Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Akcja i ruch | Ludzie | 11.05.2023 | Kolor tła:

Lois Greenfield


© Kris LeBoeuf

„Zajmuję się poetyką języka wizualnego, a nie jego dosłownym przekazem. Chcę, żeby moje kadry zaprzeczały racjonalnym wyjaśnieniom. Pytania stawiane przez moje fotografie nie mają „rozwiązania” – mają za zadanie wskazywać sprzeczności, przedstawiać to, co niemożliwe, i znajdować spójność w chaosie. Wszystkie moje prace powstają jako pojedyncze obrazy: nie montuję elementów z różnych kadrów, nie zmieniam układu obiektów na zdjęciu. Ich dokumentalna zgodność z rzeczywistością nadaje im tajemniczości, a ich surrealizm bierze się stąd, że nasze umysły nie potrafią zarejestrować czegoś, co rozgrywa się w ułamku sekundy”.

Lois Greenfield zaczęła pracę fotografki jako autorka fotografii prasowej, szybko jednak wciągnął ją graficzny potencjał tańca. Od roku 1973 do połowy lat 90. robiła zdjęcia eksperymentalnej scenie tanecznej. W roku 1982 założyła własne studio, w którym nie tylko mogła kontrolować światło, ale też była w stanie tak pokierować tancerzami, żeby pomogli jej w eksplorowaniu możliwości fotografowania ruchu. Jej wyjątkowe podejście do fotografowania człowieka w ruchu całkowicie odmieniło oblicze tego nurtu i wpłynęło na całe pokolenie twórców.

Fascynuje się nietradycyjnymi formami prezentacji. Gdy została zaproszona do udziału w Le Printemps de Cahors we Francji, wyświetliła swoje prace na dziesięciometrowym „ekranie” z wody na rzece Lot. Na tle czarnego nieba rozpryskujące się kropelki wody sprawiły, że ostre kontury fotografii zamieniły się w efemeryczne momenty, które nadały obrazom cechy wytworów wyobraźni.

Była również pionierką wykorzystania fotografii jako integralnego elementu występu tancerzy. W latach 2003–2007 współpracowała z Australijskim Teatrem Tańca, wykonującym taniec inspirowany jej twórczością. Lois znajdowała się z aparatem na scenie i robiła zdjęcia, które były wyświetlane w czasie rzeczywistym jako część spektaklu. Show był wystawiany przy pełnych salach na całym świecie: od opery w Sydney, poprzez Sadler’s Wells w Londynie i Joyce Theater w Nowym Jorku, aż po paryski Théâtre de la Ville.

Twórczyni czerpie radość z faktu, że może inspirować młodsze pokolenie fotografów, organizując warsztaty, wykłady i występując jako opiekunka artystyczna.

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

roman

Długi czas otwarcia migawki2023-05-14 11:58:03 roman

Witam, mam różne obiektywy "dziwolągi" ale nie mam wiedzy i nie wiem do czego służą. Proszę o…

igor

Arkadiusz Bar2023-05-14 07:46:22 igor

Ładne ujęcia ale czemu tak dużo Photoshopa? Przesadzone :(…

lukuj

Marcin Sudziński2023-04-28 15:52:21 lukuj

Rozumiem Pana doskonale. Zdarza mi się przywracać do życia stare mechaniczne aparaty. Ostatnio…

dorota

Portret - czas naświetlania 2-5 sekund2023-04-06 13:10:53 dorota

Czy do konkursu może zostać wysłane zdjęcie sprzed roku, czy musi być zrobione w tym miesiącu?…