Julia Anna Gospodarou
Julia Anna Gospodarou miłość do fotografii odziedziczyła po ojcu. Jak sama o sobie mówi, jest architektem kochającym fotografie i fotografem kochającym budować. Uwielbia długie czasy naświetlania, rozmycia i wszystko to, co pozwala się przenieść w inny świat. Chociaż mieszka w Atenach, uważa się za obywatelkę świata, co również ma wpływ na jej postrzeganie sztuki i jej filozofię życiową.
Jest rozpoznawana i nagradzana głównie dzięki czarno-białym zdjęciom architektury, których charakterystyczną cechą jest długi czas naświetlania. Nie ogranicza się do robienia zdjęć: pisze książki o fotografii, prowadzi międzynarodowe warsztaty.
Julia uważa, że obróbka zdjęcia jest przynajmniej tak samo istotna jak jego wykonanie i jest sposobem na wyrażenie unikalnej wizji artysty. Jej prace przekraczają granice tradycyjnej fotografii i wkraczają w świat wyobraźni i poszukiwania świata idealnego.
W celu opisania swoich zdjęć stworzyła termin „wizjografia” (Visionography™). Ma on podkreślać znaczenie wizji autora ponad obiektem fotografowanym i sposobem (technologią) wykonania zdjęcia. Termin ten uwalnia w fotografie jego wyobraźnię i kreatywność.
Kolejny termin autorstwa Julii to „fotografia rysowana” (Photography Drawing, PhtD™) – metoda oparta na wpływie światła na to, jak zdjęcie wywołuje emocje. Metoda wywodzi się z zasad klasycznego rysunku czarno-białego za pomocą ołówka, zaadaptowanych do fotografii.
Powiązane tematy
Joanna Szymańska

Dariusz Klimczak

Max Ash

Komentarze

