Krzysztof Gołuch
Krzysztof Gołuch znalazł się w naszym zestawieniu nieprzypadkowo. Ujęła nas historia fotoreportażu o pracy osób niepełnosprawnych. Brawo za ten cykl. Wierzymy, że te zdjęcia to zalążek czegoś, co jeszcze zaskoczy znacznie szerszą publiczność. Czekamy na kontynuację.
Urodzony w Rudzie Śląskiej na Górnym Śląsku. Mieszka i pracuje w Knurowie. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Instytutu Fotografii Kreatywnej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem jest człowiek. Od kilku lat fotografuje środowisko osób niepełnosprawnych.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z cyklu „W pracy”. Prawo do pracy jest jednym z najważniejszych praw obywatelskich. Wiele osób niepełnosprawnych ze względu na swoje ograniczenia nie jest aktywnych zawodowo. Od kilku lat w naszym kraju powstają różnorodne miejsca, które stwarzają tym ludziom możliwość podjęcia pracy. Jednymi z takich miejsc są Zakłady Aktywności Zawodowej, zatrudniające osoby niepełnosprawne. To miejsca, które dają pracę, rehabilitację oraz opiekę osobom niepełnosprawnym. Podjęcie pracy jest dla wielu osób niepełnosprawnych kolejnym etapem trudnej drogi, jaką muszą pokonać, by normalnie żyć.
Metryczka fotografa:
Specjalizacje życiowe: fotografia dokumentalna, reportaż
Freelancer
Fotografia jest: jednym ze sposobów patrzenia na świat.
Mój pierwszy aparat: Canon 1000FN
Mój obecny aparat: Nikon D700
W fotografii omijam: nadmierne efekciarstwo.
W fotografii szukam: swojej drogi.
Ulubione słowo: nie poddawaj się
Używane przekleństwo: kurtka na wacie
Ulubione zajęcie: mało oryginalnie – fotografia
Praca, której nigdy nie chciałbyś wykonywać: praca pod ziemią w kopalni
Proces tworzenia czy rezultat?: Wszystkie etapy są ważne.
Poczucie humoru czy powaga?: Humor i uśmiech ważna rzecz.
Zniechęca mnie: narzekanie i pesymizm.
Nakręcają mnie: pozytywni ludzie z wizją.
W świecie szukam: jasnych stron.
Co doradziłbyś początkującym fotografom: Dużo pracy i myślenia wokół fotografii.
Powiązane tematy
Komentarze
bardzo ciekawy temat i podjęty sposób realizacji. Patrząc na zdjęcia czuć pewną izolację, zaplątanie czy osamotnienie, ale jednocześnie bije z nich przyjazne ciepło. Społeczne tematy bywają bardzo trudne i ciężkie a tutaj widać swoistego rodzaju lekkość w opowiadaniu narracji. Kadry nasycone ale z wyczuciem :)