Mariusz Smiejek
Rocznik 1978, niezależny fotograf i dumny ojciec. Jego projekty dotyczą głównie obszarów postkonfliktowych i życia codziennego ich mieszkańców. Od 2010 roku mieszka w Belfaście i przy pomocy aparatu studiuje przemiany zachodzące podczas procesu pokojowego w Irlandii Północnej. Fotografią zajmuje się z powołania; sztuki fotoreportażu nauczył się od wybitnych fotografów magazynu „National Geographic” w Polsce. Uczy fotografii w Anglii, Szkocji, Irlandii i Irlandii Północnej.
Użytkownikom Szerokiego Kadru postanowił zaprezentować kilka zdjęć z projektu „Wood Collectors – Belfast, Irlandia Północna (2013–2016)”. To historia o brytyjskiej części postkonfliktowego Belfastu, opowiedziana na przykładzie corocznych przygotowań do obchodów zwycięstwa brytyjskiego króla Wilhelma III w bitwie nad rzeką Boyne w 1690 roku.
Zdjęcia dotyczą bardzo ważnego dla Brytyjczyków elementu ich kultury i historii w Irlandii Północnej, pokazują bardzo duże zaangażowanie lokalnej społeczności w kontynuowanie tradycji sięgającej XVII wieku. W przygotowaniach do obchodów bierze udział głównie brytyjska młodzież i dzieci, które przez kilka miesięcy w roku zbierają materiały do budowy drewnianych konstrukcji – nieraz olbrzymich – które co roku o północy z 11 na 12 lipca są podpalane, na pamiątkę zdobycia Irlandii przez Brytyjczyków. Ta ceremonia bardzo często wywołuje oburzenie wśród republikanów/katolików po irlandzkiej stronie Belfastu.








Strony internetowe:
Powiązane tematy
Ludwig Favre

Felipe Jácome

Petros Kotzabasis

Komentarze

