Sprawdzanie
Szeroki Kadr
Inspiracje: Akcja i ruch | Ludzie | Przyroda i krajobraz | 12.12.2022 | Kolor tła:

Joram Mennes

Urodziłem się na hiszpańskiej wyspie Formenterze, należącej do archipelagu Baleary. Nurkuję od roku 1998, w 2001 zostałem instruktorem (OWSI, open water scuba instructor) i przez kilka sezonów pracowałem latem na Ibizie, ucząc nurkowania.

W 2006 roku wybrałem się na Morze Karaibskie, a potem do Tulum w Meksyku, gdzie zacząłem nurkować w cenotach. Przez parę lat pracowałem na Dominikanie, Jamajce, Kostaryce, w Panamie, Trynidadzie i Tobago, by w roku 2010 wrócić do Meksyku, gdzie osiedliłem się w Playa del Carmen.

Z początku zarabiałem jako instruktor i przewodnik osób pragnących nurkować w podziemnych systemach jaskiń. W tamtej okolicy znajduje się ponad 5 tysięcy cenot, dzięki czemu istnieje mnóstwo różnych tras, a to daje wprost nieograniczone możliwości eksploracji.

W 2015 roku zacząłem robić zdjęcia lustrzanką cyfrową D300. Z pomocą kolegi nauczyłem się podstaw fotografii i już pierwszego dnia nauki zszedłem z aparatem pod wodę do ciemnej jaskini. Rezultaty były chyba wyjątkowo marne, ale ja wiedziałem, że chcę robić właśnie to! Inspiracją stało się dla mnie piękno cenot, a moją ambicją było uwiecznić piękno scenerii, które ukazywały się moim oczom. Rok później przerzuciłem się na lepszy sprzęt – pełnoklatkowego Nikona D810. Szło to w parze z rozwojem moich umiejętności, pogłębieniem wiedzy, lepszym rozumieniem światła (które uważam za najważniejszy element dobrego zdjęcia) – wyczuciem oświetlenia, kąta padania promieni, jasności. To było najciekawsze; z biegiem lat nabierałem wprawy i efekty stawały się lepsze. Były to lata wspaniałej zabawy, pracy zespołowej i poszukiwania pod wodą kadrów. Mam nadzieję, że przyszłość będzie wyglądać podobnie: że będę w dalszym ciągu się uczył i doskonalił, bo przecież piękno natury nie ma granic.

Dodaj do schowka
Oznacz jako przeczytane
Masz propozycję inspiracji?: Napisz do nas
Oceń :

Komentarze

Dodaj komentarz

Ponieważ nie jesteś zalogowany, Twój wpis będzie musiał zostać zaakceptowany przez moderatora.

Dodaj swój post

blaszka

Fotografia szczeniąt w hodowli2024-02-21 09:59:04 blaszka

Ja się nie zgodzę. Jednak robotę AI widac od razu. Tu nie widać ;)…

blaszka

Pastisz2024-02-21 09:53:51 blaszka

Świetne zdjęcia konkursowe. To nr 1 faktycznie zasługuje na nr 1…

kania-ruda

Wszystkie kolory jesieni, czyli dlaczego nie warto chować aparatu do szafy2024-02-15 21:35:37 kania-ruda

Z tym słońcem nie można się do końca zgodzić,bywa że sytuacja i widok są naprawde…

kania-ruda

Łukasz Bożycki2024-02-15 21:05:08 kania-ruda

Nie można się napatrzeć. Podziw" to za mało powiedziane!!…