Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Ludzie | Przedmioty | 28.02.2019 | Kolor tła:

Loreen Hinz

Loreen Hinz (ur. 1983) to niemiecka artystka, która wypracowała sobie już mocną pozycję w świecie fotografii modowej i portretowej.

W pierwszych latach swojego istnienia fotografia uchodziła za medium, które stanowi całkowicie realistyczną reprezentację natury. Ufaliśmy mu bardziej niż własnym oczom, bo pozwalało dostrzec detale, które umykały przy zwykłym oglądzie. Loreen Hinz natomiast wykorzystuje fotografię, by tworzyć rzeczywistość oszukującą ludzkie oko i by zadziwić widza. Umiejętnie operując oświetleniem, czasem oraz małymi przedmiotami, kreuje pokawałkowane światło, rozmyte chwile i wrażenie ruchu, a jej obrazy mają dzięki temu wiele wspólnego z klasycznym malarstwem. Hinz stara się, by jej zdjęcia modowe i portretowe nawiązywały do tego, co uważa za wzorce: do dawnych mistrzów z XV–XIX wieku. Nawiązania do takich twórców jak Tycjan, Caravaggio czy Ingres są całkowicie celowe, choć fotografka unika bezpośredniego kopiowania konkretnych obrazów.

„Od zawsze interesowałam się sztuką. Malowałam i rysowałam już we wczesnym dzieciństwie. Chciałam też iść na studia artystyczne, lecz rodzice stanowczo uważali, że powinnam studiować coś konkretnego, co pozwoli w przyszłości zarabiać pieniądze. Skończyłam więc studia, dzięki którym zostałam menedżerem sprzedaży, lecz po dwóch latach pracy w tym zawodzie postanowiłam pójść za własnymi zainteresowaniami i rozpoczęłam kolejne studia: projektowanie w komunikacji. Uczyłam się ilustracji i sztuk pięknych. W drugim semestrze miałam zajęcia z fotografii, podczas których poznałam fotografię analogową i miałam okazję popracować w ciemni. Do tamtego czasu moje fotografowanie ograniczało się do zdjęć wakacyjnych, bez znajomości kompozycji i technikaliów. Podczas studiów jednak fotografia wciągnęła mnie na tyle, że wybrałam ją jako przedmiot kierunkowy i uzyskałam dyplom z fotografii eksperymentalnej. Mój promotor zachęcił mnie do eksperymentowania, to zaś stało się fundamentem mojej przyszłej pracy. Studia otworzyły mi oczy na nowy sposób tworzenia sztuki, bo wcześniej widziałam tylko malarstwo i rysunek.

Natomiast wykształcenie menedżerskie dało mi dodatkowy atut: dzięki nim mogę być w pewnym sensie lepszą artystką, bo moja sztuka pozwala mi wiązać koniec z końcem dzięki pracy, którą kocham!”

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

tomi

Krok po kroku – 5 minut przy komputerze – Jak skalibrować monitor2021-01-21 10:10:25 tomi

Witam posiadam nowego benq 27 PD00U PLUS ASUS 14 Q407IQ plus calibrator speyder 4 i od dwóch dni…

Redakcja-SK

Selfie bez twarzy2021-01-18 15:59:43 Redakcja-SK

Jeśli zadający temat nie zabroni, regulamin konkursu dopuszcza zdjęcia modyfikowane…

katarzynakarwasz

Muzyka w czasach izolacji2021-01-17 22:17:14 katarzynakarwasz

Ojej, dziękuję bardzo za wyróżnienie, kompletnie się nie spodziewałam, to dla mnie zaszczyt…

samara

Selfie bez twarzy2021-01-13 15:53:22 samara

Czy zdjęcia można poddać jakieś obróbce?…