Karol Nienartowicz
Patrząc na fotografie Karola Nienartowicza, doświadczamy dwóch stanów. Pierwszy to zachwyt nad genialnymi ujęciami, pięknie technicznie wykonanymi fotografiami krajobrazów górskich. Drugi zaś stan to głód podróży. Przemierzania i zobaczenia tych miejsc na własne oczy. I o to chyba właśnie chodzi w fotografii krajobrazowej, podróżniczej. Aby odbiorca, patrząc na zdjęcie, poczuł impuls, chciał przenieść się w widziany na obrazie świat.
Czekamy na kolejne fotografie Karola! Niech świat gór inspiruje i motywuje!
Fotografuję góry od 2003 roku. Po analogowych początkach w 2005 roku zainteresowałem się fotografią cyfrową, dzięki której tak naprawdę odkryłem fotografowanie gór. Od tego momentu łączę pasję fotografowania z pasją podróży trekkingowych po górach całej Europy. Podczas swoich podróży, w ciągu 7 lat, odwiedziłem ponad 30 krajów. Fotografowałem m.in. w Górach Skandynawskich w Norwegii, Szwecji i Finlandii, Alpach we Francji, Szwajcarii, Włoszech, Słowenii, Niemczech, Karpatach w Polsce, na Słowacji, Ukrainie i w Rumunii, Górach Przeklętych w Albanii i Czarnogórze, w górach Macedonii, Bośni a także w szkockich Grampianach. Największym sentymentem darzę jednak Karkonosze, w których się wychowałem i mieszkałem przez 28 lat. Od 2013 roku jestem licencjonowanym przewodnikiem sudeckim. Przez 3 lata mieszkałem w Gdańsku, gdzie zajmowałem się głównie fotografią morską i miejską. Od listopada 2016 mieszkam w Zakopanem i wróciłem fotografowania górskich pejzaży
Mam w dorobku kilka wystaw, publikacje we wszystkich wiodących mediach opiniotwórczych w Polsce, periodykach górskich i podróżniczych, wygrane i wyróżnienia w konkursach krajowych i zagranicznych, 5 występów w telewizji, a nawet własne tagi na Pudelku (sprawdźcie!).
Metryczka fotografa:
Mój rocznik: 1985
Ksywka: KarolNienartowicz
Profil na Szerokim Kadrze: KarolNienartowicz
Specjalizacje życiowe: Z wykształcenia magister sztuki na wydziale malarstwa, od 14 lat zajmuję się fotografowaniem w górach.
Najważniejsza nagroda: Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym National Geographic i Fundacji Nasze Karpaty.
Najważniejsza wystawa: Indywidualna wystawa fotografii „Obrazy gór” w Galerii BWA w Jeleniej Górze, marzec–kwiecień 2015.
Najważniejsza publikacja: Niebawem się pojawi.
Fotografia jest: pasją i pracą, które połączyłem w jedno.
Mój pierwszy aparat: Kompakt analogowy Vivitar. Pierwsza cyfrówka: Sony P-93.
Mój obecny aparat: Canon 5d mk II
W fotografii omijam: ograne kadry i motywy.
W fotografii szukam: unikalnego kadru nawet w popularnych miejscach, niesamowitych przeżyć i niecodziennych zjawisk pogodowych, które nasycą zdjęcia nastrojem.
Ulubione słowo: warunki
Najmniej lubiane słowo: fotki
Używane przekleństwo: Nie powiem, bo się wstydzę.
Ulubione zajęcie: Jestem pracoholikiem, więc niestety fotografowanie. Ale również wyszukiwanie nowych miejsc, gdzie można zrobić ciekawe zdjęcia.
Ulubiona zakazana przyjemność: śmieciowe jedzenie
Praca, której nigdy nie chciałbyś wykonywać: telemarketer
Proces tworzenia czy rezultat?: Jedno i drugie, ale rezultat jest dla mnie ważniejszy.
Poczucie humoru czy powaga?: poczucie humoru
Zniechęca mnie: niesprawiedliwość i głupota.
Nakręcają mnie: podróżowanie i kontakt z innymi fotografami.
W świecie szukam: Pięknych i niecodziennych widoków
Co doradziłbyś początkującym fotografom: Uzbroić się w cierpliwość. Dużo chodzić. Dużo fotografować. Podglądać lepszych od siebie. Pytać. Eksperymentować. Nie oszczędzać na dobrym sprzęcie. Pójść na warsztaty fotografii. Promować własne zdjęcia w sieci.
Powiązane tematy
Jarosław Gwoździk

Felicia Simion

Maciej Maciejowski
