Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Ludzie | Postedycja | 04.11.2017 | Kolor tła:

Julia Fullerton-Batten

Julia Fullerton-Batten jest uznaną i wystawianą na całym świecie fotografką. Ma w swoim dorobku artystycznym dwanaście dużych projektów, którym poświęciła w sumie dekadę.

Projekt, dzięki któremu zyskała uznanie, to „Teenage Stories” (2005), przejmująca opowieść o przeistoczeniu się dziewczyny w kobietę. Podobnie jak i w późniejszych projektach, ukazano tu trudne etapy i sytuacje w życiu dorastającej dziewczynki, która próbuje się odnaleźć w nowej, niełatwej sytuacji: dochodzenie do porozumienia z własnym zmieniającym się ciałem, rozwój emocjonalny, inną rolę społeczną. W roku 2007 Julia wydała także książkę pod tym samym tytułem.

Fotografka przyznaje, że wiele spośród jej wczesnych prac zawiera elementy autobiograficzne, często po prostu wspomnienia z czasów, gdy była nastolatką, mieszkającą najpierw w Niemczech, potem w USA i w Wielkiej Brytanii; rozwód rodziców i pierwsze własne związki.
Nowsze projekty Julii skupiają się na kwestiach społecznych, nieraz poruszają kontrowersyjne tematy. Na przykład w „Feral Children” (2015) zaaranżowała piętnaście scen inspirowanych prawdziwymi tragicznymi historiami. Wykorzystując dziecięcych modeli, odtworzyła na swoich fotografiach sceny z życia dzieci, nad którymi znęcali się rodzice, porzuconych, zaginionych czy przygarniętych przez dzikie zwierzęta.

Jej najnowszy projekt, „The Act” (fotografowany w 2016 roku), stanowi dogłębne studium życia piętnastu kobiet pracujących w branży seksualnej w Wielkiej Brytanii. Obrazy zostały uzupełnione wywiadami z bohaterkami (zarówno w formie tekstu, jak i nagrań wideo). „The Act” można obecnie nabyć w postaci książki (więcej szczegółów).

Julia Fullerton-Batten urodziła się w Bremie w Niemczech. Przez pierwsze lata życia mieszkała w Niemczech i USA, a po rozwodzie rodziców ona i jej rodzeństwo przenieśli się do Wielkiej Brytanii. Tam ukończyła szkołę średnią i zaczęła studia fotograficzne. Później przez pięć lat pracowała jako asystentka profesjonalnych fotografów, a wreszcie w 1995 roku otrzymała pierwsze komercyjne zlecenie i tak zaczęła się jej własna kariera. Pierwszy sukces i rozpoznawalność przyszły w roku 2005.

Ma własny, bardzo charakterystyczny styl, na który składają się nieoczywiste lokalizacje, kreatywna scenografia i modele „z łapanki”, których oświetla w filmowym stylu. W swoich obrazach sugeruje obecność wizualnych napięć, które przepełnia atmosferą tajemniczości – otrzymany rezultat niepokoi widza i każe mu spojrzeć jeszcze raz, uważniej, żeby odkryć na fotografii coś wcześniej przeoczonego i dotrzeć do głębszego sensu. Te wyjątkowe cechy zjednały Julii wiernych entuzjastów na całym świecie – od zwykłych amatorów oglądania po koneserów fotografii artystycznej.

Julia mieszka w Londynie z mężem i dwoma chłopcami.

Dodaj do schowka

Julia Fullerton-Batten

Julia Fullerton-Batten

Julia Fullerton-Batten

Julia Fullerton-Batten

Julia Fullerton-Batten

Julia Fullerton-Batten

Julia Fullerton-Batten

Julia Fullerton-Batten

Julia Fullerton-Batten

Julia Fullerton-Batten

Julia Fullerton-Batten

Strony internetowe:

Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

waldemar

Zdjęcie szczęśliwych ludzi2023-10-01 11:31:52 waldemar

Hala odpraw. Lotnisko Antalya - Turcja…

bludenko

Dorota Awiorko2023-09-24 02:42:23 bludenko

Piękne wnętrze Artystki to i fotografie piękne! Dzięki takim ludziom jak Pani Dorotka życie…

maril

Filip Blaauw2023-09-03 18:04:26 maril

Świetne zdjęcia gratuluje pasji…

agnieszkaf

Ptak w krajobrazie2023-08-28 21:24:05 agnieszkaf

[quote=""]Czatownia nad Gadzinowym zarośnięta inne tez ruina.....gdzie fotografować Reszta tylko…