Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Ludzie | 29.01.2017 | Kolor tła: | Zgłoszone przez: m-karola

Marcelina Matczyńska

Fotografuję od 2006 roku. Najpierw to były psy, a od 2011 dzieci… i dzieci na zdjęciach to najbliższy mi temat. Ludzie rysują, śpiewają, są sportowcami. Nigdy nie posądzałam siebie o jakieś szczególne umiejętności. Gdy wspominam swoje początki związane z fotografią, przypominam sobie sytuację, w której coś mnie podkusiło, aby pokazać swoje zdjęcia na jakimś forum fotograficznym. W odpowiedzi usłyszałam: „Tak się dzieci nie fotografuje”, „Za ciemno”, „Za mrocznie”, „Powinny być wesołe, intensywne kolory”, „Za smutno !”. Generalnie – zjechano mnie od góry do dołu. Był to dla mnie wielki szok.

Zapisałam się wtedy na sporą liczbę różnych warsztatów fotograficznych. Tam próbowano wszystko poukładać mi w głowie na nowo. Każdy z autorytetów, który sprzątał w mojej głowie, zaprowadzał w niej swoje porządki. Robiłam wszystko zgodnie z ich wskazówkami i… nie czułam się sobą.
Wtedy spotkałam na swojej drodze wspaniałą artystkę, Agnieszkę Lorek, która potrząsnęła mną i otworzyła mi oczy.

Czym jest fotografia? Czy jest to matematyka pełna reguł? Czy da się ją zdefiniować? Kto ma prawo mówić nam, kto wie lepiej niż my, jak ona ma wyglądać? Owszem… każdy cieszy się z zachwytu odbiorców, ale czy to jest najważniejsze ?

Gdy powróciłam do zdjęć w klimacie, który kocham, szybko zaczęłam słyszeć opinie, że moje fotografie są charakterystyczne, że ludzie rozpoznają je zawsze, nawet jeśli nie są podpisane. Zaczęłam dostrzegać, że jest we mnie pewien rodzaj nostalgii i wrażliwości, który kocham na zdjęciach.

Wciąż uczę się, jak tę wrażliwość wydobyć, i jeszcze długa droga przede mną. Jak obrazy, które mam w głowie, miejsca, które zwiedzam, filmy, które oglądam – a od zawsze jestem wielką fanką klimatu XIX wieku – przelać na własne prace. Nie jest to proste, dzieci to nie wytresowane modele, doba dla matki dwójki małych dzieci ma za mało godzin – a żyjąc z fotografii komercyjnej na co dzień, trzeba wciąż walczyć, bo co innego podoba się mnie, a co innego chciałby otrzymać odbiorca.

Dlatego dla mnie na tym etapie fotografia to walka. Walka ze swoimi zahamowaniami, wiarą we własne siły, wstydem, nieśmiałością modela. Z porywistym wiatrem, słońcem nie z tej strony i z przemijającą przyrodą krzyżującą nasze plany.

Na szczęście kocham walczyć.

Metryczka fotografa:

Mój rocznik: 85, najlepszy

Ksywka: batmanka

Najważniejsza wystawa: już za moment

Najważniejsza publikacja: ta?

Fotografia jest: poszukiwaniem siebie.

Mój pierwszy aparat: sony alfa 200

Mój obecny aparat: nikon d610

W fotografii omijam: kiczowatą „ładność”.

W fotografii szukam: tajemnicy.

Ulubione słowo: zazwyczaj przekleństwa ;)

Najmniej lubiane słowo: „nie wolno”

Ulubione zajęcie: NIC, robienie NIC lub spanie, aktualnie towar deficytowy

Ulubiona zakazana przyjemność: za takie rzeczy chyba w PL wsadzają za kratki :D

Praca, której nigdy nie chciałbyś wykonywać: w której się czeka aż ktoś przyjdzie… lub coś się wydarzy

Proces tworzenia czy rezultat?: I to, i to.

Poczucie humoru czy powaga?: I jedno, i drugie.

Zniechęca mnie: malkontenctwo.

Nakręcają mnie: wiara we mnie bliskich mi ludzi.

W świecie szukam: dobrych ludzi.

Co doradziłbyś początkującym fotografom: Nie liczyć na to, że wszystko przyjdzie szybko. Że wszystko dostaniemy na tacy. Że pierwsze efekty będą od razu obiecujące. Słuchać opinii innych ale nie zgubić przy tym siebie..

Dodaj do schowka

Marcelina Matczyńska

Marcelina Matczyńska

Marcelina Matczyńska

Marcelina Matczyńska

Marcelina Matczyńska

Marcelina Matczyńska

Marcelina Matczyńska

Marcelina Matczyńska

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

szpila77

szpila77 2017-01-31 00:09:37

Stawiam dopiero pierwsze kroki w fotografii, ale jak ujrzałem te zdjęcia z szczęka mi opadła. Jedno słowo się ciśnie. FENOMENALNE

tami

tami 2017-02-05 15:48:51

Tajemniczość, światło, kolor ... tworzą aurę piękna [ nie kiczu]
Uważnego spojrzenia w dalszym ciągu, zyczę

dorota

dorota 2017-02-08 17:49:29

Przepraszam za szczere pytanie, ale jaki procent klimatu jest rzeczywisty a jaki nadany przez filtry w programie? Efekt twoich prac BARDZO mi się podoba, tylko jeśli ktoś nie wie że to obróbka, to może chodzić zdołowany, że za Chiny nie ma klimatu na zdjęciach.

batfoto

Miejsca są prawdziwe, to one nadają zdjęciu klimat. Czasem wystarczy tylko odpowiednio wywołać raw, czasem podkreślić czy wydobyć to co się chce zaakcentować a czasem gdy poniesie wyobraźnia dodać odrobine tekstury czy "zapalić" w fotoszopie zapałkę dziecku- gdyż to w końcu dziecko.

Nie są to zdjęcia montowane z kilku czy wklejane ale obróbka jest bardzo ważna- wszak zdjęcie można nieudolną obróbką zepsuć zupełnie.

lukaszk

Jak dla mnie jest to bardzo magiczna fotografia, kadr - drzewa, kwiaty, dmuchawce i trawy wraz z małymi modelkami oraz modelami nadają tą atmosferę niesamowitość, jakby to były obrazy a nie fotografie. Bardzo unikalny i przepiękny widok. Gratuluję i pozdrawiam.

2017-02-17 22:21:41

Zdjęcia robią ogramne wrażenie, z tym że niestety ale musze to z siebie wyrzucić jako początkująca osoba nie rozumiem ciągłej tendecji przerabinia zdjęć. Prawie wszystkie , żeby nie powiedzieć wszystkie zdjęcia posiadają jakieś efekty czy kolory wydobyte już w postprodukcji ,a nie można by pokazać zdjec takimi jak naprawde wyszly bez tych wszsytkich ulepszaczy ? Sam się zastanawiam gdzie dziś konczy sie faktycznie fotografia a zaczyna grafika ? Dziś przy pomocy odpowienich programów co drugie zdjecia można uznać za dobre . Może ciekawie byłoby umieszczać dwa zdjęcia fakyczne zarejestwane przez aparat i obok te po postprodukcji ?

jowita

jowita 2017-04-20 10:22:40

Twoje zdjęcia są wyjątkowe i nie powtarzalne. Pragną zacząć z fotografią i też myślałam o kupnie sony alfa 200. Myślę nad tańszą lustrzanką do nauki. Jak zakocham się w fotografii jak Ty to pomyślę nad innym aparatem. Bardzo dziękuję za inspirację <3

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…

maril

Małgorzata Tymińska2024-04-25 16:42:25 maril

Super zdjęcia…