Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Ludzie | Przedmioty | Przyroda i krajobraz | 11.08.2018 | Kolor tła:

María Tudela

Niedoskonałe zdjęcia

Można by rzec, że odkryłam fotografowanie niemal przypadkiem. Można by też powiedzieć, że jeśli chodzi o naukę i ćwiczenia, jestem praktycznie samoukiem. Aczkolwiek mówiąc prawdę, to, co naprawdę przyciągnęło mnie do fotografowania, to ta możliwość tworzenia, zgłębiania i odkrywania mojej najbardziej kreatywnej strony, której wcześniej nie znałam. Za wizjerem aparatu i przed ekranem komputera nie narzucam zasad, norm, ram – ufam, że intuicja wskaże mi właściwą drogę.

Nie chcę się ograniczać do fotografii „kontemplacyjnej”. Chcę podrążyć i sprawdzić, co było przedtem i w momencie robienia zdjęcia, co kryje się za nim. Od początku zdawałam sobie sprawę, że chciałam  zrozumieć, jak obraz potrafi wywołać sugestię, insynuację czy określone emocje i odczucia. Zapytana, co chcę przekazać swoją fotografią, mam trudność z odpowiedzią, dlatego mówię, że nie chcę nic przekazać, tylko sprowokować. Jest chyba nieuniknione, że w niektórych pikselach moich zdjęć kryje się nie tylko moja wizja czy stosunek do rzeczywistości, ale również mój sposób widzenia i odczuwania świata, a także doświadczenie życiowe.

Jeśli mam być szczera, to główna przyczyna, dla której robię zdjęcia, jest prosta: wtedy dobrze się czuję.

María Tudela

Moi bohaterowie, uwięzieni w czerni i bieli, są zawsze anonimowi. Zainspirowani codziennością, ludzkim postępowaniem, w ogóle: życiem. Nigdy nie pokazuję twarzy. Nie chcę rozpraszać widza detalem, wolę, żeby obcował z całym obrazem, bo w przeciwnym wypadku moje zdjęcia nie miałyby sensu.

Co mnie inspiruje: każda przeczytana książka, każdy obejrzany film, każda przeżyta lub usłyszana historia, każda osoba. Ze wszystkiego potrafię zrobić zdjęcie, ponieważ „Za każdą opowieścią kryje się fotografia”, tak samo jak „Za każdą fotografią kryje się opowieść”. To moja filozofia.

Oprócz tego w moich pracach występują bardzo wyraźne symbole. Ptaki jako wolność (bardziej nawet mentalna niż fizyczna). Ławki – to historie zamknięte między drewnem i metalem. Drzewa, każde jest inne. Deszcz i mgła, których używam do osiągnięcia efektu nostalgii.

Jakiś czas temu postanowiłam pokazywać swoje prace nie tylko rodzinie i znajomym, ale też w serwisach społecznościowych. To dało mi nagle dużo możliwości rozpowszechniania i prezentacji: w artykułach, na targach fotograficznych, na wystawach. Parę razy też mogłam opowiedzieć o swoich zdjęciach. Jeśli chodzi o wystawy, to brałam udział w kilku zbiorowych i jednej indywidualnej. Moim zdaniem największą satysfakcją dla fotografa jest możliwość pokazania innym swojej pracy w postaci odbitek. Wtedy zdjęcia nabierają blasku.

Swoje zdjęcia nazywam niedoskonałymi, gdyż nie dążę do harmonii parametrów technicznych, a co za tym idzie, efekty nie są „nienaganne”. Jestem zdania, że fotografia to coś więcej niż technika, piękno czy estetyka. Fotografia wykracza poza pokazywanie świata, powinna zmuszać widzów, by go poczuli.

Świat się zmienia, nic nie jest stałe, fotografii dotyczy to tak samo jak wszystkiego innego. Dziś, dzięki tym wszystkim dostępnym technikom edycji, nasza kreatywność może korzystać z o wiele większych możliwości. Ja za pomocą swoich prac próbuję przypomnieć, że fotografia może korzystać z tych zdobyczy techniki bez zniekształcania rzeczywistości (a co za tym idzie, samej Fotografii).

Moje ingerencje i deformacje są celowe. Łamię akademickie zasady, świadomie zrywając z tym, czym „powinna być” fotografia. W większości przypadków można by powiedzieć, że przekształcam myśl w zdjęcie, ale nigdy nie odchodzę od rzeczywistości. Sądzę, że ważną sprawą jest danie obrazowi życia.

Dokąd zmierzam? Nie zastanawiałam się. Przypuszczam, że celem może być to, by widz nie mijał moich prac, tylko się przy nich zatrzymywał. Wiem na pewno, kiedy przestanę fotografować: kiedy nie będę już czerpać z tego przyjemności.

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

michalmisztela

Jak i czym fotografować w górach2024-04-16 18:26:50 michalmisztela

[quote="marek_a"]Cześć, Podziwiam Twoje zdjęcia. Łatwo powiedzieć „ustawiamy ostrość na…

krzysztof

Daleka obserwacja2024-04-13 12:19:09 krzysztof

Nie musicie Państwo podsuwać które zdjęcie jest najlepsze Pan Jan Ulicki będzie doskonale…

kania-ruda

Daleka obserwacja2024-04-07 22:20:06 kania-ruda

Wiele świetnych, nie wiadomo które wybrać, ale Lotta i te wiatraki w burzy piaskowej robią duże…

jacek

Karolina Jonderko2024-04-05 08:36:08 jacek

Fotografować można wszystko , od porodu do pogrzebu. Każdy etap wymaga od wykonującego zdjęcia…