Marianna Rothen
Kanadyjska artystka mieszkająca i pracująca w Nowym Jorku. Wydała trzy książki fotograficzne: Snow and Rose & Other Tales, Shadows in Paradise oraz Mail Order – wszystkie nakładem wydawnictwa b.frank books.
Nota wydawcy na temat Mail Order
Dotychczas Marianna Rothen prezentowała nam wymyślony świat, w którym z rozmysłem umieszczała tylko postaci kobiece. W nowej książce po raz pierwszy towarzyszą im mężczyźni. Wygląda na to, że gdy tak ważnymi tematami są dziś równouprawnienie, prawa kobiet, ruch Me Too, nie sposób wykluczyć mężczyzn z szerszego obrazu.
Całe stulecie upłynęło pod znakiem zdominowanego przez mężczyzn Hollywood, które często przedstawiało kobiety jako obiekty czy wręcz towary – natomiast w książce Marianny Rothen sytuacja ta została odwrócona. Żaden z mężczyzn, których tu zobaczymy, nie jest prawdziwy. To manekiny. Jak sugeruje tytuł, są oni sekslalkami, obiektami, które można sobie kupić wysyłkowo. Bohaterka, w którą wcieliła się sama Rothen, tworzy sobie idealnego mężczyznę, każe mu przywdziewać stroje, pozować i odgrywać męskość w taki sposób, w jaki zażyczyła sobie kobieta. Odwróciwszy relację władzy, Rothen uzmysławia nam, jak głęboko zakorzeniły się stereotypowe role kobiet i mężczyzn, na czym polegają ich archetypy.
Ken
Stand by Your Man
The Italian
Half a Man
House on the Prairie
Close to You
Lobster
Babyface
Strony internetowe:
Powiązane tematy
José Luis Ruiz Jiménez
28.07.2020
José Luis Ruiz Jiménez
Mniej więcej pięć lat temu kolega z pracy powiedział, że jadąc gdzieś, zobaczył z drogi małą lagunę z kaczkami, i spytał, czy pojadę z nim porobić zdjęcia. Odparłem, że nie mam ani sprzętu, ani odpowiedniej kryjówki, ale kolega przekonał mnie, żeby skonstruować ją z plastikowych rur i siatki maskującej. Ruszyliśmy więc. Cóż za przeżycie! Tak mi się spodobało, że zajmowałem się tym przez parę tygodni i nie potrafiłem przestać.
Iness Rychlik
22.03.2020
Iness Rychlik
Piękno w fotografii jest dla mnie umiejętnością pobudzenia wyobraźni odbiorcy, a nie jej rychłego zaspokojenia. Staram się tworzyć przemyślane prace, na których tak trudne motywy jak nagość oraz ból, w dodatku często połączone ze sobą, nie przekraczają granicy dobrego smaku.