Magdalena Woch
Kiedy tylko możemy, podkreślamy znaczenie właściwej edycji (czyli wyboru zdjęć) i spójności prac nadsyłanych na konkursy. W przypadku zdjęć Magdaleny Woch możemy pochwalić i jedno, i drugie. W swoim zgłoszeniu autorka pisze, że fascynuje ją świat teatru i opery, zwłaszcza praca za kulisami, czyli to, czym zajmują się garderobiane, kostiumografowie, wizażystki. Tymczasem na prezentowanych fotografiach próżno szukać człowieka. Widzimy jedynie ślady jego obecności. Obserwujemy moment, który zdaje się ciszą przed burzą, która się rozpęta, gdy nadejdzie godzina rozpoczęcia spektaklu. Precyzyjnie skomponowane kadry utrzymane w spójnej tonacji kolorystycznej łączą dwa niezwykle ważne aspekty fotografii: czysto wizualny (po prostu cieszą oko) oraz informacyjny (poszerzają naszą wiedzę o świecie). Brawo!
Urodzona w Krakowie, rocznik 1985. Miłośniczka fotografii od zawsze, swoją przygodę z fotografią profesjonalną zaczęła trzy lata temu, kończąc Otwarte Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej. Zafascynowana sceną teatralną, operową, klubową. Uwielbia podglądać też to, co niewidoczne dla widza: kulisy. Zaglądać na próby, patrzeć, jak artyści przygotowują się do spektaklu. Przyglądać się pracy garderobianych, kostiumografów, wizażystek i całego sztabu ludzi pracującego przy widowisku.
Fotoreporter portalu Muzyczny Kraków (https://muzyczny-krakow.eu/), gdzie fotografuje eventy kulturalne na krakowskiej scenie muzycznej. Współpracuje z Operą Krakowską, dokumentując fotograficznie wydarzenia operowe. Prywatnie mama 5-letniej Amelki, pasjonatka jogi, miłośniczka sushi i kawy.
Metryczka fotografa:
Mój rocznik: 1985
Specjalizacje życiowe: zawód wyuczony – kosmetolog; praktyczny – fotograf, fotoreporter Muzycznego Krakowa
Najważniejsza nagroda: wyróżnienie w Open Call „Zmiana”
Fotografia jest: drogą.
Mój pierwszy aparat: Nikon D750
Mój obecny aparat: Nikon D750, Fuji XT-2
Ulubione zajęcie: spacery z córką, jedzenie, słuchanie muzyki, koncerty
Ulubiona zakazana przyjemność: ciastka
Praca, której nigdy nie chciałbyś wykonywać: chirurg
Proces tworzenia czy rezultat?: proces tworzenia
Poczucie humoru czy powaga?: poczucie humoru
Zniechęca mnie: opieszałość, hipokryzja, powaga, czarnowidztwo.
Nakręca mnie: poczucie humoru, szybkość działania.
W świecie szukam: pozytywnych ludzi, inspirujących spotkań, pięknych miejsc.
Co doradziłbyś początkującym fotografom: Namawiam do uczenia się, czerpania od najlepszych, poszukiwania własnego stylu.
Powiązane tematy
Vassilis Tangoulis
27.09.2020
Vassilis Tangoulis
Powszechnym błędem artystów fotografików jest nadmierna rola przypisywana umiejętnościom obróbki. Vassilis uważa, że kluczowym czynnikiem definiującym twórcę jest niepowtarzalne spojrzenie na rzeczywistość. Ta jedyna w swoim rodzaju interpretacja zwykłych spraw, alegoryczne tłumaczenie codzienności, przesądza o sile fotografa czy fotografki.
Michał Heller
08.08.2020
Michał Heller
Jestem fotografem teatralnym. Od prawie dekady moim naturalnym środowiskiem są kulisy scen, widownie teatrów, sale prób. „Out of Season” fotografowałem zimą 2018/2019. Wernisaż wystawy odbył się w Galerii im. Sędzińskich w Białymstoku pod koniec stycznia 2020 roku. Wtedy nie wiedziałem jeszcze, że za dwa miesiące okaże się, że wszyscy będziemy absolutnie poza sezonem.