Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Dokument i reportaż | Ludzie | 24.07.2016 | Kolor tła: | Zgłoszone przez: Heihachi

Mariusz Smiejek

Rocznik 1978, niezależny fotograf i dumny ojciec. Jego projekty dotyczą głównie obszarów postkonfliktowych i życia codziennego ich mieszkańców. Od 2010 roku mieszka w Belfaście i przy pomocy aparatu studiuje przemiany zachodzące podczas procesu pokojowego w Irlandii Północnej. Fotografią zajmuje się z powołania; sztuki fotoreportażu nauczył się od wybitnych fotografów magazynu „National Geographic” w Polsce. Uczy fotografii w Anglii, Szkocji, Irlandii i Irlandii Północnej.

Użytkownikom Szerokiego Kadru postanowił zaprezentować kilka zdjęć z projektu „Wood Collectors – Belfast, Irlandia Północna (2013–2016)”. To historia o brytyjskiej części postkonfliktowego Belfastu, opowiedziana na przykładzie corocznych przygotowań do obchodów zwycięstwa brytyjskiego króla Wilhelma III w bitwie nad rzeką Boyne w 1690 roku.
Zdjęcia dotyczą bardzo ważnego dla Brytyjczyków elementu ich kultury i historii w Irlandii Północnej,  pokazują bardzo duże zaangażowanie lokalnej społeczności w kontynuowanie tradycji sięgającej XVII wieku. W przygotowaniach do obchodów bierze udział głównie brytyjska młodzież i dzieci, które przez kilka miesięcy w roku zbierają materiały do budowy drewnianych konstrukcji – nieraz olbrzymich – które co roku o północy z 11 na 12 lipca są podpalane, na pamiątkę zdobycia Irlandii przez Brytyjczyków. Ta ceremonia bardzo często wywołuje oburzenie wśród republikanów/katolików po irlandzkiej stronie Belfastu.

Dodaj do schowka
Mariusz Smiejek Młodzież brytyjska, wraz z lokalnymi wolontariuszami z organizacji pozarządowej, przygląda się rozładunkowi drewna przywiezionego specjalnie do budowy ogniska (Highfield, Belfast).
Mariusz Smiejek Jeden z najmłodszych „budowniczych” w trakcie pracy przy drewnianej konstrukcji (Greater Shankill, Belfast).
Mariusz Smiejek Przerwa na lunch, lokalna brytyjska młodzież przed drewnianym domkiem, który ma służyć jako schronienie przed deszczem podczas budowy konstrukcji i podczas czuwania, by nikt z katolickiej części nie podpalił ogniska przed datą celebracji (ul. Conway, Belfast).
Mariusz Smiejek Dwa tygodnie przed obchodami 12 lipca, na złość brytyjskim lojalistom, irlandzcy republikanie podpalili na wpół gotową konstrukcję, złożoną z kilku tysięcy palet. Ognisko zostało odbudowane dzięki wsparciu lokalnych mieszkańców, wśród nich Polaków (Centrum Belfastu).
Mariusz Smiejek Andy, jeden z młodszych „budowniczych” ognisk, przed konstrukcją w Highfield w Belfaście.
Mariusz Smiejek Wolontariusze lokalnej organizacji pozarządowej Alternatives podczas wizyty na jednym z ognisk, które buduje najmłodsze pokolenie Brytyjczyków. Wolontariusze organizują co roku warsztaty bezpieczeństwa wokół ognisk wraz z jednostką straży pożarnej, a także tłumaczą dzieciom i młodzieży zaangażowanej w budowę ognisk tradycję „Bonfire Night” oraz sprawdzają, czy konstrukcja oraz jej otoczenie są bezpieczne.
Mariusz Smiejek Budowniczy ogniska podczas pracy, widok ze szczytu konstrukcji. Niektóre z ognisk sięgają wysokości kilkudziesięciu metrów. Budowa skupia prawie całą lokalną społeczność. Przy wznoszeniu konstrukcji pomaga często kilkanaście do kilkudziesięciu osób, a bardzo duży procent zaangażowanych to dzieci i młodzież w wieku szkolnym.
Mariusz Smiejek 11 lipca, kilka godzin przed podpaleniem, okoliczne dzieci bawią się przed ogniskiem. Przez kilka miesięcy w roku jest to główna rozrywka młodzieży oraz wspaniała okazja do spotkań z rówieśnikami.

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

klosov

Świetne! Znakomite!
Naprawdę, jedne z niewielu obrazów w szerokimkadrze, wywołujących prawdziwe emocje. Co za historia, jakie znakomite kadry!
Duży szacunek!
pozdrawiam: piotrekk

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

kuzar

Fragment ciała2024-03-26 10:13:43 kuzar

Dziękuję z całego serca za to szczególne wyróżnienie, jest dla mnie bardzo ważne. Jestem…

yveta

Fragment ciała2024-03-21 17:05:40 yveta

Dziękuję serdecznie za wyróżnienie. Podziwiam Twoje prace i bardzo się ciesze ze mój pomysł…

stefan

Jan Ulicki2024-03-15 15:45:50 stefan

Po co zwiększać tak bardzo nasycenie? Z dobrych, a nawet bardzo dobrych kadrów wychodzi…

Skibek

Fragment ciała2024-03-07 16:55:13 Skibek

Łoooo, Paaaanie! Dobre prace w tym miesiącu. Coś czuję, że juror będzie miał ciężki orzech…