Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Akcja i ruch | Dokument i reportaż | Ludzie | 26.02.2017 | Kolor tła:

Laurent Ziegler

ZieglerUrodziłem się w Wiedniu. Ukończyłem politologię na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz program edukacyjny z zakresu tańca współczesnego i filmu. Moimi zainteresowaniami są: fotografia, instalacje oraz performance. Uczę fotografii, sztuk wizualnych i tańca współczesnego. W 2009 roku zainicjowałem program „Sztuka w edukacji”, adresowany do mieszkańców Sri Lanki (One World Foundation). Jestem freelancerem, interesuje mnie współpraca z artystami z rozmaitych środowisk twórczych. Cenię wszystkie media, które dają kontakt z innymi ludźmi, naukę, a także umożliwiają opowiadanie historii i świadome przeżywanie czasu danego nam w życiu.

Metryczka fotografa:

Mój rocznik: 1968

Specjalizacje życiowe: ludzie

Freelancer / zatrudniony:Pracuję jako freelancer. Jestem członkiem Künstlerhaus Wien oraz Bildrecht LLC (http://www.bildrecht.at)

Najważniejsza nagroda: Outstanding Artist Award – nagroda Wydziału Kultury i Sztuki Biura Kanclerza Federalnego Austrii za projekt społeczny Life on Earth we współpracy z grupą wykonawczą Cabula 6

Najważniejsza wystawa: Trudno powiedzieć. Może Paris Photo Los Angeles, a także instalacja zrobiona w hołdzie Ko Murobushi, uznanemu tancerzowi Buto, który zmarł kilka lat temu.

Najważniejsza publikacja: mój pierwszy album o tańcu Buto: A Sea of Being (wydanie dwujęzyczne, angielsko-japońskie) © Laurent Ziegler, Bildrecht 2015 ISBN: 978-3-200-04371-8.

Fotografia jest: dzieleniem się historiami, podróżami w nieznane, byciem tu i teraz.

Mój pierwszy aparat: Nikon FE

Mój obecny aparat: Nikon D800, Nikon F2, Hasselblad 501

W fotografii omijam: kontrolę.

W fotografii szukam: łączności z ludźmi, z którymi pracuję i ze środowiskiem, w którym przebywam.

Ulubione słowo: oddychać

Najmniej lubiane słowo: nie

Ulubione zajęcie: ruch

Praca, której nigdy nie chciałbyś wykonywać: praca dla ludzi, którzy nie doceniają wartości procesu dochodzenia do celu

Proces tworzenia czy rezultat?: Zdecydowanie proces tworzenia. Rezultat sam w sobie nie jest kreatywny.

Poczucie humoru czy powaga?: Humor i powaga. Świat nie jest czarno-biały.

Zniechęca mnie: brak komunikacji.

Nakręca mnie: inspirująca współpraca, która łączy różne środowiska; kultury świata; postrzeganie świata.

W świecie szukam: całkowitego emocjonalnego poruszenia.

Co doradziłbyś początkującym fotografom: Podążaj za swoim instynktem. Pozbądź się wszystkich zbyt wymyślnych gadżetów i najnowszej generacji aparatów. Eksperymentuj z różnymi pomysłami, choćby najbardziej dziwacznymi, bądź ciekawy nowych wrażeń i nie bój się własnej powagi – nie wszystko musi być „cudne”, „zabawne” czy idealnie wpasowujące się w formaty narzucane przez media społecznościowe. Podążaj własną drogą, nawet jeśli jest ona samotna i mało uczęszczana. Używaj analogowych aparatów – klisza daje zupełnie inne poczucie tworzenia danej historii.

Dodaj do schowka

Laurent Ziegler

Laurent Ziegler

Laurent Ziegler

A Sea of Being

To mój pierwszy album o tańcu Butō, przejawie sztuki awangardowej w powojennej Japonii. Album ten jest efektem współpracy z tancerką Mirjam Morad. Odkrywamy krajobrazy świata wszystkimi swoimi zmysłami, szukając modułów łączenia się z naszym wewnętrznym ja przy użyciu obrazów jako głównego klucza do tej transformacji. Mirjam i ja poszukujemy sposobu na ponowne przeżywanie i odtwarzanie tego, co jest zapisane w naszej pamięci i co znajduje się w granicach ludzkiej percepcji.

Laurent Ziegler

Laurent Ziegler

Laurent Ziegler

Gras

Seria zdjęć Georga Blaschkego wyeksponowanych w odtwarzanej na oczach widzów instalacji. Georg pokazuje swoje ciało w obiektywie fotografa w kilku seriach Aktionen. Ciało to zostaje poddane licznym układom choreograficznym oraz nakładaniu substancji organicznych, dzięki czemu widziany obraz sprawia wrażenie połączenia światów wewnętrznego i zewnętrznego. Ta forma prezentacji otwiera zmysłowe doznania na granicy percepcji, a także łączy w sobie niesamowitą grę zdjęć, choreografii i toczącej się akcji – intymnego tańca na pograniczu ostrości i zmętnienia. Głównym celem projektu jest ukazanie tego, co niewidzialne i co kryje się pod znanymi powszechnie oczywistościami świata codziennego.
Laurent Ziegler
Laurent Ziegler

Gras

Ko Murobushi był uznanym tancerzem Butō, niezwykle aktywnym nauczycielem i wykonawcą.
Butō, zainspirowany europejskim ekspresjonizmem, przeniósł tradycyjny taniec japoński w okres dwudziestowiecznej powojennej awangardy. Jego twórcami byli Tatsumi Hijikata i Kazuo Ōno, zwalczający konwencjonalne myślenie potrzebą ukazania prawdy na temat ludzkiej egzystencji zawartej w życiu i śmierci. Przez lata pracy udało im się stworzyć własny styl Butō. Taniec ten może zawierać w sobie elementy groteski i zabawy, poruszać tematy tabu, eksponować nietypowe środowiska. Tradycyjnie wykonuje się go w białym makijażu i przy wykorzystaniu zwolnionych ruchów ciała.
Udało mi się poznać Ko Murobushi w późnych latach dziewięćdziesiątych, kiedy brałem udział jako tancerz w jednej z jego lekcji mistrzowskich. Po jakimś czasie zająłem się fotografowaniem licznych przedstawień w Europie i Japonii, pełen wzruszenia i ogromnego uznania dla jego sztuki wykonawczej.

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

aniut

Ania Wibig2024-05-24 09:47:23 aniut

Super osoba, jestem wzruszona!…

topian

Jak i czym fotografować w górach2024-05-23 14:59:46 topian

Jeśli chcesz nowy w cenie do 3k. To masz wybór pomiędzy Sony A6000 APS-C vs Olympus M10MK2 lub…

dawid

Jak i czym fotografować w górach2024-05-13 22:16:00 dawid

Wiele z tych zdjęć to wschody i zachody słońca w górach. Jak wygląda temat chodzenia po…

maril

Małgorzata Tymińska2024-04-25 16:42:25 maril

Super zdjęcia…