Julia Fullerton-Batten
Julia Fullerton-Batten jest uznaną i wystawianą na całym świecie fotografką. Ma w swoim dorobku artystycznym dwanaście dużych projektów, którym poświęciła w sumie dekadę.
Projekt, dzięki któremu zyskała uznanie, to „Teenage Stories” (2005), przejmująca opowieść o przeistoczeniu się dziewczyny w kobietę. Podobnie jak i w późniejszych projektach, ukazano tu trudne etapy i sytuacje w życiu dorastającej dziewczynki, która próbuje się odnaleźć w nowej, niełatwej sytuacji: dochodzenie do porozumienia z własnym zmieniającym się ciałem, rozwój emocjonalny, inną rolę społeczną. W roku 2007 Julia wydała także książkę pod tym samym tytułem.
Fotografka przyznaje, że wiele spośród jej wczesnych prac zawiera elementy autobiograficzne, często po prostu wspomnienia z czasów, gdy była nastolatką, mieszkającą najpierw w Niemczech, potem w USA i w Wielkiej Brytanii; rozwód rodziców i pierwsze własne związki.
Nowsze projekty Julii skupiają się na kwestiach społecznych, nieraz poruszają kontrowersyjne tematy. Na przykład w „Feral Children” (2015) zaaranżowała piętnaście scen inspirowanych prawdziwymi tragicznymi historiami. Wykorzystując dziecięcych modeli, odtworzyła na swoich fotografiach sceny z życia dzieci, nad którymi znęcali się rodzice, porzuconych, zaginionych czy przygarniętych przez dzikie zwierzęta.
Jej najnowszy projekt, „The Act” (fotografowany w 2016 roku), stanowi dogłębne studium życia piętnastu kobiet pracujących w branży seksualnej w Wielkiej Brytanii. Obrazy zostały uzupełnione wywiadami z bohaterkami (zarówno w formie tekstu, jak i nagrań wideo). „The Act” można obecnie nabyć w postaci książki (więcej szczegółów).
Julia Fullerton-Batten urodziła się w Bremie w Niemczech. Przez pierwsze lata życia mieszkała w Niemczech i USA, a po rozwodzie rodziców ona i jej rodzeństwo przenieśli się do Wielkiej Brytanii. Tam ukończyła szkołę średnią i zaczęła studia fotograficzne. Później przez pięć lat pracowała jako asystentka profesjonalnych fotografów, a wreszcie w 1995 roku otrzymała pierwsze komercyjne zlecenie i tak zaczęła się jej własna kariera. Pierwszy sukces i rozpoznawalność przyszły w roku 2005.
Ma własny, bardzo charakterystyczny styl, na który składają się nieoczywiste lokalizacje, kreatywna scenografia i modele „z łapanki”, których oświetla w filmowym stylu. W swoich obrazach sugeruje obecność wizualnych napięć, które przepełnia atmosferą tajemniczości – otrzymany rezultat niepokoi widza i każe mu spojrzeć jeszcze raz, uważniej, żeby odkryć na fotografii coś wcześniej przeoczonego i dotrzeć do głębszego sensu. Te wyjątkowe cechy zjednały Julii wiernych entuzjastów na całym świecie – od zwykłych amatorów oglądania po koneserów fotografii artystycznej.
Julia mieszka w Londynie z mężem i dwoma chłopcami.
Powiązane tematy
Jatuporn Pateepaparnee

Karolina Sekuła

kLemen Razinger
