Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Ludzie | Przyroda i krajobraz | 19.02.2019 | Kolor tła:

Lennette Newell

Dzikie – tym słowem często określamy zwierzęta. Ukazuje ono dystans, który dzieli nasz cywilizowany styl życia od świata natury. Seria Ani-human autorstwa Lennette Newell zmniejsza tę przepaść między ludźmi a dzikimi zwierzętami, kwestionując zarazem wszelką hierarchię sztucznie narzuconą przez technologię będącą dziełem człowieka. Każdy model – czy ludzki, czy zwierzęcy – jest równie ważny. Chociaż… ludzie na tych fotografiach mogą wręcz wydać się istotami niższymi, nieudolnie próbującymi naśladować wdzięk i fizyczne piękno zwierzęcia. Wypadają blado na tle niewymuszonej elegancji zwierząt zarówno w sztucznie stworzonym studio, jak i w scenerii naturalnej. Pomiędzy zwierzęciem i człowiekiem powstaje pierwotna relacja, pokojowe współistnienie, którego zwierzę – mimo fizycznej przewagi – nie wykorzystuje, choć przecież mogłoby w kilka sekund pozbawić człowieka życia. Kadry z tych interakcji ukazują wspólne trwanie, choć bezpiecznie byłoby stwierdzić, że same interakcje nie są trwałe. Seria pokazuje, że pokojowe współistnienie z pewnością jest możliwe.

Lennette Newell urodziła się w Kimball, na wyżynnych terenach Nebraski. Była córką weterynarza, specjalisty od dużych zwierząt. Jej fascynacja zwierzęcym zachowaniem miała więc od wczesnego dzieciństwa pożywkę w postaci niewielkiej kliniki na terenie gospodarstwa, w którym się wychowała. Dzięki ojcu poznała również naukowe wyjaśnienia różnych zwierzęcych zachowań – a jednocześnie wiele z tych zachowań obserwowała u siebie samej, dzięki czemu zaczęła widzieć w zwierzętach kogoś więcej niż tylko pacjentów. Jej ciekawość skierowana na świat zwierząt współbrzmiała z ciekawością całego świata natury – Lennette z równą fascynacją obserwowała rośliny w ogródku i promienie słońca przenikające przez chmury. By uwiecznić swój zachwyt, postanowiła skorzystać ze sztuki fotograficznej. Z początku, jako fotografka komercyjna, specjalizowała się w reklamach, w których występowali ludzie i zwierzęta. Równolegle jednak oddawała się swojej pasji, czyli fotografii artystycznej, a za cel postawiła sobie ukazywanie piękna osobowości istot żywych.

Uznanie, które zyskała seria Ani-human, zachęciło autorkę do dalszego ukazywania wyjątkowych zwierzęcych bohaterów. Dodatkową motywacją jest świadomość, że być może wiele spośród tych gatunków nie przetrwa, jeśli degradacja środowiska będzie postępowała.

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

mariaanna

Magiczna mgła2021-09-19 17:41:21 mariaanna

Z siódmego piętra (Bydgoszcz)…

xeena

Magiczna mgła2021-09-17 15:37:11 xeena

Baaaardzo dziękuję!!!!…

Redakcja-SK

Magiczna mgła2021-09-17 13:49:22 Redakcja-SK

prawy górny róg na zdjęciu powinien być znak minusa (czasem może być słabo widoczny) …

xeena

Magiczna mgła2021-09-17 11:22:57 xeena

[quote="Redakcja-SK"][/quote] Dziękuję za odpowiedź. Chyba nie umiem tego zrobić. Wchodzę w…