razu poszukiwać dodatkowych tematów, które mnie interesowały. Jednym z nich była fotografia krajobrazowa, a później również fotografowanie architektury.

W pierwszych kilku latach próbowałem wielu rzeczy. Zaczytywałem się w materiałach instruktażowych, spędzałem niezliczoną ilość godzin na oglądaniu filmów przybliżających techniczne aspekty robienia zdjęć. Przez cały ten czas eksperymentowałem też z różnymi parametrami, filtrami i stylami kompozycji. Wszystko to miało bardzo duży wpływ na to, kim teraz jestem jako fotograf.

Ostatnio zajmuję się głównie fotografowaniem architektury i krajobrazów miejskich. Niedawno kupiłem nowego drona, więc lada moment pojawi się w moim dorobku wiele materiałów zarejestrowanych tą metodą.
Jedną z największych inspiracji przy fotografowaniu architektury jest dla mnie Joel Tjintjelaar. Mam wrażenie, że jego fotografie artystyczne pochodzą z innego świata. Kiedy po raz pierwszy się z nimi zetknąłem, wiedziałem od razu, że właśnie tym chciałbym się zajmować. Oglądanie dorobku Tjintjelaara było i jest dla mnie niezwykle inspirujące. Na początku próbowałem kopiować jego dzieła, studiując etapy, przez które Tjintjelaar musiał przejść w celu osiągnięcia takiego, a nie innego efektu finalnego. Wszystko to, a także moja znajomość Photoshopa, pozwoliło na odnalezienie własnej wizji i własnego stylu.
To nie jest łatwa praca. Tworzenie czarno-białych zdjęć przedstawiających budynki pochłania godziny, a nawet dni. Rezultat jest jednak wart tych trudów.

Najważniejsze przy osiąganiu jak najlepszych celów jest dla mnie wyobrażenie sobie efektu finalnego, zanim po raz pierwszy nacisnę spust migawki. Dzięki temu wiem, jak powinienem podejść do fotografowanego obiektu, żeby wyciągnąć z niego jak najwięcej. Od kiedy stosuję tę zasadę, jakość moich prac zdecydowanie się podniosła.

Oprócz fotografii miejskiej i architektonicznej interesuje mnie również oglądanie świata z podniebnej perspektywy. Dlatego właśnie zabieram ze sobą aparat do kokpitu. Bardzo trudno jest zrobić dobre zdjęcie w tak trudnych warunkach. Jeśli jednak wie się, jak pokonać te trudności, jest to zdecydowanie doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Uwielbiam fotografować piękno Ziemi i nieba z okien samolotu.

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

michalmisztela

Jak i czym fotografować w górach2024-04-16 18:26:50 michalmisztela

[quote="marek_a"]Cześć, Podziwiam Twoje zdjęcia. Łatwo powiedzieć „ustawiamy ostrość na…

krzysztof

Daleka obserwacja2024-04-13 12:19:09 krzysztof

Nie musicie Państwo podsuwać które zdjęcie jest najlepsze Pan Jan Ulicki będzie doskonale…

kania-ruda

Daleka obserwacja2024-04-07 22:20:06 kania-ruda

Wiele świetnych, nie wiadomo które wybrać, ale Lotta i te wiatraki w burzy piaskowej robią duże…

jacek

Karolina Jonderko2024-04-05 08:36:08 jacek

Fotografować można wszystko , od porodu do pogrzebu. Każdy etap wymaga od wykonującego zdjęcia…