Krzysztof Strzoda
Prezentację prac nagrodzonych w drugiej edycji konkursu „Zostań Inspiracją Szerokiego Kadru” zaczęliśmy od krajobrazu i krajobrazem ją kończymy. Tym razem są to mocne czarno-białe kadry autorstwa Krzysztofa Strzody, który kontrastuje miękkość rozmytej długą ekspozycją wody z surową, wręcz graficzną formą otoczenia. Wszystko zgodnie z regułami sztuki. Imponująco i efektownie. Dziękujemy za zdjęcia i gratulujemy!
Urodzony w 1967 roku w Katowicach, gdzie mieszka do tej pory. Fotografią zajmuje się od połowy lat 80. XX wieku. Początkowo rzemieślniczo wykonywał na zlecenie czarno-białe odbitki. Później jego fotografia przeżywała rozstania i powroty, a on sam dokumentował w ten sposób własne podróże. Obecnie fotografia nie stanowi źródła jego utrzymania.
Członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu RP (AFRP) oraz sympatyk Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Międzynarodowa Federacja Artystów Fotografów (FIAP) uhonorowała go tytułem EFIAP (Excellence FIAP). Jego fotografie wykonane w Tatrach prezentowane były na licznych wystawach na całym świecie.
Od 2008 roku wykorzystuje technikę cyfrową, od 2010 roku najczęściej tworzy fotografie czarno-białe, gdyż ceni sobie kontrolę nad procesem twórczym. Ostatnio, wykorzystując różnorodne światło, ruch i czas, tworzy obrazy, których – jak mówi – nie bylibyśmy w stanie dostrzec gołym okiem.
Fotografia uzupełnia „nietechniczne” oczekiwania i doznania. Pozwala spojrzeć poza płaszczyznę, z którą spotykamy się na co dzień. Pomysły na fotografie zmuszają go do wyjścia ze strefy komfortu, by fotografować m.in. przyrodę. Ulubione góry wyzwalają potrzebę tworzenia i prezentacji ich piękna. Piękna widzianego jego oczami. Czasem jednak opuszcza góry i szuka kadrów bliżej… Lubi dynamikę. Kiedy zaczyna widzieć powtarzalność, poszukuje innych kadrów.
Metryczka fotografa:
Mój rocznik: 1967
Ksywka: gacek
Profil na Szerokim Kadrze: krzys67
Specjalizacje życiowe: wyuczona – zarządzanie i marketing (Akademia Ekonomiczna), mgr inż., specjalizacja: automatyzacja i elektryfikacja górnictwa (Politechnika Śląska), technik chemik, specjalizacja: analiza chemiczna; praktyczne – menedżer IT, automatyka domowa (KNX, Teletask i inne), fotografia.
Najważniejsza nagroda: Grand Prix w konkursach Biennale Fotografii Górskiej (Jelenia Góra 2013) i Krajobraz Górski im. J. Sunderlanda (Nowy Targ 2013 i 2015); brązowy medal na International Photo Award (IPA2012)
Najważniejsza wystawa: „Szlakiem świateł i cieni” (2013, BWA, Nowy Targ)
Fotografia jest: metodą wyrażenia własnego sposobu widzenia.
Mój pierwszy aparat: Zenit TTL
Mój obecny aparat: Nikon D7200, Sony RX100II
W fotografii omijam: powtarzanie po innych.
W fotografii szukam: własnego sposobu postrzegania i interpretowania.
Ulubione zajęcie: podróże, fotografia, szczególnie górska, narciarstwo zjazdowe
Ulubiona zakazana przyjemność: czekolada w każdej ilości
Praca, której nigdy nie chciałabyś wykonywać: w sklepie rybnym
Proces tworzenia czy rezultat: oba, przez proces tworzenia do rezultatu (odbitka/wydruk)
Poczucie humoru czy powaga: poczucie humoru
Zniechęca mnie: bezsilność
Nakręca mnie: droga do celu
W świecie szukam: podróżuję i szukam miejsc, gdzie mogę tworzyć swoje obrazy, obrazy miejsca, gdzie miałem szczęście się znaleźć; tworzę obrazy, by móc podróżować…
Co doradziłbyś początkującym fotografom: ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć; mniej myśleć o sprzęcie i technice, a więcej o kompozycji, świetle i rozwijaniu własnych umiejętności.








Fotografie wykonane z wykorzystaniem filtrów neutralnie szarych, polarowych i/lub połówkowych. Postprodukcja w LR i PS. Większość fotografii brała udział w konkursach, dlatego funkcjonują pod angielskimi tytułami.
Strony internetowe:
Powiązane tematy
Adrian Jaszczak

Rafał Maleszyk

Max Ash
